San Fermin Festivali


San Fermin Festivali, her yıl 6-14 Temmuz tarihleri arasında İspanya’ nın Pamplona şehrinin koruyucu meleği San Fermin onuruna düzenlenir. Yerel halktan çok turistlerin ilgi gösterdiği bir kutlamadır. Geleneksel etkinliklerin başında boğaların önünde ”encierro” olarak bilinen ve arenada sonlanan adrenalin koşusu gelir.

Festivalde ahırdan bırakılan boğalar, 800 m.lik dar cadde üzerinde çığlık atarak koşan insanları (kırmızı-beyaz kıyafet giymek zorunlu) arenaya kadar kovalar. Koşuya katılabilmek için kayıt yaptırmak ve 18 yaşını doldurmak gerekir.

image

Festival 7 gün 24 saat boyunca açık hava partisi şeklinde devam eder. San Fermin Festivali, uluslararası arenada en çok bilinen festival olma özelliği taşır. Festival alanında aşırı alkol tüketimi ve doğal ihtiyaçların sokak üzerinde giderilmesi nedeniyle yerler kayganlaşır.

Festivale gelen insanlar meydanda yapılan açılışla birlikte (temsili top patlıyor) şarapları patlatıp birbirlerini ıslatır. Eğlencenin en uç noktası olan festivalde ayık gezen zor bulursunuz, gece dışarıda yatarak sabahlayan birçok insan görebilirsiniz. Yerli halk tarafından üstünüze balkondan su dökmekte adetten. İnsanlar kendine geldikten sonra her köşe başında canlı müzik yapan gruplara rastlanması festivalin bir diğer güzel tarafı.

Boğaların önünde koşmak şansınla birlikte tehlikeli bir iş. Boğalar sürü olarak salındıkları için arenaya kadar topluca gitmeye çalışır. Boğaların derdi insanlara zarar vermek değil, kalabalık bir insan grubunun içine bırakıldığından hayvanların panik yapması ve kendilerini güvenli bir bölgeye atana kadar saldırganlaşması normal. Boğalardan birinin dikkati dağılmadığı sürece tehlikeli bir durum ortaya çıkmaz. Yol üzerinde 1-2 keskin viraj bulunmakta burada hızını alamayan boğalar ve insanlar yere düştüklerinden, maceraperestlerin boğanın altında kalma ve boynuz yeme ihtimali çok yüksek. Ben kenardan kıyıdan giderim demeyin boğanın dikkatinin dağılması durumunda hedef teşkil edebilirsiniz.

image

[box type=”warning” align=”” class=”” width=””]Koşu esnasında yere düşerseniz sakın kalkmaya çalışmayın. Kalkmaya yeltendiğiniz esnada boğanın boynuz darbesine maruz kalabilirsiniz. Başınızı elinizle koruyarak yere yapışmakta fayda var, boğa üzerinize yıkılmadığı sürece atlayıp yoluna devam edecektir. Sarhoş olarak boğaların önünde koşmaya çalışmayın ölümcül darbeler almanız kaçınılmaz olur.[/box]

Her ne kadar yapmayın deselerde hayvana vuran, kuyruğunu çeken, boğanın dikkatini dağıtacak davranış sergileyen insan olacaktır. Bu tür eylem sergileyen insanların tespit edilmesi halinde para cezası kesilmektedir. En tehlikeli boğa sürüden geri kalan, ayrılan boğadır. Çok çok dikkatli olmak gerekir, boğanın ne yapacağı belli olmaz.

Boğaların önünde koşmaya cesareti olmayanlar, boğalar arenaya varmadan önce heyecana ortak olma adına yolu tamamlayarak arenaya girer. Tavuklar denilen bu gruba ödleklikleri yüzünden arenaya girmeleriyle yuhalanırlar. Kafanıza herhangi bir nesnenin gelmesinede hazır olun.

Festivalden çok önce kalacağınız yeri ayarlamak gerekir. Alternatif olarak insanlar boğaların geçtiği güzergah üzerinde kendi evlerini kiraya verir. Festivalde hayatını kaybeden insanların olduğunu hatırlatmakta fayda var.


Kim Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir