Ana sayfa Rize Yayla Yaşantısı, Rize

Yayla Yaşantısı, Rize

346
0

Kafanızı kaldırdığınızda beton yapılardan masmavi gökyüzünü göremiyorsanız, trafikten bunaldıysanız, değişiklik yapıp yayla yaşantısını mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Bulutların üzerinde yürüyebileceğiniz, bol oksijenli, yemyeşil, tasarım harikası ahşap evlerin otantik havasına kendinizi bırakacağınız kesin. Kuzinede yöresel börek, kestane yemekte bir başka keyif veriyor insana. Hayatınıza yaşam sevinci katan Karadeniz Yaylaları ölmeden önce mutlaka görülmeli.

Bayburt’ta görev yaptığım süre zarfında Ayder Kardan adam şenliklerine Rize’ye gitmiştim. Muazzam doğasının yanında festivalin 2 gün sürmesi ve benim fazla zamanımın olmamasından dolayı bölgeyi tam olarak keşfedememiştim. Tabiki bu doğal güzellikleri, insanların hoş sohbetleri ile karşılaştıktan sonra buraya daha detaylı bir gezi planlama kararı aldım.

ayder_manzara

Ayder Kardan Adam şenlikleri her yıl Şubat ayı içerisinde Ayder yaylasında yapılmaktadır. Şenliklerde 100m. mesafeden kar üzerinde lastiklerle kayanlar, tulum eşliğinde horon tepenler, çadır kurup trekking yapanlar ve çeşitli aktivitelerle insanlar eğleniyor. Tabiki bu dönemde otellerin dolu olduğunu göz önüne alarak önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Ayrıca Rize’den Çamlıhemşin’e yemyeşil manzara eşliğinde giderken yol üzerinde birçok rafting noktası görebilirsiniz.

Rize’nin yaylarını dolaştıktan sonra güzel insanlarının kıyafetleri, şiveleri, hoş sohbetleri kendi içinde farklılık gösterdiğini göreceksiniz. Pokut yaylasında yaşayan bir insan ile haçevanak yaylasında yaşayayan insan arasında muazzam fark bulunmaktadır.

Pokut, Sal Yaylası

Ilıman rüzgârlar sayesinde Pokut yaylası çam ağaçlarıyla dolu. Bu yaylada bulutların içinde bir anda kalabilirsiniz. Sal yaylası Pokut kadar ünlü olmasa da yol üzerinde solda kalıyor, gelmişken ziyaret edebilirsiniz.

Samistal Yaylası

Şarkılara konu olan yayla Palovit ve Kavrun arasında bulunuyor. Eski taş evleriyle ünlü olan yayla mimarisini korumakta kararlı. En yüksek yaylalardan biri olan Samistal Yaylasında gün doğumunu bulutların üstünden seyredin.

samistal

Gito – Kito Yaylası

Zilkale’yi geçtikten yaklaşık 10 km sonra sağda kalan bir yayla. 2100 metre rakımda muhteşem kareler yakalayabileceğiniz atmosferi var. Yolu taşlık olmakla birlikte yaylada 3 pansiyon bulunmaktadır.

gito

Hazindak Yaylası

Yaylaya Ayder’den yürüyüşle 1 saatte ulaşmak mümkün. Yapıların işçiliği harikulade, Samistal yaylası gibi taş ev kalmamış. Hazindak yaylasında konaklayabileceğiniz tesis bulunmamaktadır.

hazindak

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir