Ana sayfa Balkanlar Saraybosna, Bosna Hersek

Saraybosna, Bosna Hersek

289
0

Saraybosna‘ya, Lasta firması ile Belgrad’dan yaklaşık 7 saat süren otobüs yolculuğundan sonra vardım. Bileti Belgrad terminalinden 40 tl’ye almıştım. http://www.lasta.rs den güncel sefer saatini kontrol edebilirsiniz. Günde bir defa düzenlenen seferin hareket saati 16:00. Lucavica’ ya vardığımda (terminalin ismini indiğimde öğrendim) hava aydınlanmamıştı, ortalıkta kimse yoktu meğer indiğim yer ana terminal değil doğu garajıymış (lucavica). Novi Sad, Podgorica, Belgrad, Karadağ’a seferler bu terminalden düzenleniyor.

ev

Ana terminal olan ‘Autobusna Stanica’ merkeze yakın tren istasyonunun yanında bulunuyor. Şehir merkezine yaklaşık 20 dakikalık yürüyüş mesafesinde. Burdan Hırvatistan, Zelica, Mostara sefer düzenleniyor. Saraybosna, dünyanın en büyük gezi rehberi ve dijital medya yayıncısı Lonely Planet’in 2010’da görülmesi gereken ilk 10 yer listesinde yer alıyor.

müze

Saraybosna’da 92-95 yılları arasında yaşanan acıların izleri (mermi izleri) yeni nesillere ibret olması açısından binalarda hala duruyor. Yapılaşma anlamında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve Başçarşıya yaklaştıkça Osmanlının izlerini görmeniz mümkün. Kısa süre zarfında Türkiye’nin katkılarıyla savaşın yaralarını sarmaları hızlı olmuş.

Ferhadija caddesinin sonuna geldiğimde Bosna savaşında Sırplar tarafından yıkılmaya çalışılan Osmanlının Boşnaklara hediyesi Başçarşıya çıkıyorum. Başçarşı bizim Kapalıçarşı ile benzerlik gösterir. Hediyelik eşya alabileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz, kahve içebileceğiniz envai çeşit dükkanla karşılaşıyorum. Saraybosna’nın yöresel yemeklerinden pide eşliğinde sunulan Cevapi’yi tadıyorum. (yoğurt ile yemenizi tavsiye ederim). Porsiyonu 4KM.

IMG_1378

Tarih kitaplarında bol bol okuduğumuz Avusturya-Macaristan Veliahtı Franz Ferdinand ve eşi Sophia’yı, Latin Köprüsü’nde suikast düzenleyerek öldüren genç Gavrilo Princip’in hayatı, kıyafeti, suikast tabancası müzede sergilenmektedir.

latin1

Köprünün karşısında bulunan müzede olayın nasıl gerçekleştiği hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca aşık çiftler kilitin üzerine baş harflerini yazarak anahtarı Miljacka nehrine atar.

sandra
Tarihte en uzun kuşatmayı yaşamış olan Saraybosna‘da erzak, ikmal, yaralı tahliyesi maksadıyla kullanılan yaşam tüneli (tünel spasa) bulunur. Kolar ailesinin iki katlı evinin altından hava alanına kadar uzanan tünel günümüzde müze olarak geçmişe tanıklık etmektedir.

spasa

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir