Yunanistan’da İktidar Değişti

Yunanistan eski başbakanı Konstantinos Miçotakis’in oğlu Kiryakos Miçotakis yapılan erken seçimde yüzde 39’un üzerinde oy alarak tek başına hükümet kuracak.

Miçotakis’in vaatleri arasında uygulanan ağır vergilerin hafifletilmesi, yatırımcıların teşvik edilmesi, orta sınıfı tekrar cesaretlendirecek bir dizi rahatlatıcı paketlerin hayata geçirilmesi yer alıyor.

Muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi içinde yer alan milliyetçi unsurların bulunması nedeniyle Miçotakis’in dış politika konularında ne kadar rahat hareket edebileceği merak konusu.

Partilerin oy dağılımı ve sandalye sayısı şu şekilde:

  • Yeni Demokrasi yüzde 39.6 (158)
  • SYRIZA yüzde 31.6 (86)
  • Değişim Hareketi (KINAL) yüzde 8.3 (22)
  • Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 5.3 (15)
  • Yunan Çözümü Partisi yüzde 3.8 (10)
  • Avrupa’da Demokrasi Hareketi (DİEM25) yüzde 3.4 (9)
  • Diğer partiler yüzde 8.1

Bu sonuçlarla parlamento altı partiden oluşuyor. Meclise milliyetçi Yunan Çözümü Partisi girerken, aşırı sağcı Altın Şafak partisi dışarıda kalıyor.

Irkçı Altın Şafak meclis dışında kaldı

Meclise 2012 yılında girmeyi başaran ve yüzde 3’lük seçim barajına takılan ülkenin üçüncü partisi konumundaki aşırı sağcı Altın Şafak lideri Nikos Mihaloliakos’a eleştiriler arttı. Milliyetçi seçmenden göçmen karşıtlığı ile oy almayı başaran Mihaloliakos’un “Nazi bayrağı önünde Nazi selamı verdiğini gösteren” fotoğraflar basına yansımıştı.

Kendi tasarladıkları Nazi kıyafetlerini giyen Altın Şafak üyeleri

Halk Çipras’tan desteğini çekti

Son 10 yıl içerisinde altıncı kez sandığa giden halk Çipras’ın kemer sıkma politikalarından ve başta Kuzey Makedonya krizi olmak üzere göçmen akını, yüksek vergi, işsizlik sorunlarından dolayı iktidar partisine tepkiliydi.

Türkiye ile ilişkiler

Yeni Demokrat partisi parlamentonun merkez sağında yer edinen köklü bir parti. Türkiye, Kıbrıs ve sondaj meselelerine SYRIZA’dan daha sert ve keskin yaklaşmakta. Miçotakis, 14-22 Mayıs tarihlerinde Türkiye’nin ada sularında sondaj yapmakta ısrar etmesi durumunda AB’yi yaptırım uygulamaya davet etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu