Türk Soykırım Anıt Müzesi


Iğdır’da yer alan Türk Soykırım Anıt Müzesi, Ermeni çeteler tarafından soykırıma uğratılan Türkler’in anısına  5 Ekim 1999 yılında açılmıştır. Yaşanan olayların belgelendirilmesi, tarihten ders çıkarılması, belleklerde ebedi olarak kalmasına ev sahipliği yapıyor. Müzenin girişi Selçuklu taç kapıları tarzındadır.

Türk Soykırım Anıt Müzesi

Anıtın oturduğu tepe eski Türk geleneğindeki mezar yapıları olan kurganların anısını yaşatırken, anıtın ortasında şehitlerin sembolik mezarı yer alır. Müze anıtın altındaki tepe içerisinde bulunur.

Türk Soykırım Anıtı

Türk Soykırım Anıt Müzesinde, 1870-1920 yılları arasında Ermeni çetelerce gerçekleştirilen soykırım faaliyetlerine ait kazılarda elde edilen ve çeşitli arşiv belgelerinde yer alan bilimsel veriler sergilenmektedir. Müzede 5. Hd. Alay komutanlığınca hazırlanan 1973-1984 yılları arasında Ermeni Terör örgütleri tarafından yurt dışında şehit edilen Türkler anılmıştır. Bu yıllar arasında büyükelçi, konsolos ve askeri ateşeler şehit edilmiştir.

1973-1984 yılları arasında Yurt dışında Şehit edilen Türkler

Soykırım Faliyetlerinin Hedefi

Dünyadaki soykırımlar, tarihler boyunca, dünyanın tüm kıtalarında, planlı ve sistemli bir biçimde, çeşitli yerel ve uluslararası güçler tarafından, bölgelerdeki yeraltı ve yerüstü zenginlik kaynaklarını ele geçirmek amacıyla kendilerine tehdit olarak belirledikleri etnik, kültürel, siyasal, sosyal, dini, ırksal ve ulusal grupları kısmen ya da tamamen yok etmek hedefiyle yapılan planlı ve fiili olaylarda tekerrür etmiştir ve bu süreç bugün de hala devam etmektedir.

Ermeni komitacılar tarafından katledilen Müslümanlar.

Emperyalist güçler tarafından, Türk topraklarında malum Sevr haritasının gerçekleştirilmesi için Ermeniler arasında ”Bağımsız Ermeni Devleti” kurulacağı ve ayrılıkçı etnik milliyetçilik düşüncesi yaratılmıştır.

Hakmehmet Köyü Toplu Mezar Kazısı

Bu amaç doğrultusunda 1870 yılında planlı olarak Osmanlı İmparatorluğuna karşı Kahramanmaraş’ın Süleymanlı kasabasında Ermeniler tarafından silahlı ayaklanma başlatılmıştır. Ermeni ölüm çeteleri Batılı Emperyalist güçler, Çarlık Rusya’sı tarafından sistemli olarak desteklenmiş, kollanmış ve finanse edilmiştir. Sevr haritasının hayata geçirilmesi için silahlandırılan Ermeni çeteleri, 600.000’i aşkın savunmasız Türk’ü toplu yada tek tek soykırıma uğratmıştır.

Aşağıdaki fotoğraf, Van isyanı sırasında çatışmalarda aktif rol alan taşnak komitacılardan bir grup,

Van’daki Taşnak Komitacılar

Ermeni bayrağı altında yürüyen ”Ermeni intikam ordusu”ndan bir grup. Anılan ordu Ermeni Devrimci Komitaları tarafından örgütlenerek Kafkas cephesine gönderilmiştir. Ordu, çoğunluğu Türkiye’den olan ve diğer ülkelerde yaşayan Ermenilerden oluşmuştur.

Kafkaslardaki Ermeni Bölüğü

Ermenistan’da Ağrı dağı ile ilgili figürleri, Devlet armasında, parada, otel isimlerinde, basın ajanslarının amblemlerinde ve hatta şaraplarda görmek mümkün.

Ermenilerin Gerçek Yüzü

Anıtın bahçesinde temsili Nuh’un gemi maketi sergilenmektedir. Kapısında görüntüsü hoş olmayan bir kilit mevcut.

Nuh’un Gemisi

Türk Soykırım Anıt ve Müzesiyle İlgili Eleştirilerim

Ermenistan’dan görülen bu anıtın iyi bir bakım, tadilata ihtiyacı var. Kış şartlarının ağır geçmesi nedeniyle müze içerisinde sıvaların yer yer döküldüğünü üzülerek gördüm. Ziyaretim esnasında biriken karların oluşturduğu su damlaları başıma şıp şıp damladı. Müzenin bahçe peyzajının belediye tarafından yapılması gerektiğini düşünüyorum. Müze ve Soykırım hakkında bilgi verebilecek görevli personelin olmaması ayrı bir muamma.

Kuşatma altındaki Saraybosna’nın mücadelesini konu alan Tunel Spasa’yı (Umut Tüneli) ziyaret edenler bilir. Savaşa ait görüntüler bir odada gelen izleyicilere gösterilir. Biz neden Ermeni soykırımını bu şekilde anlatmıyoruz?

Unutmadan, Iğdır şehir merkezinden minübüs ile 10 dakikada müzeye ulaşmanız mümkün.


Kim Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir