Ana sayfa Balkanlar Üsküp Skopje, Makedonya

Üsküp Skopje, Makedonya

289
0

Rüya gibi geçen Ohrid gezimden sonra Terminalden Üsküp’e gitmek üzere biletimi alıyorum. Gostivar kızları ne mahsun durursun şarkısı eşliğinde 3 saatlik yolculuğumuz başlıyor. Gostivar, Tetova terminallerine de uğruyor ayrıca. Merkeze geldiğimde geceliği 15 Euro ya apartmanda tek kişilik oda ayarlıyorum. Oda konusunda aslen Türk Makedonya’da yaşayan Hasan size yardımcı olacaktır.(389-78430105)

oda

Üsküp meydanındaki (gezdiğim dönemde bakımdaydı) İskender heykelini uzaktan gördükten sonra Fatih Sultan Mehmet köprüsünün üzerinden geçip, Türklerin ağırlıkta olduğu çarşıyla başlıyorum gezime. Beyazıt’taki Kapalı çarşıdan hiçbir farkı yok buranın. Balkan ülkelerinde yeni şehirleşme oluşumları Makedonya’da Heykeller şehri olarak niteleyebileceğimiz yirmiden fazla heykelle kendini göstermektedir.  Eserlere toplam 560 milyon Avro’dan fazla bir bütçe harcanmış. Yine üzerinde surat motiflerinin olduğu Eye Bridge ve Art Bridge olmak üzere 2 köprü Vardar Nehri üzerine inşaa edilmiş. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ile kıyaslayınca ne kadar yapmacık olduğunu anlayacaksınız.

iskender

Balkan ülkelerinde yeni şehirleşme oluşumları Makedonya’da Heykeller şehri olarak niteleyebileceğimiz yirmiden fazla heykelle kendini göstermektedir.  Eserlere toplam 560 milyon Avro’dan fazla bir bütçe harcanmış. Yine üzerinde surat motiflerinin olduğu Eye Bridge ve Art Bridge olmak üzere 2 köprü Vardar Nehri üzerine inşaa edilmiş. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ile kıyaslayınca ne kadar yapmacık olduğunu anlayacaksınız.matkatabela1Ertesi sabah Matka Kanyonuna gitmek üzere Türk tarafında bulunan caddenin altında bulunan otobüs durağına gidiyorum. 45 dakikada bir geçen Matka Kanyonuna direk giden otobüs var ama ben Treska gölüne de gideceğim için farklı otobüse binip göle yakın bir yerde iniyorum. Muazzam manzarası olan göle yaz sezonunda girilebiliyor, benim ziyaret ettiğim dönem Aralık ayı olduğu için kapıda güvenlik bile yoktu. Biraz soluklandıktan sonra Matka Kanyonuna gitmek üzere yaklaşık 5 km. yürüyorum.

trilleçe

Matka Kanyonu inanılmaz büyüleci güzellikte yaz sezonunda buraya geldiğinizde teknelerle gezinti yapabilirsiniz, trekking yapmak içinde yaklaşık 5 km. lik bir parkura sahip. Treska gölüne uğramadan direk Matka kanyonuna gelmek isterseniz 45 dakikada bir kalkan otobüsü takip etmek zorundasınız. Kış sezonunda geldiğim için hava hep kapalı ve aralıklı yağmurluydu, yaz sezonunda Makedonya’nın daha güzel atmosfere bürüneceği kesin. İnsanların doğallığı ve samimiliği tekrar burayı ziyaret etmem için bir vesile belkide.

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir