Ana sayfa Faydalı Bilgiler Seyahate Çıkmaktan Korkmayın

Seyahate Çıkmaktan Korkmayın

295
0

Seyahate Çıkmaktan Korkmayın, başınıza bir şey gelmez meraklanmayın çoğu ülkede insanlar gezginlere yardımcı olmak için can atar hatta sizi evinde misafir etmek ister.

Ülkelerin kültürünü, yaşantısını, doğasını, tarihini merak edin, fazla merak iyi değildir derler ama sen merak ettikçe daha çok araştıracaksın ve bir o kadar seyahat etme tutkun artacak. Araştırdıkça orda olmak isteyeceksin harika manzara, adrenalin dolu karede yer edinmek isteyeceksin. Pascal Mercier’in ”Lizbon’a Gece Treni” ni okuduktan sonra her şeyden vazgeçebileceğinizi seyahat etme tutkunuza hiçbir şeyin engel olamayacağını göreceksiniz.

Seyahat esnasında insanlarla anlaşabilir miyim? Derdimi Nasıl anlatırım, İngilizce bilmiyorum endişesini atın üzerinizden. İngilizce olmazsa olmaz değil elbette beden dili ile anlaşabilirsin ama ingilizce biliyorsan işin bir o kadar kolay. Seyahatin esnasında tanışacağın insanlarla İngilizce sayesinde kültür alışverişinde bulunabilirsin.

Seyahat esnasında tanıştığın kişiler Türkiye hakkında size mutlaka soru soracaktır veya anılarını anlatacaktır. Bu sebeble yurt dışı seyahatlerinizden önce kendi ülkenizin güzelliklerini keşfetmenizde fayda var.

Seyahat masrafınızı azaltmak adına dünyanın bir çok ülkesinde geçerli olan programlar var. ‘‘Work and Travel” tarzı programlar ile para kazanıp gezmenizde mümkün, bazılarında  konaklamaya, yemeğe para vermeyip belli bir saat dahilinde gönüllü çalışıyorsun. Üniversite okuyorsan Erasmus kapsamında Devlet tarafından bir miktar para yardımı yapılmaktadır. Ülkenin yerel dilini, yaşantısını, kültürünü öğrenebileceğin gibi komşu ülkeleride gezme fırsatı yakalayabilirsin.

Seyahate çıkmadan önce pasaport yenileme derdinden kurtulmak için on yıllık alın bir daha uğraşmazsınız. Vize derdi ile uğraşmak istemiyorsanız Vizesiz ülkelerden seyahate başlayabilirsiniz. Örneğin Ata toprağı, Osmanlı izlerinin olduğu Balkan ülkeleri. Schengen başvurusu için en kolay veren ülkeleri tercih edin, İtalya gibi.

Seyahat rotanız esnek olsun, ülke girişinde rezervasyonlarınızı (otel, uçak bileti) sorabilirler. Çıktı aldıktan sonra iptal edin. Yolda tanışacağınız yerel halk evinde sizi misafir etmek isterse otele boşa para vermeyin. Rezervasyonları ülkeye giriş esnasında sorulan sorulara karşı formalite olarak yanınızda bulundurun. Bir kere yurt dışına çıktıktan sonra özgüveniniz fazlasıyla artacaktır. Sonraki seyahatlerinizde özgüven tavan tabiki interrail yapmanızı tavsiye ederim.

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir