Ana sayfa Arnavutluk Tiran, Arnavutluk

Tiran, Arnavutluk

347
0

Sabiha Gökçenden 45 dakika rötarla başlayan Balkanlar gezi rotam Arnavutluk ile başladı. Tiran’a inmemizle birlikte pasaport kontrolü esnasında 8 kişilik Türk vatandaşlarının pasaportlarını toplayarak kenarda beklettiler. İngilizce bilen polis dinlemeye bile tenezzül etmeden yaklaşık 30 dakika bekletildik aklıma üniversiteden arkadaşım Mujo Ilazaj’ı aramak geldi. Hava alanına gelip gerekli prosedürleri aştıktan sonra merkezde (kompleksi taiwan) kahve içmeye karar verdik.
Not: Hava alanından merkeze gitmek için dışarı çıktığınızda solda 20m. ötede yarım saatte bir kalkan eski tip otobüs göreceksiniz taksiye boşuna para vermeyin yaklaşık 2,5 tl ye sizi merkeze götürecektir.

mujo

Ben ayrıldığım esnada diğerleri hala bekliyordu. Mujo’yla hasret giderdikten sonra 15 Euro ya tek kişilik oda buldum yerleşmeyi müteakip şehri dolaşmaya başladım. Leke almak için Euro bozdurdum, bozdurma işlemi esnasında mutlaka kur ile karşılaştırın (döviz uygulamasını indirmenizde fayda var) her sokağını karış karış gezdikten sonra karnım acıkmıştı yemek yiyebileceğim yer ararken KFC (Kentucky) yerine AFC (Albania) ‘ye denk geldim, fiyatları gayet makuldü tavsiye ederim.

afcAntik çağlardan günümüze Arnavutluk tarihini anlatan Tiran Ulusal Müzesi mozaiği ile dikkat çekmektedir. Komünizm dönemi dahil tarihe tanıklık eden arkeolojik bulgular, resimler, heykeller müzede sergilenmektedir. İçeride ücretsiz kullanabileceğiniz internet mevcut.

iskenderbey

Tiran Meydanında bulunan Arnavutluğun ulusal kahramanı İskender Bey heykeli ile fotoğraf çektirdim. Güzel kareler yakalamaya çalışırken yanıma Aldo isminde arnavut rehber geldi. Şehri dolaştırabileceğini ifade etti, fakat çoğu yeri önceden gezdiğim için kendisine kibarca teşekkür ettim. Rehber ihtiyacınız olması halinde  +355 69 922 8893 numaradan Aldo’ya ulaşabilirsiniz.

ulusal müze

Berlin belediyesinin hediye ettiği Berlin Duvarından temsili parça Tiran Belediyesi tarafından sergilenmek üzere parka konulmuş.

berlin_duvarı

Konulma sebebi ise Enver Hocanın ülkede sergilediği diktatörce davranışları. Enver Hoca ülkeyi komünizm mantığıyla yönetmiş ve kaynakların çoğunu bunker (makinalı tüfek yuvası) yapmakla suçlanmış, halk tarafından sevilmemiştir. Korunaklar şehir merkezinden sınıra doğru gittikçe sayıları artmakta ve daha büyükleriyle karşımıza çıkmaktadır. Muazzam derecede sağlam olan yapılar bakımsız ve kolay kolay yıkılmayacak gibi görünüyor.
bunker

Enver Hoca’nın kızı ve damadı tarafından inşa ettirilen bakımsız haldeki Piramit günümüzde gençlerin grafiti, kayak hünerlerini sergilediği bir yapı haline gelmiş. Sovyetlerden kalan Opera binası aktif olarak sanatsal, kültürel aktivitelerin organizasyonluğuna ev sahipliği yapmakta.

piramit

Tiran genel olarak ucuz olmakla birlikte 1-2 gün içerisinde rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Merkezden uzaklaştıkça Uzakdoğuyu andıran eski tip, bitişik apartmanları görürsünüz. Sahil şehri olan Durres’e kış sezonundan dolayı gitmedim yazın gidecekler için tavsiye edebilirim. Tiran’ı gezdikten sonra rotamı Makedonya sınırına yakın olan Elbasan’a çeviriyorum.
opera

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir