Ana sayfa Faydalı Bilgiler Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

272
0

Sizlerden gelen mail üzerine seyahatlerimde ucuz uçak bileti nasıl alınır sorusuna ve hangi yöntemleri izlediğimi açıklamak istiyorum.

Genel olarak son iki hafta içerisinde uçak biletlerinde artış meydana gelir, biletinizi 3 hafta-6 ay arasında almaya özen gösterin. En uygun bilet için bakacağınız gün Çarşamba ve Perşembe öğleden sonrası.

Biletinizi Doğru Zamanda Alın

Ülke içi uçuşlarda en uygun fiyatları yakalama dönemi 21 gün öncesi. Bu dönemdeki fiyatlar ortalama %8 daha ucuz. Son 2 haftada bilet fiyatları ortalama fiyatlara göre %5 artıyor, son hafta ise bu oran %30’a çıkıyor. Uluslararası bilet fiyatlarında, yerel uçuşlar kadar dalgalanma olmuyor. Seyahat tarihinden 34 gün öncesindeki fiyatlar, 6 ay öncesindeki fiyatlara göre %4 daha düşük.

Yurt Dışı Uçuşlarında İç Hatlar Ücretsiz

Son dönemde Pegasus firmasının promosyonu rekabeti arttıracağa benziyor, örneğin İspanya’ya gideceksiniz ana güzergah olan İstanbul’a gelmeniz gerekmekte işte bu İstanbul’a olan uçuşunuzu firma karşılıyor.

Promosyon Sayfalarını Takip edin

İlk kuralım hava yollarının promosyon sayfalarını takip etmek,
Rota güzergahlarımı daha çok hava yolu şirketlerinin promosyon biletlerini takip ederek belirliyorum, örneğin Türk Hava Yollarının promosyon sayfasında gidiş-dönüş biletini 2-3 ay öncesinden çok uygun fiyata sunuyor. Fakat Balkan ülkelerini gezmek istediğinizde giriş yaptığınız ülkeden tekrar çıkış yapmak zorunda kaldığınızdan (genellikle pasaport polisleri sorun çıkartıyor) ülke değiştirecek olanlar için çok uygun değil. Tek ülke gezerim derseniz kesinlikle çok ucuza bilet alabilirsiniz.

Alternatif Hava Alanlarını Kullanın

İkinci kuralım alternatif hava alanlarını kullanan uçakları tercih etmek,
Örneğin Fas’a gitmek istediniz Türk Hava yollarını tercih etmek yerine Sabiha Gökçen hava alanını kullanan Air Arabia ‘yı tercih ederek yaklaşık 400-500 tl fiyat farkını lehinize çevirebilirsiniz. Tek çekindiğim nokta uçak düşme hadiselerinin son dönemlerde arap şirketlerinde artış göstermesi.

Son Dakika Biletlerini Takip edin

Benim vakit problemim yok diyorsanız üçüncü kural tam size göre son dakika biletleri,
Seyahat acentalarının ve hava yollarının uçakların doluluk durumuna göre son dakika biletlerini takip ederek normal fiyatın çok altında bilet alabilirsiniz.

Android ve ios Uygulamalardan faydalanın

Akıllı telefonunuz var ise Apple Store, Android uygulamaları kullanarak kolayca fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Uluslararası uçak bileti arama hizmeti verenler arasında; Amerika için ucuz bilet arıyorsanız Expedia veya Orbitz, Avrupa için ise Momondo veya Skyscanner gayet iyi arama sonuçları veriyor.

Mil Programlarına Dahil olun

Bankaların vermiş olduğu kredi kartları ile mil puanlarınız birikir ve hiç ücret ödemeden uçmanızda mümkün,

Bağlantılı uçuşlara bakmayı İhmal etmeyin

Vize sorununuz yok ise doğrudan uçuşlarda ucuz uçak bileti bulamadığınız anlarda bağlantılı uçuşlara mutlaka bakın.

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir