Vize Reddi İtiraz Dilekçesi


Benim evraklarım herşeyiyle tamam olmasına rağmen Vize başvurum reddedildi dediğinizi duyar gibiyim. Ülkeler arası diplomatik ilişkiler bozulunca evraklarınız tam olsa bile red alabilirsiniz. Türkçe tabiriyle kıllık yapabilirler.

Yakın zamanda Türkiye-Amerika arasında yaşanan vize krizi diğer konsolosluklara da yansıdı. Ülke Dışişleri Bakanlığınca duyurulan Türkiye’ye gitmeyin uyarısı ne yazık ki vize başvurularına olumsuz yansımakta. Kısa süreli reddedilen turistik vizeler, seyahatinizin amacını inandırıcı bulmadık, ülkesine geri dönmeyebilir gibi gerekçelerle geri çevrilmekte.

Hatta 4 haziran 2018 tarihinde basına yansıyan bir haber yukarıda yazdıklarımı kanıtlar nitelikte.

İki Türk kadını abilerini ziyaret etmek maksadıyla yaptıkları Norveç vize başvurusu “Türkiye’nin ekonomik, politik, sosyal koşulları”nın 2009’a göre daha kötü olduğu iddia edilerek reddedildi.

28 Haziran 2018 tarihinde Amerika Dışişleri bakanlığı Türkiye’yi ziyaret edecekler için seyahat uyarısında bulundu. Türkiye’nin 3’üncü kategoride kalmaya devam ettiği belirtilerek, “Terörizm ve keyfi gözaltılar nedeniyle Türkiye’ye seyahati yeniden gözden geçirin. Bazı bölgelerde artan riskler mevcut” ifadesi kullanıldı.

Ülkeler bir takım gerekçelerle Vize red cevabı verebilir.
Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vize başvurunuz reddedilmişse resmi makamın vermiş olduğu kararın tekrar incelenmesini talep edebilirsiniz. Şahsen veya (örn. Avukat veya herhangi temsilci) yetkili kılarak itiraz etme hakkınız var.

Vize Red itiraz dilekçesine olumlu yanıt alınamaması halinde her ne kadar az ülke olsa da yargı yoluna başvurmak mümkün. Davanız yerel mahkeme tarafından inceleneceği için devlet aleyhine sonuçlanma olasılığı oldukça zayıftır.

Vize Red cevabını öğrendikten sonra bir ay içerisinde ilgili konsolosluğa vize itiraz dilekçesinin ulaşmış olması gerekmektedir. İtiraz dilekçesi ülkenin kendi dilinde yazılmalı ve imzalanmalı.

Vize Red itiraz dilekçesini elden konsolosluğa teslim edebileceğiniz gibi  (Faks, posta, elektronik postaya ek olarak) ulaştırmanız mümkün. Bazı ülkelerin Norveç gibi konsolosluk sayfalarından evrak,belge yükleme işlemi yapabilirsiniz.

Vize itiraz dilekçesinin belirli bir şablonu yok. İtiraz dilekçenizde vize reddine ilişkin maddeleri belgelerle destekleyerek açıklamanız gerekir. Daha önce ibraz etmiş olduğunuz evrakların tekrar gönderilmesine gerek yoktur. Kısacası başvurunuzun neden tekrar incelenmesini istediğinizi kantlarıyla ortaya koyun.

Vize itiraz dilekçesinde, Red mektubunda yer alan altı veya yedi haneli rakam kodu, isim, doğum tarihi ve elektronik posta adresini belirtmeniz gerekir. Vize Red itiraz başvurusunda yeniden ücret tahsis edilmemektedir.

Vize Red İtiraz Dilekçesi Değişken Hususlar

Vize Red itiraz dilekçesi müracaat zamanı 7-45 gün arasında değişebilir.

Vize Red itiraz dilekçesi ülkenin kendi dilinde veya İngilizce olarak yazılmalıdır. Destekleyici olarak sunduğunuz belgeleri yerel dilde hazırlamanız işlemleri hızlandırır.

Vize itiraz dilekçesini teslim ettiğinizde yeniden vize ücreti alınabilir.

Bazı konsolosluklar faks, e-posta ile gönderilen vize red itiraz dilekçesini kabul etmemektedir.

Örneğin, Macaristan Vize Red itiraz dilekçesini Konsolosluğa sekiz gün içerisinde bizzat teslim etmeniz gerekir. On beş gün içerisinde sonuçlanan itiraz talebinin ücreti otuz euro. Norveç konsolosluğuna vereceğiniz Vize Red itiraz dilekçesinin süresi üç haftadır. Hollanda vize red itiraz dilekçesinin teslim süresi dört haftadır.

Sık rastlanan Vize Red Maddeleri ve Çözüm önerileri

Almanya vize reddi 9. madde Türkçesi: Vize geçerlilik süresi bitiminden önce Schengen bölgesinden ayrılma niyetiniz olduğu kanıtlanamamıştır. Bu maddeden alınan vize reddi olası sebepleri:

Ihre Absicht, vor Ablauf des Visums aus dem Hoheitsgebiet der Mitgliedstaaten auszureisen, konnte nicht festgestellt werden.

Evrakların tamamının sunulmamış olması,

Türkiye’de geçimin nasıl sağlandığı ile ilgili kanıtlayıcı belgeler sunulamaması,

Türkiye’de geçiminizin istikrarlı bir yapıda olduğunun kanıtlanamaması,

Türkiye’de ailevi ve ekonomik bağlarınızın ispat edilememesi,

Der Nachweis, dass Sie über eine angemessene und gültige Reisekrankenversicherung verfügen, wurde nicht erbracht.’’

Almanya vize reddi 7. madde Türkçesi: Geçerli ve uygun bir seyahat sağlık sigortasına sahip olduğunuza dair kanıtlayıcı belgelerin sunulmaması.

Vize reddi sebepleri içerisinde seyahat sağlık poliçesinin sunulmamış yada hatalı sunulmuş olmasından kaynaklanır. İtiraz etmek yerine eski evraklarla birlikte düzgün bir poliçe ekleyerek başvuru yapabilirsiniz.

’Der Zweck und die Bedingungen des beabsichtigten Aufenthalts wurden nicht nachgewiesen.’’

Almanya vize reddi 2. madde Türkçesi:Öngörülen seyahat şartları ve amacı kanıtlanmamıştır. Bu maddeden alınan vize reddi olası sebepleri:

Evrakların tamamının sunulmamış olması,

Seyahatin amacının, sunulan evraklar tarafından anlaşılamaması,

Seyahatin amacı ile ilgili çelişkili bilgiler verilmiş olması,

Seyahat amacı ile verilen belge/sözlü ifadelerin uyuşmaması,

Akrabalık bağının kanıtlanamaması,

İş durumunun teyit edilememesi ya da belgelendirilememesi,

Başvurulan tarihlerin izin tarihinize uygun olmaması,

Daha önceki vizenizin Almanya ziyareti için kullanılmaması,

Otel ve uçak bileti rezervasyonlarının süreç içinde iptal olması.

Yukarıda belirtilen sebeplerin pek çoğu genel itibari ile evrak eksikliğinden ya da hatalı evrak grubundan oluşmaktadır. Bu sebeple eksik evrakların toparlanarak tekrar başvuru yapılması gerekir. Bu madde için itiraz hakkı genel itibari ile önerilmez.

’ Die vorgelegten Informationen über den Zweck und die Bedingungen des beabsichtigten Aufenthalts waren nicht glaubhaft.’’

Almanya vize reddi 8. madde Türkçesi: Öngörülen seyahatin amacı ve şartlarını gösteren kanıtlayıcı belgeler inandırıcı değildir. Bu maddeden alınan vize reddi olası sebepleri:

Evrakların tamamının sunulmamış olması,

Seyahatin amacının, sunulan evraklar tarafından anlaşılamaması,

Seyahatin amacı ile ilgili çelişkili bilgiler verilmiş olması,

Seyahat amacı ile verilen belge/sözlü ifadelerin uyuşmaması,

Akrabalık bağının kanıtlanamaması,

İş durumunun teyit edilememesi ya da belgelendirilememesi,

Başvurulan tarihlerin izin tarihinize uygun olmaması,

Daha önceki vizenizin Almanya ziyareti için kullanılmaması,

Otel ve uçak bileti rezervasyonlarının süreç içinde iptal olması.

Vize başvurusu yaparken, belirtilen seyahat tarihinin değerlendirme işlemi esnasında geçiş olması, vize başvurusunun geç yapılması.

Almanya vize reddi maddeleri içerisinde en sık rastlanan ret sebeplerinin başında 8. madde gelmektedir. Evrak eksikliği ya da vize başvurusunun geç yapılmış olması temel sebeplerdir.

Aklınıza takılan her türlü soruyu yorum kısmından sormaktan çekinmeyin.


2
Kim Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
kesfi alemilayda Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ilayda
Ziyaretçi
ilayda

Merhaba, Çek Cumhuriyeti için verilen vizem otel değişikliği sebebiyle reddedildi. Rez. değişikliği yaptıktan sonra 24 sa içinde değişiklik ve itiraz dilekçemi gönderdim. Olumlu sonuçlansa da tekrar vize başvurusu yapmanız gerek dediler. Böyle bir bilginiz var mı? İtiraz olumlu sonuçlanırsa da aynı süreci baştan mı başlatırlar?