Ana sayfa Faydalı Bilgiler Vize Reddi İtiraz Dilekçesi

Vize Reddi İtiraz Dilekçesi

920
53

Benim evraklarım herşeyiyle tamam olmasına rağmen vize başvurum reddedildi dediğinizi duyar gibiyim. Ülkeler arası diplomatik ilişkiler bozulunca evraklarınız tam olsa bile red alabilirsiniz. Türkçe tabiriyle kıllık yapabilirler.

Vize Red Gerekçeleri Siyasi Atmosferden Etkilenebilir

Yakın zamanda Türkiye-Amerika arasında yaşanan vize krizi diğer konsolosluklara da yansıdı. Ülke Dışişleri Bakanlığınca duyurulan Türkiye’ye gitmeyin uyarısı ne yazık ki vize başvurularına olumsuz yansımakta. Kısa süreli reddedilen turistik vizeler, seyahatinizin amacını inandırıcı bulmadık, ülkesine geri dönmeyebilir gibi gerekçelerle geri çevrilmekte.

Hatta 4 haziran 2018 tarihinde basına yansıyan bir haber yukarıda yazdıklarımı kanıtlar nitelikte. İki Türk kadın, abilerini ziyaret etmek maksadıyla yaptıkları Norveç vize başvurusu “Türkiye’nin ekonomik, politik, sosyal koşulları”nın 2009’a göre daha kötü olduğu gerekçesiyle vize başvuruları reddedildi. 28 Haziran 2018 tarihinde Amerika Dışişleri bakanlığı Türkiye’yi ziyaret edecekler için seyahat uyarısında bulundu. Türkiye’nin 3’üncü kategoride kalmaya devam ettiği belirtilerek, “Terörizm ve keyfi gözaltılar nedeniyle Türkiye’ye seyahati yeniden gözden geçirin. Bazı bölgelerde artan riskler mevcut” ifadesi kullanıldı.

Ülkeler bir takım gerekçelerle Vize red cevabı verebilir.

Vizenizin Reddedilmemesi İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İçerisinde para bulunan aktif hesaplarınızın dökümünü bankadan ıslak imzalı olacak şekilde almanız önemli. Anlık para hareketinin olmaması gerekir. Hesap hareketlerinizin dökümünü internet şubesinden almayın. Eviniz, arabanız varsa bunları ispatlayacak tapu ve ruhsatları ekleyin. Gayrimenkul varlıklarınızı tamamiyle koymaya özen gösterin. Uçak, otel rezervasyonlarına ait biletlerinizin çıktısını mutlaka ekleyin. Vize aldıktan sonra otel iptal işlemini yapın. Vize başvurunuz değerlendirilirken iptal etmeyin. Son dönemde konsolosluklar rezervasyonları teyit etmekte.

Vize red mektubunda tarafınıza tebliğ edilen gerekçeleri mutlaka düzelterek vize red itirazında bulunun. Aksi takdirde sunmuş olduğunuz dilekçe uygun görülmez ise bu durum sicilinize işlenecektir. Emin olamadığınız durumlarda vize red itirazında bulunmak yerine yeni başvuru yapmak daha mantıklı. Hatanın değerlendirici kişi tarafından kaynaklandığını ve istenen evrakların kusursuz olduğunu düşünüyorsanız mutlaka itiraz edin.

Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vize başvurunuz reddedilmişse resmi makamın vermiş olduğu kararın tekrar incelenmesini talep edebilirsiniz. Şahsen veya yetkili kılacağınız (avukat) kişi vasıtasıyla vize reddine itiraz etme hakkınız var.

Vize red itiraz dilekçesine olumlu yanıt alınamaması halinde yargı yoluna başvurmak mümkün. Davanız yerel mahkeme tarafından inceleneceği için devlet aleyhine sonuçlanma olasılığı oldukça zayıf. Vize red cevabını öğrendikten sonra bir ay içerisinde ilgili konsolosluğa vize itiraz dilekçesinin ulaşmış olması gerekmekte. Vize reddi itiraz dilekçesi ülkenin kendi dilinde yazılmalı ve imzalanmalıdır.

Vize red itiraz dilekçesini elden konsolosluğa teslim edebileceğiniz gibi (faks, posta, elektronik postaya ek olarak) ulaştırmanız mümkün. Norveç gibi bazı ülkelerin konsolosluk sayfasından evrak, belge yükleme işlemi yapabilirsiniz.

Vize itiraz dilekçesinin belirli bir şablonu yok. Vize itiraz dilekçenizde vize reddine ilişkin maddeleri belgelerle destekleyerek açıklamanız gerekir. Daha önce ibraz etmiş olduğunuz evrakların tekrar gönderilmesine gerek yoktur. Kısacası başvurunuzun neden tekrar incelenmesini istediğinizi kanıtlarıyla ortaya koyun.

Vize itiraz dilekçesinde, tarafınıza tebliğ edilen red mektubunda yer alan altı veya yedi haneli rakam kodu, isim, doğum tarihi ve elektronik posta adresini belirtmeniz gerekir. Vize red itiraz başvurusunda yeniden ücret tahsis edilmemektedir.

Vize Red İtiraz Dilekçesi Süreleri

Vize red itiraz dilekçesi müracaat zamanı yedi, kırk beş gün arasında değişebilir. Vize red itiraz dilekçesi ülkenin kendi dilinde veya İngilizce olarak yazılmalıdır. Destekleyici olarak sunduğunuz belgeleri yerel dilde hazırlamanız işlemleri hızlandırır.

Vize itiraz dilekçesini teslim ettiğinizde yeniden vize ücreti ülkeden ülkeye değişmekle birlikte talep edilebilir. Bazı konsolosluklar faks, e-posta ile gönderilen vize red itiraz dilekçesini kabul etmemektedir.

Macaristan Vize red itiraz dilekçesini, konsolosluğa sekiz gün içerisinde bizzat teslim etmeniz gerekir. On beş gün içerisinde sonuçlanan itiraz talebinin ücreti otuz avro. Norveç konsolosluğuna vereceğiniz vize red itiraz dilekçesinin süresi üç haftadır. Hollanda vize red itiraz dilekçesinin teslim süresi dört haftadır.

Vize Red Maddeleri ve Çözüm Önerileri

Almanya vize reddi 9. madde Türkçesi

Ihre Absicht, vor Ablauf des Visums aus dem Hoheitsgebiet der Mitgliedstaaten auszureisen, konnte nicht festgestellt werden.

Evrakların tamamının sunulmamış olması,

Türkiye’de geçimin nasıl sağlandığı ile ilgili kanıtlayıcı belgeler sunulamaması,

Türkiye’de geçiminizin istikrarlı bir yapıda olduğunun kanıtlanamaması,

Türkiye’de ailevi ve ekonomik bağlarınızın ispat edilememesi,

Almanya vize reddi 7. madde Türkçesi

Der Nachweis, dass Sie über eine angemessene und gültige Reisekrankenversicherung verfügen, wurde nicht erbracht.

Geçerli ve uygun bir seyahat sağlık sigortasına sahip olduğunuza dair kanıtlayıcı belgelerin sunulmaması. Vize reddi sebepleri içerisinde seyahat sağlık poliçesinin sunulmamış yada hatalı sunulmuş olmasından kaynaklanır.

Almanya vize reddi 2. madde Türkçesi

Der Zweck und die Bedingungen des beabsichtigten Aufenthalts wurden nicht nachgewiesen.

Öngörülen seyahat şartları ve amacı kanıtlanmamıştır. Bu maddeden alınan vize reddi olası sebepleri:

Evrakların tamamının sunulmamış olması,

Seyahatin amacının, sunulan evraklar tarafından anlaşılamaması,

Seyahatin amacı ile ilgili çelişkili bilgiler verilmiş olması,

Seyahat amacı ile verilen belge/sözlü ifadelerin uyuşmaması,

Akrabalık bağının kanıtlanamaması,

İş durumunun teyit edilememesi ya da belgelendirilememesi,

Başvurulan tarihlerin izin tarihinize uygun olmaması,

Daha önceki vizenizin Almanya ziyareti için kullanılmaması,

Otel ve uçak bileti rezervasyonlarının süreç içinde iptal olması.

Yukarıda belirtilen sebeplerin pek çoğu genel itibari ile evrak eksikliğinden ya da hatalı evrak grubundan oluşmaktadır. Bu sebeple eksik evrakların toparlanarak tekrar başvuru yapılması gerekir. Bu madde için itiraz hakkı genel itibari ile önerilmez.

Almanya vize reddi 8. madde Türkçesi

Die vorgelegten Informationen über den Zweck und die Bedingungen des beabsichtigten Aufenthalts waren nicht glaubhaft.’’

Öngörülen seyahatin amacı ve şartlarını gösteren kanıtlayıcı belgeler inandırıcı değildir. Bu maddeden alınan vize reddi olası sebepleri:

Evrakların tamamının sunulmamış olması,

Seyahatin amacının, sunulan evraklar tarafından anlaşılamaması,

Seyahatin amacı ile ilgili çelişkili bilgiler verilmiş olması,

Seyahat amacı ile verilen belge/sözlü ifadelerin uyuşmaması,

Akrabalık bağının kanıtlanamaması,

İş durumunun teyit edilememesi ya da belgelendirilememesi,

Başvurulan tarihlerin izin tarihinize uygun olmaması,

Daha önceki vizenizin Almanya ziyareti için kullanılmaması,

Otel ve uçak bileti rezervasyonlarının süreç içinde iptal olması.

Vize başvurusu yaparken, belirtilen seyahat tarihinin değerlendirme işlemi esnasında geçmiş olması, vize başvurusunun geç yapılması.

Almanya vize reddi maddeleri içerisinde en sık rastlanan red sebeplerinin başında 8. madde gelmektedir. Evrak eksikliği ya da vize başvurusunun geç yapılmış olması temel sebeplerdir.

Vize reddi ile ilgili hazırlamış olduğunuz dilekçeleri bizimle paylaşarak herkesin faydalanmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Vize red itiraz dilekçesi
Vize red itiraz dilekçesi

Aklınıza takılan her türlü soruyu yorum kısmından sorabilirsiniz.

53
Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
18 Comment threads
35 Thread replies
0 Takipçi
 
en taze yorum
en çok tartışılan
20 meraklı yorumcu
Ebrukesfi alemCanAliİlhan kara son yorum yapanlar
  Yorumları takip et  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ali
Ziyaretçi
Ali

Merhaba,  Ben geçen sene Hollanda’dan 2 defa ret yedim ama onun öncesinde Hollanda vizem vardı zamanında ve sorunsuz döndüm. Bu sene tekrar başvurdum ve yine ret aldım. Fakat pasaporta hiçbirşey işlenmemiş. Bende Yunanistana eksiksiz bir şekilde başvurdum ve ekstra bir dilekçe ile tahmini olarak neden ret aldığımı düşünüyorum tarzında bir dilekçe daha yazdım. Yine ret geldi ve bu sefer pasaporta işlenmiş. Neden olarak 8 numara amaç koşullarının gerekçelendirilmesi güvenilir değil.Benim uçak bileti rezervasyonum 3 gün içinde iptal olacaktı ve büyük ihtimalle konsolosluğa ulaştığında iptal olmuştu. Bu neden olabilir mi? Ayrıca ben 4 senedir aynı şirkette sezonluk olarak çalışıyorum bu bir… Devamı »

İlhan kara
Ziyaretçi
İlhan kara

Merhaba ben 10 gun önce Norveç vizesi için Antalya’daki vfsglobal aracılığı ile başvuru yaptım ve bir şirket aracıığı ile bütün istenilen belgeler tam olmasına rağmen 9. Maddeden dollayı red cevabı geldi yani şu; Vize geçerlilik süresi bitiminden önce üye Devlet topraklarından ayrılma niyetinde olduğunuz tespit edilememiştir. Red dilekçesi yazmak istiyorum uçak biletim gidiş dönüş almıştım Ocak 3 dönüş 15 Ocak davetiye mektubumu ve çalıştığım yerden izin belgesini zaten teslim etmiştim size bir kaç sorum var. 1.itiraz dilekçesini norveç dilindemi yazmam gerekiyor yoksa ingilizcemi? 2. Bana bir kaç ispatlayıcı belge önerirmisiniz geri döneceğime dair ne gibi belge sunmalıyım? Emeğiniz için simdikten… Devamı »

Deniz
Ziyaretçi
Deniz

Merhaba, bu yıl üniversiteye başladım. Sınavı kazanmamla birlikte İsviçre’deki durumu gayet iyi olan halamın davetiyesi üzerine ocak ayı için vize başvurusunda bulundum. 27 kasımda TLSContact’ta randevum vardı ve bugün 30 kasımda pasaportum geldi. Üye ülke topraklarını terk etmeme ihtimalinden ötürü ret yedim. Başvuru sırasında tüm evrakları eksiksiz hazırlamaya özen gösterdim. Babamın bankalarla çok işi olmaması ve küçük esnaf olmasından ötürü her ikisinin de iş evraklarını ekleyerek dayımı sponsor gösterdim. Şimdi ne yapabilirim? Bu sonuca nasıl itiraz edebilirim? İtiraz dilekçesinde neyi gösterebilirim geri döneceğime dair çünkü buradaki tek vasfım öğrenci olmam bunu da zaten gösterdim öncesinde? Genelde hep dilekçenin yanında evraklarla… Devamı »

az
Ziyaretçi
az

mereba ben hollandaya türist vizesi için baş vurdum ve istenilen bütün evrakları eksiksiz bir şekilde verdim 9.cu maddeden red yedim itraz hakımı kullandım avukat aracığıyla avukatın dediği bütün evrakların çok iyi bu durumda red ihtimalin olmamasılazım 1,5 aydır bekliyorum cevap ne zaman gelir kendi işyerim olduğu halde bankadaki param üstümdeki mal varlığını herşeyi gösterdim itraz hakım nasıl deyerlendiririr yardımcı olabilrmisiniz

Can
Ziyaretçi
Can

Merhaba ben 02.11.2018 de almanya turis vizesi icin bas vurdum cevap 25 gün sonra geldi ucak rezervasyonum 03.12.2018 de 8.madde den red geldi itiraz dilekçesi yazmak istiyorum bu konu hakkinda bilgi verirmisiniz simdiden teşekürler…

Kübra
Ziyaretçi
Kübra

Almanya vize basvurum 9. Maddeden dolayi reddoldu. Ablam davetiye göndermişti babam sponsor oldu çalışmadığım için. Yalniz ögrenciyimde onu ibraz etmemiştim. Tekrar hesap dökümü ögrenci belgesiyle mi itiraz etsem

Ayşe
Ziyaretçi
Ayşe

Merhabalar. Arkadaşımla birlikte Polonya’ya vize başvurusunda bulunduk ve 8.maddeden red yedi. Otel rezervasyonu ile alakalı bir sorun olduğunu düşünüyoruz. Yani biz Booking’den ön ödemesiz ve iptal edilebilir bir rezervasyon yapmıştık. Asıl amacımız orada okuyan bir arkadaşımızın evinde kalmaktı ki zira geçen sene de bu şekilde yapıp vizemizi almıştık.

Ancak bu sefer formda konaklama ücreti ödenmiştir’i işaretledik ama rezervasyonu dediğim gibi ödemedik. Bunu düzeltmek için başka bir rezervasyon ve form doldurup itiraz etmeyi düşünüyoruz.
Peki sizin fikriniz nedir? Ne yapmalıyız? Bir de uçak biletimiz yaklaşık 2 hafta sonra, o zamana kadar itirazımıza sonuç gelir mi?

Reyhan
Ziyaretçi
Reyhan

Merhaba.annemler almanyaya gitmek icin vize basvurusunda bulundular .uc hafta sinunda 3.madde den vizeyi alamadiklarini ve red karari geldi bugun ne yapmaliyiz
Eksikligi tammlayip banka hesaplarina para koyup tekrarmi denemeliyiz..yoksa tekrardan vize basvurusu yapmalimiyiz..cok tesekkurler

umut
Ziyaretçi
umut

iyi günler ben polonyaya gitmek icin schengen vizesine basvurdum , ancak calısan biri degilim yasım 29 kardesim orada ve annemi spornsor gosterdim evraklarım tamamdı ancak 8.maddeden red yedim acaba bu kardesimin orda olduguna dair belge sunmadıgım icin olabilirimi? bu arada itiraz ettim geri cagırdılar!

ESLİHANULUPİNAR.
Ziyaretçi
ESLİHANULUPİNAR.

MEREHABALAR HUNCALIFE FIRMASI CALISMALARIMDAN DOLAYI UCRETSIZ 4 GUN SEYAHAT KAZANDIM BUTUN EVRAKLARI VERMEME RAGMEN N MULAKAT GORUSMEM SIKINTILI GECMEDIN ISTENEN EVRAKLAR VIZE RED OLDU NEDEN RED OLUNDU BU BENIM HAKKIM BILME K ITIRAZ DILEK CE KABUL OLMADI TEKRAR VERMEM ISTENILDI BILGI VERMIYORLAR ITIRAZ DILEK CENIN KABUL EDIILMESI ICIN BILGI ILGINIZE 054203349093

Fatih
Ziyaretçi
Fatih

Merhaba bende 8 ve 9. Maddeden red cevabı aldım evraklarımda bi eksiklik yoktu babamı sponsor olarak göstermiştim hesabında yüklü miktarda para da vardı fakat red cevabı aldım ve seyehat sureme 22 gün var bir hafta içinde itiraz dilekçesini fax veya posta yoluyla göndereceğim seyahat suremi aşarsa süreç ileri bir tarihe vize verirler mi

Kültigin
Ziyaretçi
Kültigin

Merhaba
Ben Alman vizesi için net yedim ve hakkım olan itiraz dilekçesini verdim ve yarın öğlen müdür yüz yüze görüşüceklerini bildirdiler acaba vize verirler mi verirlerse hemen çıkar mı çünkü çok az bi iznim var acil cevaplarsanız sevinirim teşekkür ederim 😊 iyi akşamlar

Zehra
Ziyaretçi
Zehra

Merhaba

Bende 1 ay önce Almanya’ya aile arkadas ziyareti gerekcesıyle vıze basvurusunda bulundum. Çalısıyorum 1 yıldan fazla bir süredir. Son 3 aya ait maaş bordrosu, hesap dokumleri, şirketimden aldıgım iş yeri izin ve calısma belgesi, davetiye mektubum kısacası herseyim tamdı. Yıllık iznimi yurt dısında gecırmek istedıgım için 14 günlük bir vize talebinde bulundum. Dün acıklanmış red. 9.maddeden. Bugün itiraz dilekcesi verdim ve bir daha incelenmesini talep ettim. Bakalım sonuc ne olacak

Ugur
Ziyaretçi
Ugur

Merhaba Almanya turistik vize başvuruma 9.maddeden dolayı red aldım.Itiraz dilekçesi hazırlamak istiyorum ben vize işlemleri yaparken dayımı sponsor gösterdim çünkü emekli ve tapusu çoktu adına dilekçe yazdım ve imzalattım.Babam ise sigortalı çalışan gözüküyor ancak banka hesabında para yok diye göstermek istemedim ancak bir tapusu vardı onu evrakların arasına koydum. Şimdi geleyim asıl meseleye itiraz dilekçemi nasıl düzenlemeliyim içine daha neler koymalıyım ve ben üniversite öğrencisiyim ekim e kadar istemiştim vize yi ancak dilekçe ile vize istediğim tarihler geçecek bu yuzden sömestir tatiline vize istediğimi belirtiyim mı ve gidip elden teslim etmek yeterli mı çok teşekkür ederim simdiden

TUĞBA
Ziyaretçi
TUĞBA

Merhaba
Almanya vize başvurum 3. maddeden dolayı reddedildi 14.08.2018 de basvurdum red cevabı 12.09.2018 de geldi.15 günlük turistik vize için basvurmuştum ve hesabımda nakit 8,600 tl ve kredi kartımdada 3bin tl görünüyordu ne yapmam gerek vize red dilekçesi nasıl yazmalıyım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürederim 🙂