Ana sayfa Analiz Sarı Yelekliler, Gilets Jaunes

Sarı Yelekliler, Gilets Jaunes

39
0

Siyasi elitlerin kendilerini unuttuğunu düşünen ‘unutulan orta sınıf’ Sarı Yelekliler vergi artışlarını protesto etmek için Fransa genelinde sokaklara döküldü. ”Sarı yelek” hareketini farklı kılan husus sosyal medya vasıtasıyla herhangi bir liderleri olmadan organize olmaları. İngilizcede ”yellow vest”, Fransızcada ”Gilets Jaunes” hareketi olarak adlandırılan eylemciler genelde kırsalda yaşayan taşralı Fransız. Ülkede pek sesi çıkmayan bu grubun herhangi bir sendika üyeliği veya siyasi parti sempatizanlığı yok. Gezi Parkı eylemleri ve Arap Baharı kavramlarının, Fransız Baharı şeklinde vücut bulmuş hali

Sarı Yeleklilerin  Protesto Yöntemi

Konvoy halinde yavaş araba sürerek trafiği kitlemek, kamyonlarla işlek kavşakları kapatmak.

Özelleştirme kapsamında büyük şirketler tarafından işletilen otobanların bariyerlerini kaldırmak ve bedava geçiş sağlamak,

Tabiri caizse baskın yaparak Disneyland Paris’e girişlerin bedava olmasını sağlamak,

Türk usulü lüks mağazaların camını çerçevesini indirmek, hatta mağazanın birindeki mankene sarı yelek giydirme gibi fantazileri var.

Sarı Yelek Ne Demek?

Fransa kanunlarına göre 2008 yılında her araç içerisinde bulundurulması zorunlu olan sarı güvenlik yeleği, arıza durumlarında dikkat çekmek için giyiliyor. Yanlış uygulamalarla ilgili hükümetin dikkatini çekmek ve suç unsuru oluşturmaması nedeniyle giyilen Sarı Yeleklerin üzerinde yazan sloganları okuyarak protesto gerekçelerini anlamak mümkün. Fransa’da bozulan adil düzenden rahatsız olan kitlenin bir araya gelmesiyle Sarı Yelekliler grubu ortaya çıktı.

Sarı Yelekliler
Sarı Yelekliler

Hiçbir siyasi örgüt veya derin devlet parmağının olmadığı bu halk hareketine hayatında hiçbir eyleme katılmamış vatandaşlarında destek verdiği bilinmekte. İlk etapta Fransız hükümeti tarafından üç, beş çapulcunun yol kapama eylemi olarak görülen bu hareket zamanla kitlesel boyuta dönüştü. Macron’un politikası yani reformları ülkede orta ve alt gelirlilerin refah seviyesini düşürürken zenginleri daha da zenginleştirdiği yönünde eleştiriliyor. Tesadüfe bak:)

Macron’un Stratejisi

Tesadüf demişken Macron yaşadığımız ülkede de çok sık uygulanan yöntemle demokrasiyi rafa kaldırdı. Parlamenter tartışmaları engellemek için arkasında kitlesel destek varmış gibi yayınladığı kararnamelerle bir takım ultra-neoliberal düzenlemeyi kısa sürede hayata geçirdi. Sayısal üstünlüğü sağlamadan ABD başkanı seçilen Donald Trump’da birçok kez bu yönteme başvurdu. Meclisi pasifize edip olağanüstü yetkilerle ülkeyi muhalefetsiz bir şekilde yönetmeyi mümkün kılan bu teknik liberal demokrasilerde oldukça yaygın bir eğilim haline geldi.

Sarı Yelekliler Neyi Protesto Ediyor?

Sarı Yelekliler, zengin şehirlerde ikamet eden godamanlardan (Paris değil tabiki) Kadıköy, Beşiktaş, Nişantaşı kesiminde oturan ve bu ülkenin kaymağını yiyen tabakadan alınan servet vergisinin kaldırılmasından,

İşçi, emekçi sınıfın işten çıkarılmasını kolaylaştıran ve tazminat hakkını elinden alan çalışma yasasından,

Jüpiter lakaplı Emmanuel Macron’un sarı yelek kategorisindeki vatandaşlara karşı benzeri görülmemiş kibri ve küstah tavırlarından rahatsızlar.

Macron Neyi Savunuyor?

Macron, Trump’ın aksine iklim değişikliğine karşı kendini her zaman ön planda tuttu. Hatta Amerika Birleşik Devletleri Paris iklim anlaşmasından çekildiği zaman, Macron ABD iklim bilimcilerini araştırmalarına devam etmek üzere Fransa’ya davet etti. Emmanuel Macron fosil yakıtların daha az kullanılmasını teşvik etmek için benzin ve dizel yakıt üzerindeki vergileri arttırdı. Dizel yakıt vergisi 7 avro, benzinin ise 4 avro kadar arttı.

Sarı Yelekliler
Sarı Yelekliler

Protestocular artan vergi ücretlerinin işçi sınıfına zarar verdiğini ve bununla ilgili yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini savunuyor. Ocak ayında yürürlüğe girecek olan yakıt vergilerindeki zam sadece petrol fiyatlarında ani artışlar olduğunda azaltılabilecek. Ülke geneline yayılan protestolar karşısında Macron, yakıt vergileri konusunda küçük ödünler vermeye istekli olsa da tamamen teslim olmayacak gibi.

Macron Hükümetinin Tepkisi

Emmanuel Macron salı günü yaptığı konuşmada yakıt vergisi zamlarını savunsa da gerginlikleri yatıştırmak için “diyalog” çağrısında bulundu. Protestolarla ilgili Macron, insanların hayal kırıklığını ifade etmesinin normal olduğunu ve Fransız halkının fosil yakıt kullanım eğilimi yani alışkanlıklarını değiştirmeye çalıştıklarını söyledi. Düşük gelirli hane halkının çevreyi kirletmeyen araç satın almaları (elektrikli), konforlu ev ısıtma yöntemlerine geçmeleri için verilecek devlet yardımı vaatlerini yineledi.

Bu kadar tesadüf, benzerlik varken tavsiyem sular duruluncaya kadar sarı mont, yağmurluk v.s giymeyin. Allah muhafaza derdinizi açıklayana kadar… 🙂

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir