Ana sayfa Faydalı Bilgiler Yunan Adaları Kapıda Vize

Yunan Adaları Kapıda Vize

783
0

Yunan Adaları Kapıda Vize kolaylığı sayesinde Türk turistler belli Yunan adalarını schengen vizesi almadan ziyaret edebilir. 2008 küresel mali krizden etkilenen Yunanistan ciddi ekonomik sorunların yükünü, adalara ziyareti kolaylaştırarak atmaya çalışmakta. Yaz sezonunda Türk turistlerin adanın kumsal ve yemeklerine gösterdiği yoğun ilgi bölge esnafının rahat nefes almasını sağladı.

Yunan Adaları Kapıda Vize

Yunan adalarının birçok plajı tüplü dalış, şnorkelle yüzme, su kayağı, yelken ve rüzgar sörfü de sunan Mavi Bayrak Programı (Blue Flags of Europe Program) kapsamında mavi bayrak ödülüne layık görülmüştür. Elli ülkede uygulanan Mavi Bayrak Programı, turizm sektöründe çok önemli bir unsurdur. Bu yüzden marka olan Mavi bayrak, küresel turizm pazarı için çok önemlidir. Seyahat acentalarının organize ettiği Yunan ada turuna katılarak, adaların rengarenk köylerini, kumsallarını keşfedebilirsiniz.

Yunan adalarını turla gezmeyi tercih etmeyenler mutlaka araç kiralamak zorunda. Toplu taşıma çok yaygın değil, misal Sakız adası (chios)’dan Pyrgi köyüne gitmek isterseniz otobüsle günde üç sefer var. Kısa süreli seyahatler için hareket saatlerini denk getiremeyebilirsiniz.

Rome2rio uygulaması
Rome2rio uygulaması

Rome2rio uygulaması sayesinde seyahat rotanızda ki ulaşım alternatiflerini süre, ücret, sefer sıklığı bakımından değerlendirebilirsiniz.

Örneğin, Sakız Adası-Pyrgi köyü hareket saatlerine ktelchios.gr adresinden bakabilirsiniz. Elli dakika süren yolculuğun Sakız merkezden kalkış saatleri 05:40, 11:00, 14:00.

Chios Otobüs Saatleri
Chios Otobüs Saatleri

Kapıda Vize Uygulamasının Geçerlilik Tarihi Nedir?

Yunan Adaları Kapıda Vize uygulaması, 1 Mayıs–30 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen seyahatler için geçerlidir. Bu tarihler haricinde Yunanistan Vize başvurusu yaparak adaları gezmeniz mümkün. Ziyaret edilecek ada için azami yedi gün geçerli olup tek giriş çıkışlı bir Yunanistan vizesidir. Yedi günlük süre zarfında sadece başvuru yaptığınız adaya giriş yapabilirsiniz, adalar arası geçiş yapamazsınız.

Daha önce 15 gün ve iki kez giriş çıkış hakkı olan bu süre son dönemde adaya olan yoğun ilgi neticesinde yedi günle ve tek geçişle sınırlandırıldı. 2017′ nin ilk dokuz ayında Yunan adalarını 739 bin Türk turist ziyaret etti. Bu rakam 2016 yılında 635 bindir.

Hangi Yunan Adaları Ziyaret Edilebilir?

RodosMeisKos (İstanköy), Sakız (Chios), Samos (Sisam), Midilli kapıda vize uygulaması kapsamında ziyaret edilebilir. Leros ve Kalimnos adaları kapıda vize uygulamasından muaf tutulmuştur.

Yunan Adalarına Nasıl Gidilir?

Midilli (Λέσβος) : Turyol ve Jale firmalarının tekne, katamaranları Ayvalıktan hareket etmekte. Teknelerin sefer süresi Midilli merkez için feribotla ortalama 90 dakika, katamaranla yaklaşık 45 dakika. Feribot ücretleri 20 euro, katamaran ücreti 25 euro.

Sakız (Χίος) : Ulaşım Çeşme’den sağlanıyor. Turyol ve Ertürk firmalarının tekneleri ve Ertürk’ün araçlı feribotuyla adaya gidebilirsiniz. Araçlı feribot yaklaşık 50 dakika, feribot 30 dakika, katamaran sefer süresi ise 20 dakika. Feribot ücretleri 20 euro, katamaran ücreti 25 euro. Gidiş, dönüş bilet alırsanız 30 euro.

Samos (Σάμος) : Kuşadası ve Seferihisar’dan adaya ulaşmak mümkün. Meander Travel’ın tekneleri tüm yıl boyunca Kuşadası’ndan düzenli sefer yapıyor. Turyol ise Seferihisar-Sığacık Limanını kullanıyor. Teknelerin sefer süresi Kuşadası’ndan yaklaşık 75, Seferihisar’dan ise 115 dakika.

Kos (Κως) : Kos adasına ulaşım Bodrum ve  Turgutreis’ten sağlanıyor. Teknelerin sefer süresi Bodrum’dan 50 dakika, Turgutreis’ten 30 dakika, deniz otobüsünün sefer süresi ise Bodrum’dan yaklaşık 20 dakika.

Rodos (Ρόδος): Ulaşım Marmaris’ten ve Bodrum’dan Yeşil Marmaris Lines deniz otobüsü, Fethiye’den Yeşil Dalyan deniz otobüsleriyle sağlanıyor. Sefer süresi deniz otobüsü ile Marmaris’ten yaklaşık 50 dakika, Fethiye’den 90 dakika, Bodrum’dan 130 dakika; tekne ile Marmaris’ten 125 dakika, Bodrum’dan 150 dakika sürmektedir.

Meis (Καστελόριζο): Ulaşım Kaş’tan sağlanıyor. Meis Ferry Lines teknelerinin sefer süresi ortalama 20 dakika.

Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması için Gerekli Olan Belgeler

  • İki adet biyometrik fotoğraf (arka plan beyaz olacak)
  • Pasaportun resimli sayfasının fotokopisi
  • Nüfus cüzdanı arkalı önlü fotokopisi
  • 12 yaş altı çocuklar için Kimlik ön yüz fotokopisi
  • Konaklama yapacağınız otel voucherı.
  • Gidiş, dönüş feribot bileti.(Açık bilet kabul edilmemekte.)
  • Yunan adaları Kapı Vize başvuru formu. Yunan adaları Kapı Vize başvuru formunu seyahat acentaları sizin adınıza doldurmakta. Siz sadece vize başvuru formuna imzanızı atıyorsunuz.

Yunan Adaları Kapıda Vize Nasıl alınır?

Bu belgelerin adaya geçiş yapmadan üç gün önce ilgili seyahat acentasına teslim edilmesi gerekir. Seyahat acentaları sizin adınıza komisyon karşılığı vize başvurularını gerçekleştirmekte. Ortalama 20 euro olan bu ücreti ödemeden siz kendiniz kapıda vize almaya çalışırsanız bayağı kıvrandırırlar. Günübirlik seyahat edenlerin kapı vizesi alamadan geri dönme ihtimalide var.(acentaya başvuru yapmayan)

Sizlerden gelen soruları sayfamda herkesin yararlanabilmesi için cevaplıyorum. Öncelikle Yunan adaları kapı vize uygulamasının başlangıç tarihi her yıl değişmektedir. Ayrıca adada kalma süresi de değişkenlik gösterir.

Şahsi aracımla Sakız Adasına Nasıl Giderim?

Sakız adasında üç aya kadar şahsi aracınızı, Türkiye’de geçerliliği olan ehliyetinizle kullanma hakkınız var. Limana gelmeden önce aracınızın yeşil sigorta işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Yeşil Sigorta aracınızın kaskosunu yurt dışında da geçerli kılan ek bir sigorta poliçesidir. Sakız Adası Gezi Rehberini bu yazımda bulabilirsiniz.

Çeşme-Sakız Adası Araç Fiyat Listesi (2018 Güncel)
TEK YÖN GİDİŞ – DÖNÜŞ
BİSİKLET ücretsiz ücretsiz
MOTORSİKLET 32€ 52€
BİNEK ARAÇ- JEEP 55€ 80€
MİNİBÜS 90€ 140€
KAMPER (6 metreye kadar) 130€ 210€
KAMPER (7 metreye kadar) 150€ 250€
KAMPER (7 metreden uzun) 170€ 290€
TRAILER (3 metreye kadar) 40€ 65€
TRAILER (6 metreye kadar) 120€ 205€
TRAILER (8 metreden uzun) 140€ 225€
OTOBÜS (12 metreye kadar) 270€ 420€

Yunan adalarını iki hafta süreyle gezmek istiyorum?

Kapı vizesi yedi günü kapsadığından Türkiye’ye giriş yapmanız gerekmekte, seyahat planınızı buna göre ayarlamalısınız.

Kapı vizesi ile bütün adaları gezebilir miyim?

Belirtilen adalara yedi gün süreyle geçiş yaparak gezebilirsiniz diğer adalara sadece Yunanistan Vize başvurusu yapmayı müteakip gidebilirsiniz. Yani balayı tatili için kapı vizesi ile Mykonos, Santorini adalarına gitmeniz mümkün değil.

Mykonos adasına en kolay nasıl gidilir?

Yunanistan vizeniz varsa her P.tesi, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar saat 08.00’de İzmir, Seferihisar limanından Samos adasına sefer düzenleyen botlarla Karlovasi limanına gelmeniz gerekir. Aynı limandan saat 16:00 da hareket eden Hellenic Sea Ways feribotu ile üç buçuk saat sonra Mykonos adasındasınız. (Tek yön 40,5 euro.) Bu yolculuğun (Seferihisar-Samos Karlovasi-Mykonos) gidiş dönüş toplam ücreti kişi başı 123 € dur.

Sakız adasına gelmişken Atina’yı görmeden dönmek olmaz diyenler, ne yazık ki kapı vizesi ile Atina’ya geçme şansınız yok. KKTC vatandaşları için adaya girmek hayal, KKTC doğumlu Türk vatandaşlarının Pasaportunda doğum yeri bölümünde Lefkoşa/KKTC ibaresi varsa adalara girişlerine izin verilmez. Bayram ve özel festivallerin olduğu dönemde günübirlik gezme niyetinde olanların daha sakin günleri tercih etmesinde fayda var.

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir