Ana sayfa Faydalı Bilgiler Vize Sponsor Yazısı, Dilekçesi

Vize Sponsor Yazısı, Dilekçesi

32027
82

Vize isteyen ülkelere seyahatlerinizde çalışan biriyseniz vize almak kolayken, çalışmayan ya da öğrencilerin konsolosluktan vize alması biraz daha detaylı oluyor. Çünkü konsoloslukların en çok dikkat ettiği konu seyahat süresince ihtiyaçların maddi olarak karşılanıp karşılanamayacağı, bu sebeple sizden Vize sponsor yazısı, dilekçesi isteyeceklerdir. Altmış avro olan Schengen vize başvuru ücreti zamlanarak seksen avro oldu.

Vize Başvuru Hazırlık Safhası

Pasaport: Pasaportunuzun geçerlilik süresi, vize bitim tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olmalıdır. Evlilik, boşanma v.b nedenlerden kaynaklı isim, soy isim değişikliklerinde pasaportunuzu güncelleyerek başvuruda bulunun. Aksi takdirde başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

Başvuru Formu: Başvuru sahibi tarafından bütün bilgiler eksiksiz ve imzalanmak suretiyle doldurulmalıdır.

Biometrik Fotoğraf: Arka fonu beyaz, rötuşsuz ve 6 aydan eski olmayan bütün yüzün göründüğü 2 adet fotoğraf.

Vize Harcı: İlgili konsolosluğun banka hesabına veya aracı firmalara ödenebilir.

Sağlık Sigortası: 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası. (Banka şubeleri, internet bankacılığı veya aracı firmalardan alınabilir.)

Peki ben öğrenciyim veya çalışmıyorum ama yurt dışına çıkmak istiyorum diyorsanız. Yukarıda belirtilen ilgili belgelerle birlikte;

-Öğrencilerin, son 3 ay içerisinde kurumundan alacağı ıslak imzalı öğrenci belgesi,

-Sponsor olacak kişinin seyahat masraflarınızı karşılayacağına dair hazırlayacağı vize sponsor dilekçesi.

Vize Sponsor Yazısı, Dilekçe Örneği (Öğrenciler için)

İTALYA BAŞKONSOLOSLUĞUNA

01/01/1996 doğumlu İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi, *********** T.C Kimlik Numaralı oğlum Murat ALİ‘nin 20.06.2016 – 20.07.2016 tarihleri arasında İtalya, İspanya, Fransa’yı kapsayan 30 günlük kültür gezisinde sağlık ve tüm gezi masraflarının tarafımca karşılanacağını taahhüt ederim.

Masrafları karşılayacak maddi birikimime ait belgeler ekte sunulmuştur. Gerekli vizenin tarafımıza verilmesini arz ederim. (tarih)

(İMZA)
Ahmet ALİ

Vize Sponsor Yazısı, Dilekçe Örneği (Çalışmayan Kişiler İçin)

ALMANYA BAŞKONSOLOSLUĞUNA

28.07.2017-13.08.017 tarihleri arasında oğlum/kızım ………………….’ın gerçekleştireceği Almanya (Münih), Çek Cumhuriyeti (Prag), Macaristan (Budapeşte), Avusturya (Viyana), Polonya (Varşova) seyahati esnasında yapmış olacağı bütün masraflar tarafımca karşılanacaktır. Seyahat bitiminde ülkenizden ayrılacağını beyan ve taahhüt ederim.

Gerekli olan vizenin tarafımıza verilmesini arz ederim. (Tarih)
(İMZA)
Ad-Soyad

Vize Sponsor Yazısı, Dilekçe Örneği (Şirket Çalışanları İçin)

ALMANYA BAŞKONSOLOSLUĞUNA

Şirketimizde/Firmamızda …………… tarihinden beri …………… görevinde çalışmakta olan *********** T.C Kimlik Numaralı …………………’ın, ülkenize fuar, konferans maksadıyla ticari seyahatte bulunacaktır. Seyahati süresince tüm masraflar şirketimiz tarafından karşılanacaktır.

Gerekli olan vizenin kendisine verilmesini arz ederim.(Tarih)
(İMZA)
Ad-Soyad(Şirket sahibi/Yönetici)

İngilizce Vize Sponsor Yazısı, Dilekçe Örneği

Netherlands Consulate,
Istiklal Caddesi 197 34433 Beyoglu-Istanbul

To whom it may concern,

I’m writing this letter in support of my visa application to your consulate. As I documented, I graduated from Yıldız Teknik University in June 2015. I have been working as a software developer and I have my sole proprietorship based in İstanbul since January 2016. My tax registration certificate is attached.

I want to travel Netherland in July 2017 for touristic purposes. I’m planning to stay in Amsterdam between 3rd-21st July 2017 (my purchased round flight ticket’s receipt is attached. I will stay in my close friends Dirk Kuyt’s home. I have attached the invitation letter that I received from Dirk.

In 21st July 2017, I will return to back my work in Istanbul.

I kindly ask for a touristic visa from 2017-07-01 to 2017-07-23. If you need any further information please do not hesitate to contact me.

(İmza)
Ad-Soyad

British Consulate, İstanbul

To Whom It May Concern,

As the mother/father of (isminiz), I hereby certify that I am willing and have promised to give him/her full financial support in his/her trip’s accomodation and living costs, travel expenses, health insurances and any other expenses.

Sincerely yours,

İsim Soyisim
0090 **********
Adres

Örnek Davet Mektubu Nasıl Yazılır?

Greek Consulate, İstanbul

To whom it may concern,

This is to certify that (isminiz) will be visiting me in Selanik from June 1st 2018 to July 7th 2018. (İsminiz) has been a close friend of mine for 5 years and will be staying at my home for the duration of his trip.

My address:
234 Haldiki Ave, Selanik. Greek
Tel: 1-767-0987.
I am a Citizen of the Greek

Should you require any further information, please do not hesitate to contact me.

Kind regards,
David Adidas

GUESTS:
Name: Mr. İsminiz
Address: Karanfil street, Taksim, İstanbul.
Date of Birth: May 15, 1988
Telephone: +90*********
Relationship: Friend.

Metinde yazan cümleleri kendiniz düzenleyebilirsiniz, önemli olan derdimizi inandırıcı olarak anlatabilmek.

Vize Başvurusu esnasında size kim Sponsor Olabilir?

1. Derece Akrabalar: Anne, Baba, Çocuklar (çocuğunuz varsa)
2. Derece Akrabalar: Dede, Nine, Torun, Kardeşiniz
3. Derece Akrabalar: Dayı, Amca, Hala, Teyze, Yeğenler

Listeye göre size anne ve babanız sponsor olabiliyor. Kanıtlamak koşuluyla size bakmakla mükellef olan kişide kabul edilir. Üçüncü derece akrabaların çocukları sizin dördüncü derece akrabanız olur. Vize başvurusundan önce ilgili ülkenin konsolosluğunu arayarak anne, baba dışında kimlerin sponsor olabileceğini mutlaka öğrenin, ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir.

Vize Başvurunda Gereken Belgeler Neler?

Başvuru sahibi öğrenci veya çalışmayan kişiler;

-Otel rezervasyonları ve uçak bileti. Booking.com üzerinden ücretsiz iptal edebileceğiniz otellerden faydalanabilirsiniz. Vizeyi aldıktan sonra iptal etmeyi unutmayın.

-Sponsora ait maaş bordrosu, dökümü, (bağlı olduğu maliye biriminden imzalı)

-Banka, kredi kartı hesap özetleri, (son 3 aya ait banka tarafından imzalı hesap hareketleri, hesapta en az 5000 tele)

Başvuru sahibi çalışan ise;

-Çalıştığı kurumdan alacağı izin onayı, yurt dışına çıkmasında sakınca olmadığına dair resmi izin belgesi,

-Şirket veya firmada çalıştığına dair müdür yazısı, faaliyet belgesi vb. belgeler,

-Sosyal güvenlik kurumu hizmet dökümü,

Başvuru sahibi şirket sahibi ise;

-Ticaret sicil belgesi kopyası ve ticaret odasındaki kaydı.

-Vergi levhası kopyası,

Başvuru sahibi emekli ise;

-Emekli maaşını gösterir belge. Bankadan alacağı hesap dökümü yeterli.

Vize işlemleri esnasında maddi durum etkili bir kriterdir. Destekleyici ne kadar belge koyulursa vize almanız bir o kadar kolaylaşacaktır. Dolandırıcıların son dönemde kendilerini resmi vize aracı kurumu gibi gösterip sizden para talep etmeleri halinde lütfen uyanık davranın. Kişisel bilgilerinizin güvenliği açısından yetkili kılınan vize firmaları haricinde işlem gerçekleştirmeyin. Ülkenin hangi aracı kurum ile çalıştığından emin değilseniz bizden teyit alın.

Yunanistan vize başvuru formu nasıl doldurulur? Vize ücreti hakkında bilgi sahibi değilseniz tıklayınız.
Vize reddi itiraz dilekçesi nasıl doldurulur? ve bilmeniz gerekenler için bu yazımı okuyunuz.
Yunan adaları kapı vize uygulaması ile (Schengen vizesi olmadan) hangi adaları toplamda yedi gün süreyle gezebileceğinizi öğrenmek için bu yazımı inceleyin.

82
Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
29 Comment threads
53 Thread replies
0 Takipçi
 
en taze yorum
en çok tartışılan
30 meraklı yorumcu
kesfi alemnurYunusSTBet son yorum yapanlar
  Yorumları takip et  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
nur
Ziyaretçi
nur

Merhaba 21 yaşındayım yeni mezun oldum ve çalışmıyorum almanya turist olarak gidicem babam sponsor olucak emekli ve ayriyeten benim hesabımda 6.bin var vize reddi gelir mi? Sponsor için nasıl dilekçe yazılacak bilgi verir misiniz ?

ST
Ziyaretçi
ST

Merhaba. 20 Aralık tarihinde annem,babam ve ben Almanya’ya gitmek için Schengen Vizesi başvurusunda bulunacağız.Annemler 20 gün kalacaklar fakat ben 71 gün kalacağım.Uçak biletlerimizi de aldık.Rezervasyon yapmadık.Almanya’da halam yaşıyor ve eniştem bize davetiye de gönderdi. Babam emekli ama hala aynı yerde çalışıyor.Kendisine ait bir takım tapular da mevcut. Annem ev hanımı ve herhangi bir geliri yok. Ben Açık Öğretim öğrencisiyim daha önce sigortalı bir şekilde çalışmıştım fakat şuan çalışmıyorum.Öğrenci belgemi de okuldan e-imzalı şekilde istedim. Ben öğrenci olduğum için ve annem de çalışmadığı için bir kişiyi sponsor göstermek zorundayız.Bu kişi ailemizde babam oluyor sadece.Bunun için dilekçelerimizi de hazırladık.Babam hem benim için… Devamı »

Bet
Ziyaretçi
Bet

Yarın vize randevum var ve burayı daha yeni keşfettim… İspanya’ya turizm amaçlı gitmek için arkadaşımla schengen vizesine başvurduk. Arkadaşım çalışıyor fakat ben mezunum ve çalışmıyorum. Dilekçemde arkadaşımla gideceğimi belirttim ve sponsor olarak da babamı gösterdim kendi hesabımda da bir miktar birikimim olduğunu söyledim. Fakat babam iş yeri ortaklarından olduğu için sabit bir maaşı yok. Bu sebeple kişisel maaş hesabı da yok şirket hesabını kullanıyor. Kendine ait sadece kira yatan bir hesabı var ben iki hesabın da dökümünü aldım. Kendisine ait tapuları ve işyeriyle ilgili belgeleri de topladım. Yine de bir sıkıntı olur mu? Bir de kendi hesabına 2 gün önce… Devamı »

Halil
Ziyaretçi
Halil

Merhabalar, Benim 10 Aralıkta İspanya Büyükelçiliği’ne randevum var. Erasmus ile İspanya’da eğitim göreceğim yarım dönem. Sorum şu: Benim ailemden hiç kimsenin sigorta veya düzenli bir gelirleri yok yani sponsor dilekçesinde onları gösteremiyorum. Bende sabit geliri ve sigorta girişi olan kuzenimi(dayımın oğlu) sponsor olarak göstermek istiyorum. Ayrıca okuldan hibe de alacağım. Acaba vize randevu sırasında büyükelçilik bir sorun çıkarır mı kuzenimi sponsor olarak göstereceğim için? İyi çalışmalar.

Yunus
Ziyaretçi
Yunus

Merhaba Ben 4 yıllık evliyim eşim türk asıllı alman vatandaşı. Geçen yıl bebegimizin doğumu için Almanya’ya döndü. Doğumdan Beri orda yaşıyorlar. Ben halen istanbulda ikamet etmekteyim ve sigortali çalışıyorum. Ocak 2019 da eşim ve çocuğumu ziyaret etmek istiyorum 10 günlük vizeye basvuracağım. Dilekçe de kesin geri döneceğime dair nasıl bir yazı yazmamı tavsiye edersiniz. Sonuçta eğer gercekten Almanya’da kalmak isteseydim çocuğumuzdan dolayı kolayca aile birleşim vizesiyle orda kalabilirdim. Lakin şuanlık öyle bir düşüncem yok, sadece bir kaç günlüğüne ziyaret etmek istiyorum onları. Maaş bodrosunu falan hepsini ekleyeceğim ama hesabimda birikmiş para yok. Benim bacanak (o da alman vatandaşı ve yüksek… Devamı »

Tolga
Ziyaretçi
Tolga

Merhaba ben shengen vizesi almak istiyorum bi acenta firmasi ile gorustum istedikleri belgeleri hazirladim ama 1 belgem yuzunden red alirisin vize vermezler.dedi onun icin bilgi almak istiyorum isci olarak calisyorum ama ayin 15 gunu yani sigortam ayda 15 gun gozukuyor ve son 4 ay ayda 30.gun full olmak sartiyla 120 gun sigortalilik mecburuyite var dediler gercekten boyle bi durum varmi basvuru yapsam bu sebebten dolayi red mi alirim

bünyamin
Ziyaretçi
bünyamin

merhaba ben ve abim fransa ya turistlık olrak gıtmek istiyoruz
ikimizde açık öğretim öğrencisiyiz
sponsor olarak diğer abim bize sponsor olacak
ayrıca babamıda göstereceğim şimdi ana sponsor
abim bizim nasıl bir dilekçe yazmamız gerekir

Cagdas
Ziyaretçi
Cagdas

Merhabalar,

Sponsor olarak babamı göstererek vize basvurusu yapacağım. Seyahatim de Gidiş biletim alınmış olacak, otel rezervasyonlarım booking.com dan, dönüş biletini rezervasyon olarak göstereceğim.
Schengen basvuru Formundaki aşağıdaki seçenelerin hangilerini işaretlemeliyim?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Masraflarınız nasıl karşılanacak? / Means of support
□ Nakit / Cash
□ Konaklama sağlanacak / Accommodation provided
□ Kalışım süresince tüm masraflarım önceden ödendi.
All expenses covered during the stay
□ Ulaşım masraflarım önceden ödendi.
Pre-paid transport
□ Diğer (Belirtiniz) / Other (please specify):

Gizem demir
Ziyaretçi
Gizem demir

Merhaba . Ben Almanya için vize almak istiyorum . Şuan çalışmıyorum almanyadan alman asıllı aile dostumuzdan davetiye geldi babamda sponsor oluyor banka hesap dökümü ve tapulariyla birlikte ayrıca dilekçe yazdı. Fakat benim banka hesabimda para yok bu sorun yaratır mı?

Melis
Ziyaretçi
Melis

Merhaba ben 17.08.2018 tarihinde yaptığım almanya akraba ziyareti vizesinden davetiyem olduğu halde 9. Maddeden red yedim açık öğretim lisesi öğrencisiyim öğrenci belgemide sunmustum sponsor olarakta babami gösterdim ve bir itiraz dilekcesi yazmayı düşünüyorum bu konu hakkında bana yardımcı olabilir msiiniz ?

Gül
Ziyaretçi
Gül

Merhaba ben 21 yaşındayım üniversite mezunuyum ama çalışmıyorum bir çok akrabam almanyada aile ziyaretine gitmek istiyoruz annem babamla. öğrenci olmadığın için vize vermezler diyorlar babam emekli annem ev hanımı vizenin gelmesi için neler yapabilirim…

Cemre
Ziyaretçi
Cemre

Merhaba öncelikle yararlı bilgiler için çok teşekkür ederim! Ben aralık ayında tatil amaçlı 2 aylığına amerika new york’a gitmek istiyorum. Aralık ayında gitmek istememin sebebi noeli orada yaşamak. Fakat iki ay çok görünür diye bir kaç etkinlik konser araştırıyorum katılabileceğim. Gerçi koskoca şehir iki ay bile yetmez ama 🙂 25 yaşındayım. Açık lise öğrencisiyim. Freelance dövme yaparak ve internet üzerinden grafik tasarım yaparak çalışıyorum.haliyle maaşım yada sigortam yok. Babamdan sigortalıyım. Ayrıca ülkemde yani türkiye de sosyal sorumluluk projesi olarak sokak hayvanlarına yardım ediyorum. Gidişime ailem sponsor olacak. Annemde babamda emekli fakat 12 sene önce boşandılar. İkisini de sponsor göstermek istiyorum.… Devamı »

c
Ziyaretçi
c

merhaba umarım bir an önce görürsünüz çünkü vize randevum 2 gün sonra. sponsor dilekçesini yazdım hatta “noter onayı gerekli değil ama tercümesi lazım” dedikleri için de ingilizce yazdım.Sitenizdeki örneğe bakarak okul bilgilerimi ve hibeden artan harcamalar için diye de ekledim. Kafama takılan şu ki normalde babamın maaşı daha yüksek olduğu halde kendisi şehir dışında imzasını alamıyorum, o yüzden sponsor annemi gösterip babamında e-devletten son 3 aylık barkodlu maaş bordrosunu ekleyeceğim. Ancak ne annemin ne babamın bankada hesapta parası yok, üstüne üstük kredi kartı ekstresini görürlerse vermeyeceklerinden çekiniyorum. Sadece maaş bordrosuyla gitmek riskli mi acaba? 2 hafta önce euro hesabı açtırmıştım… Devamı »

Çağatay
Ziyaretçi
Çağatay

Ben temelli ingiltereye gitmek istiyorum iş vizesi ile gitmek istiyorum iş vizesi için sponsor lazımmı lazımsa kim olucak ve son olarak buradaki iş firmasıyla aynı firma olmak zorundami?

Yardım
Ziyaretçi
Yardım

Merhaba. 21 yaşında üniversite öğrencisiyim ve eylül ayı için interrail biletim var. Eylülün başında da Atina’ya uçak biletim var. Detaylı seyahat planımı, rezervasyonlarımı vs. ayarlayacağım ancak aklıma takılan ekonomik konularda sıkıntılıyım. Şöyle ki, kendi biriktirdiğim parayı hesapta biriktirmedim şimdiye kadar. Genelde çoğu site ani para girişinin hoş karşılanmadığını söylüyor. Ancak sponsorum olabilecek kişilerin (babam,ablam) de hesaplarında nakit yok. Sadece maaşlarını belgelendirebilirim. Babam emekli, ablam ise devlet memuru. Bu durumda kendi paramı yatırıp beyan etmem mantıklı olur mu? Yoksa hiç karıştırmadan sırf sponsorlar ile mi halletmeliyim? Bu konuda konuşmak zor olsa bile, vize alma ihtimalim hakkında ne söyleyebilirsiniz?