Ana sayfa Faydalı Bilgiler Vize Reddi İtiraz Dilekçesi

Vize Reddi İtiraz Dilekçesi

91

Benim evraklarım herşeyiyle tamam olmasına rağmen Vize başvurum reddedildi dediğinizi duyar gibiyim. Ülkeler arası diplomatik ilişkiler bozulunca evraklarınız tam olsa bile red alabilirsiniz. Türkçe tabiriyle kıllık yapabilirler.

Yakın zamanda Türkiye-Amerika arasında yaşanan vize krizi diğer konsolosluklara da yansıdı. Ülke Dışişleri Bakanlığınca duyurulan Türkiye’ye gitmeyin uyarısı ne yazık ki vize başvurularına olumsuz yansımakta. Kısa süreli reddedilen turistik vizeler, seyahatinizin amacını inandırıcı bulmadık, ülkesine geri dönmeyebilir gibi gerekçelerle geri çevrilmekte.

Hatta 4 haziran 2018 tarihinde basına yansıyan bir haber yukarıda yazdıklarımı kanıtlar nitelikte.

İki Türk kadını abilerini ziyaret etmek maksadıyla yaptıkları Norveç vize başvurusu “Türkiye’nin ekonomik, politik, sosyal koşulları”nın 2009’a göre daha kötü olduğu iddia edilerek reddedildi.

28 Haziran 2018 tarihinde Amerika Dışişleri bakanlığı Türkiye’yi ziyaret edecekler için seyahat uyarısında bulundu. Türkiye’nin 3’üncü kategoride kalmaya devam ettiği belirtilerek, “Terörizm ve keyfi gözaltılar nedeniyle Türkiye’ye seyahati yeniden gözden geçirin. Bazı bölgelerde artan riskler mevcut” ifadesi kullanıldı.

Ülkeler bir takım gerekçelerle Vize red cevabı verebilir.
Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vize başvurunuz reddedilmişse resmi makamın vermiş olduğu kararın tekrar incelenmesini talep edebilirsiniz. Şahsen veya (örn. Avukat veya herhangi temsilci) yetkili kılarak itiraz etme hakkınız var.

Vize Red itiraz dilekçesine olumlu yanıt alınamaması halinde her ne kadar az ülke olsa da yargı yoluna başvurmak mümkün. Davanız yerel mahkeme tarafından inceleneceği için devlet aleyhine sonuçlanma olasılığı oldukça zayıftır.

Vize Red cevabını öğrendikten sonra bir ay içerisinde ilgili konsolosluğa vize itiraz dilekçesinin ulaşmış olması gerekmektedir. İtiraz dilekçesi ülkenin kendi dilinde yazılmalı ve imzalanmalı.

Vize Red itiraz dilekçesini elden konsolosluğa teslim edebileceğiniz gibi  (Faks, posta, elektronik postaya ek olarak) ulaştırmanız mümkün. Bazı ülkelerin Norveç gibi konsolosluk sayfalarından evrak,belge yükleme işlemi yapabilirsiniz.

Vize itiraz dilekçesinin belirli bir şablonu yok. İtiraz dilekçenizde vize reddine ilişkin maddeleri belgelerle destekleyerek açıklamanız gerekir. Daha önce ibraz etmiş olduğunuz evrakların tekrar gönderilmesine gerek yoktur. Kısacası başvurunuzun neden tekrar incelenmesini istediğinizi kantlarıyla ortaya koyun.

Vize itiraz dilekçesinde, Red mektubunda yer alan altı veya yedi haneli rakam kodu, isim, doğum tarihi ve elektronik posta adresini belirtmeniz gerekir. Vize Red itiraz başvurusunda yeniden ücret tahsis edilmemektedir.

Vize Red İtiraz Dilekçesi Değişken Hususlar

Vize Red itiraz dilekçesi müracaat zamanı 7-45 gün arasında değişebilir.

Vize Red itiraz dilekçesi ülkenin kendi dilinde veya İngilizce olarak yazılmalıdır. Destekleyici olarak sunduğunuz belgeleri yerel dilde hazırlamanız işlemleri hızlandırır.

Vize itiraz dilekçesini teslim ettiğinizde yeniden vize ücreti alınabilir.

Bazı konsolosluklar faks, e-posta ile gönderilen vize red itiraz dilekçesini kabul etmemektedir.

Örneğin, Macaristan Vize Red itiraz dilekçesini Konsolosluğa sekiz gün içerisinde bizzat teslim etmeniz gerekir. On beş gün içerisinde sonuçlanan itiraz talebinin ücreti otuz euro. Norveç konsolosluğuna vereceğiniz Vize Red itiraz dilekçesinin süresi üç haftadır. Hollanda vize red itiraz dilekçesinin teslim süresi dört haftadır.

Sık rastlanan Vize Red Maddeleri ve Çözüm önerileri

Almanya vize reddi 9. madde Türkçesi

Ihre Absicht, vor Ablauf des Visums aus dem Hoheitsgebiet der Mitgliedstaaten auszureisen, konnte nicht festgestellt werden.

Evrakların tamamının sunulmamış olması,

Türkiye’de geçimin nasıl sağlandığı ile ilgili kanıtlayıcı belgeler sunulamaması,

Türkiye’de geçiminizin istikrarlı bir yapıda olduğunun kanıtlanamaması,

Türkiye’de ailevi ve ekonomik bağlarınızın ispat edilememesi,

Almanya vize reddi 7. madde Türkçesi

Der Nachweis, dass Sie über eine angemessene und gültige Reisekrankenversicherung verfügen, wurde nicht erbracht.

Geçerli ve uygun bir seyahat sağlık sigortasına sahip olduğunuza dair kanıtlayıcı belgelerin sunulmaması.

Vize reddi sebepleri içerisinde seyahat sağlık poliçesinin sunulmamış yada hatalı sunulmuş olmasından kaynaklanır. İtiraz etmek yerine eski evraklarla birlikte düzgün bir poliçe ekleyerek başvuru yapabilirsiniz.

Almanya vize reddi 2. madde Türkçesi

Der Zweck und die Bedingungen des beabsichtigten Aufenthalts wurden nicht nachgewiesen.

Öngörülen seyahat şartları ve amacı kanıtlanmamıştır. Bu maddeden alınan vize reddi olası sebepleri:

Evrakların tamamının sunulmamış olması,

Seyahatin amacının, sunulan evraklar tarafından anlaşılamaması,

Seyahatin amacı ile ilgili çelişkili bilgiler verilmiş olması,

Seyahat amacı ile verilen belge/sözlü ifadelerin uyuşmaması,

Akrabalık bağının kanıtlanamaması,

İş durumunun teyit edilememesi ya da belgelendirilememesi,

Başvurulan tarihlerin izin tarihinize uygun olmaması,

Daha önceki vizenizin Almanya ziyareti için kullanılmaması,

Otel ve uçak bileti rezervasyonlarının süreç içinde iptal olması.

Yukarıda belirtilen sebeplerin pek çoğu genel itibari ile evrak eksikliğinden ya da hatalı evrak grubundan oluşmaktadır. Bu sebeple eksik evrakların toparlanarak tekrar başvuru yapılması gerekir. Bu madde için itiraz hakkı genel itibari ile önerilmez.

Almanya vize reddi 8. madde Türkçesi

Die vorgelegten Informationen über den Zweck und die Bedingungen des beabsichtigten Aufenthalts waren nicht glaubhaft.’’

Öngörülen seyahatin amacı ve şartlarını gösteren kanıtlayıcı belgeler inandırıcı değildir. Bu maddeden alınan vize reddi olası sebepleri:

Evrakların tamamının sunulmamış olması,

Seyahatin amacının, sunulan evraklar tarafından anlaşılamaması,

Seyahatin amacı ile ilgili çelişkili bilgiler verilmiş olması,

Seyahat amacı ile verilen belge/sözlü ifadelerin uyuşmaması,

Akrabalık bağının kanıtlanamaması,

İş durumunun teyit edilememesi ya da belgelendirilememesi,

Başvurulan tarihlerin izin tarihinize uygun olmaması,

Daha önceki vizenizin Almanya ziyareti için kullanılmaması,

Otel ve uçak bileti rezervasyonlarının süreç içinde iptal olması.

Vize başvurusu yaparken, belirtilen seyahat tarihinin değerlendirme işlemi esnasında geçiş olması, vize başvurusunun geç yapılması.

Almanya vize reddi maddeleri içerisinde en sık rastlanan ret sebeplerinin başında 8. madde gelmektedir. Evrak eksikliği ya da vize başvurusunun geç yapılmış olması temel sebeplerdir.

Aklınıza takılan her türlü soruyu yorum kısmından sormaktan çekinmeyin.

16 YORUMLAR

 1. Merhaba bende 8 ve 9. Maddeden red cevabı aldım evraklarımda bi eksiklik yoktu babamı sponsor olarak göstermiştim hesabında yüklü miktarda para da vardı fakat red cevabı aldım ve seyehat sureme 22 gün var bir hafta içinde itiraz dilekçesini fax veya posta yoluyla göndereceğim seyahat suremi aşarsa süreç ileri bir tarihe vize verirler mi

  • Merhaba,
   İleri tarihe vize verilmesi söz konusu olmaz. Siz yeni seyahat tarihinize uygun olarak başvuru yapmanız gerekecektir.

 2. Merhaba
  Ben Alman vizesi için net yedim ve hakkım olan itiraz dilekçesini verdim ve yarın öğlen müdür yüz yüze görüşüceklerini bildirdiler acaba vize verirler mi verirlerse hemen çıkar mı çünkü çok az bi iznim var acil cevaplarsanız sevinirim teşekkür ederim 😊 iyi akşamlar

  • Vizenize hangi maddeden red verildi?, itiraz dilekçenizde red yediğiniz hususlara ait düzeltme, evrak ekleme v.b işlemleri yaptınız mı? Kural olarak seyahat başlangıç tarihiniz çok yakın ise örneğin 1 hafta, itiraz etmek yerine ileri tarihli seyahat planlaması yaparak yeni vize başvurusunda bulunmak daha sağlıklı olacaktır.

 3. Merhaba

  Bende 1 ay önce Almanya’ya aile arkadas ziyareti gerekcesıyle vıze basvurusunda bulundum. Çalısıyorum 1 yıldan fazla bir süredir. Son 3 aya ait maaş bordrosu, hesap dokumleri, şirketimden aldıgım iş yeri izin ve calısma belgesi, davetiye mektubum kısacası herseyim tamdı. Yıllık iznimi yurt dısında gecırmek istedıgım için 14 günlük bir vize talebinde bulundum. Dün acıklanmış red. 9.maddeden. Bugün itiraz dilekcesi verdim ve bir daha incelenmesini talep ettim. Bakalım sonuc ne olacak

  • Merhaba,
   Vize başvurunuz hangi gerekçeden ötürü reddedildiğini iyi analiz etmek gerekmekte. Bu eksikliği gidererek itiraz etmek yerinde olacaktır. Hiçbir düzeltme yapmadan itiraz etmek, değerlendirmenin redle sonuçlanmasına vesile olur.

 4. Merhaba
  Almanya turistik vize başvuruma 9.maddeden dolayı red aldım.Itiraz dilekçesi hazırlamak istiyorum ben vize işlemleri yaparken dayımı sponsor gösterdim çünkü emekli ve tapusu çoktu adına dilekçe yazdım ve imzalattım.Babam ise sigortalı çalışan gözüküyor ancak banka hesabında para yok diye göstermek istemedim ancak bir tapusu vardı onu evrakların arasına koydum. Şimdi geleyim asıl meseleye itiraz dilekçemi nasıl düzenlemeliyim içine daha neler koymalıyım ve ben üniversite öğrencisiyim ekim e kadar istemiştim vize yi ancak dilekçe ile vize istediğim tarihler geçecek bu yuzden sömestir tatiline vize istediğimi belirtiyim mı ve gidip elden teslim etmek yeterli mı çok teşekkür ederim simdiden

  • Merhaba,
   Muhtemel Aile bağınızın tespit edilememesi nedeniyle vizeniz reddedilmiş. İtiraz etmek yerine babanızı sponsor olarak gösterin ve sömestır öncesi hesabında para bulundurmasını sağlayın(yeniden başvuru yapmanızı öneririm). İtiraz etmeniz halinde dayınızı sponsor gösterirseniz yine red alırsınız, şu an babanızı sponsor gösterirseniz anlık para girişinden ötürü itirazınız reddedilebilir. İtiraz dilekçesini elden teslim etmeniz daha şık olur. İşlem süresi 45 güne kadar uzayabilir.

 5. Merhaba
  Almanya vize başvurum 3. maddeden dolayı reddedildi 14.08.2018 de basvurdum red cevabı 12.09.2018 de geldi.15 günlük turistik vize için basvurmuştum ve hesabımda nakit 8,600 tl ve kredi kartımdada 3bin tl görünüyordu ne yapmam gerek vize red dilekçesi nasıl yazmalıyım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürederim 🙂

  • Merhaba,
   Almanya vize red gerekçenizi tam manasıyla anlayabilmek ve size daha iyi yardımcı olabilmek adına aşağıdaki soruları yanıtlarmısınız?
   Size Almanya’dan davet mektubu gönderildi mi?
   Banka hesabınıza ait hesap dökümünü son 3 ay görünecek şekilde mi verdiniz? Yoksa hesabınıza anlık para yatırıp, hesap dökümünü mü sundunuz?
   Daha önce herhangi bir ülkeden vize red durumuyla karşılaştınız mı?

 6. Merhaba 4temmuz 2018 İsviçre aile birleşimi d vizesi başvurumuza red verdiler gerekçe bütçe yetersizliği nişanlım orada esnaf lokanta işletiyor gelir dökümanı istediler verdi sonra bu olmaz dediler maaş bodrosu dediler muhasebecisine normal bir ailenin gelir düzeyi ne ise ona uygun bir bodro hazırlattı ve verdi fakat geliri gösterdiği maaş bordrosundan yüksek sırf onlar istediği için düzenlendi sonra bize bütçe eksik gerekçesiyle red verdiler dalga geçer gibi 5 ayımızı çöp ettiler ve biz avukat tutup red gerekçelerinin doğru olmadığına dair tezlerini çürütecek bir değil birçok belge sunduk buna benim orada çalışacağıma dair muhasebecinin hazırladığı iş anlaşması da ekledik yani ben çalışmasam bile nişanlımın bütçesinin fazlasıyla yettiğini açıklayan belgeleri sunduk yetmez belki dedik bahane üretmesinler diye %50 çalışacakta gösterdi 13 temmuz 2018 başvurumuzu avukat eşliğinde yaptık ve eylül 13 ye tam iki ay olacak halâ bir ses yok nekadar zamanda sonuçlanır bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim…

  • Merhaba,
   İsviçre Vize reddi itiraz dilekçelerinin ortalama 30-45 günde sonuçlanması beklenir. Konsolosluk tarafından bu süre 90 güne kadar uzatılabilir. Belirli periyotlarla başvurunuzun sonucunu konsolosluk üzerinden sorgulayın. Bu süre 3 ayı kesinlikle geçmez.

 7. merhaba
  Hollanda vizem booking hatası yüzünden red edildi ama 1 aylık devam eden bir plan içn başvuru yapmıştım hollanda da olacak toplantımı kaçırınca bunu online halledip fransaya başvuru yaptım ablamın nikahına katılmak amacıyla ama o da red edildi ancak bu sefer hiç bir evrak eksiğim yoktu. çoğu kişi Hollanda dan red aldığım için olduğunu söyledi birde neredeyse 1 hafta sonra Fransaya başvuru yapmıştım yakın tarihler olması da etkili dediler. Sonuç olarak Hlladaya hala itiraz debileceğim döne içerisindeyim ama gitmek için bir sebebim kalmadı sadece ilerleyen dönmelerde bir sıkıntı olmaması için itiraz dilekçesi yollasam diyorum çünkü bu esnada Hollanda firmasıyla iş başı yaptım maaş bordrom değişti vs. meydana gelen değişimleri göstermek işime yarayabilirr belki ama yoksa hiç itiraza girmeden direkt gene vize başvurusu mu yapmalıyım ? kafam allak bullak oldu bu 2 red cidden başıma bela olabilir

  • Merhaba,
   Booking.com üzerinden yapılan rezervasyonlar zaman zaman teyit edilmekte, siz başvurunuzu yaptıktan sonra muhtemelen işlemi iptal ettiniz ve kontrol sonrası fake hotel reservation olarak algılandı. Hollanda’dan red almanız ve akabinde Fransa’ya başvurmanız mantıklı bir hamle olmamış. 1-2 haftalık süre içerisinde Hollanda vize reddiniz, Fransa konsolosluğu tarafından evraklarınız tam olsa bile incelenmeden reddedilmesine sebep olmuş. Müteakip dönemlerde vize alabilmeniz için Hollanda konsolosluğuna vize reddi itiraz dilekçesi gönderin.

 8. Merhaba, Çek Cumhuriyeti için verilen vizem otel değişikliği sebebiyle reddedildi. Rez. değişikliği yaptıktan sonra 24 sa içinde değişiklik ve itiraz dilekçemi gönderdim. Olumlu sonuçlansa da tekrar vize başvurusu yapmanız gerek dediler. Böyle bir bilginiz var mı? İtiraz olumlu sonuçlanırsa da aynı süreci baştan mı başlatırlar?

  • Merhaba,
   Vize başvuru dilekçeniz olumlu sonuçlanırsa bazı ülkeler ücret talep etmekte(yeni başvuru yapmadan) Çek Cumhuriyeti yeniden başvuru yapılmasını talep etmeyen ülkelerden. Dilekçenizin sonucu size tebliğ edildiğinde konuyla ilgili tarafınıza ayrıca bilgilendirme yapılır.

Düşüncelerini Yorum Yaparak Paylaş

Please enter your name here
Please enter your comment!