Trileçe, Arnavut Tatlısı


Trileçe tatlısının kökenini özellikle Meksika, Güney Amerika ülkelerine dayandıranlar olduğu gibi. İddialar arasında Arnavut tatlısı olduğu ve üç farklı sütten yapıldığı bulunuyor. Peki bu muazzam hafif tatlının asıl sırrı ne? Son dönemin en popüler tatlısını bizzat Makedonya Mado’da yiyerek, nasıl yapıldığı ve kökeni hakkında işin ustasından bilgi aldım. İşte Trileçe hakkında bilinmesi gerekenler.

trilleçe

Makedonya’da çarşıyı gezerken meşhur Mado’da trileçe yemek kaçınılmazdı. İşletme sahibi aslen Arnavut göçmeni Üsküp’te yaşıyor. Usta Trileçe’nin Latin Amerika ülkelerinde farklı tatlarda ortaya çıktığını ve izlenen dizilerden etkilenerek Balkan ülkelerinde yaygınlaştığını anlatıyor. Üç farklı süt kullanılmadığını sadece sütün üç halinden faydalanıldığını ekliyor sözlerine, krema, süt reçeli, tam yağlı süt. Meslek sırrı diyerek çok fazla detaya girmek istemiyor. Trileçe ülkemizdede son dönemde popüler olmaya başladı ama ben burda tatmış olduğum lezzeti şu ana kadar Türkiye’de yakalayamadım.

mado
Üsküp çarşı içerisindeki Mado

Trileçe Tarifi?

Dört yumurtayı mikserle çırpın. Yaklaşık 300 gram toz şekeri ekleyin. Çırpmaya devam ederken 10 sn. sonra 2 kaşık daha şeker ekleyin.

Ayrı bir kapta;
300 gram unu,
175 gram tereyağını,
250 mililitre sütü,
1 paket kabartma tozunu ve
1/3 çay kaşığı tuzu çırpın.
Bunu yumurtalı karışıma ekleyip sürekli aynı yönde karıştırın.

Dikdörtgen kek kalıbını yağlayıp unlayın, fırında yaklaşık yarım saat pişirin. Fırından çıkarıp soğumaya bırakın.

Süt reçeli için: Bir litre sütle 120 gram toz şekeri, kahverengi şekeri tencerede karıştırın. Kısık ateşte süt kaynamaya başlayınca 1 çay kaşığı karbonat ekleyip, çırpın. Daha sonra yayvan tencereye aktarın ve ara ara çırparak yaklaşık 3 saat çok kısık ateşte pişirin. Kıvama geldiğinde altını kapatın ve biraz daha karıştırarak soğumaya bırakın. Kek soğuduktan ters çevirip çıkarın. Süt karışımını döktükten sonra bir gece bekletin. Kek karışımı içine çekip iyice ıslandığında üzerine süt reçelini sürüp afiyetle yiyebilirsiniz.

destan
Tarihi Destan Köftecisi

Yine Çarşının girişinde bulunan 1913 yılından beri hizmet veren tarihi Destan köftecisinde kokmayan soğan, pide eşliğinde sunulan köftenizi yiyebilirsiniz.

Fiyatlar makul seviyede genelde dolu oluyor ama kalabalık gruplara denk gelmezseniz oturabileceğiniz bir yer bulabilirsiniz.


Kim Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir