Ana sayfa Yurt Dışı Gezilerim Sakız Adası (Chios) Kaç Günde Gezilir?

Sakız Adası (Chios) Kaç Günde Gezilir?

153
0

Sakız Adası (Chios) Kaç Günde Gezilir?

Sakız adasını doya doya gezmek istiyorum derseniz en az bir hafta diyorum. Sakız Adasının popüler destinasyonların başında gelmesinin sebebi hafta sonu kaçamağı için ideal bir rota olması. Çeşme’ye yirmi dakika mesafede olması ve Schengen vizesi olmadan adaya giriş kolaylığı günübirlik gezi için fazlasıyla ideal. Kimileri için sakin koyların, kumsalların fazlalığı, taze deniz ürünlerinin lezzeti, tavernalar bir başka tercih sebebi. Sakız Adası gezinizi kolaylaştıracak püf noktaları sizler için derlemeye çalıştım.

Sakız Adasına Nasıl Gidebilirim?

Sakız Adasına her yıl tarih aralığı belli olan dönemde Yunan Adaları Kapı Vize uygulaması sayesinde Schengen vizesi olmadan gidebilirsiniz. Kapı Vize uygulaması sınırlı adaları kapsamakta Yunanistan’a ait fazlasıyla ada olduğundan diğer adalara girişte Schengen Vize kuralları uygulanır.

Chios Port
Chios Port

Çeşme Ulusoy Limanından, Ertürk ve Turyol firmalarının seferleriyle, Sakız Adasına en hızlı yirmi dakikada ulaşmanız mümkün. Tur firmaları Kapı Vize uygulaması başvurusu için sizlere ücreti dahilinde yardımcı olmakta. Limana ulaştığınızda parmak izi alınacağından ortalama otuz dakika bekliyorsunuz. Bu özellikle hafta sonu, festival dönemi eziyete dönüşmekte. Adaya ayak bastıktan sonra ben güzel koyları, köyleri keşfederim derseniz araç, motorsiklet kiralamak şart. Toplu taşıma mevcut ama köy merkezlerine günde iki-üç sefer oluyor. Sakız Adasında para birimi olarak Euro kullanılmakta.

Sakız Adasında araç, motorsiklet kiralama Ücreti Ne Kadar?

Sakız adasını kalabalık bir grupla gezme niyetiniz varsa sizlere yedi-dokuz kişinin binebileceği van tarzı araçları tavsiye ederim. Sakız Adasında araç kiralayabileceğiniz gibi adaya ulaşmadan önce kalacağınız gün sayısı kadar internetten ödeme yapabilirsiniz. 2018 yılı Sakız Adası günlük araç kiralama fiyatlarına bu linkten bakabilirsiniz.

Sakız Adası Araç Kiralama Ücreti
Sakız Adası Araç Kiralama Ücreti

Sakız adasına gitmeden önce araç kiralama işlemini internet üzerinden gerçekleştirirseniz daha ucuza gelmekte. Ne kadar fiyat farkı olduğunu Herz rent a car firmasının fiyatlarına bakarak anlayabilirsiniz. Ortalama beş euro fiyat farkı olduğunu söyleyebilirim.

Hertz rent a car
Hertz rent a car

Araç kiralama işlemi esnasında aracı nerede bırakacağınızı belirtmeniz gerekir. Yani aracı limandan(merkez) kiralayıp dönüşü uçak ile yapacaksanız, teslim yeri olarak hava alanını belirtmelisiniz.

Sakız Adası Araba Kiralama
Sakız Adası Araba Kiralama

Sakız adasında Türkiye’de kullanmış olduğunuz ehliyetin geçerliliği var. Kendi aracınızla Sakız Adasına gitmek isterseniz feribot ücretlerine bu yazımdan bakabilirsiniz.

Benim sizlere tavsiyem iki kişiye kadar motorsiklet kiralayın. Araba fiyatlarına göre ekonomik hem de köyün eşsiz güzellikteki sokaklarına kolayca girme imkanı sağlar. Kiralama ücreti 50 cc. için 17 euro, 125 cc. için 19 euro. Bu fiyata kask dahil. A1 ehliyetine sahip olmanız gerekir.

Sakız Adası Motorsiklet Kiralama
Sakız Adası Motorsiklet Kiralama

Sakız Adasının merkezini yürüyerek gezebilirsiniz. Osmanlı egemenliği altında kalan adada tarihi izleri görmek mümkün.

Nea Moni Manastırı, Sakız adasıyla özdeşleşen Unesco miras listesindeki muazzam yapı. Adanın batı yakasında kalan ve merkeze on bir km. uzaklıktaki manastırı mutlaka görün derim. Buraya giden toplu taşıma aracı var mı? emin değilim ama taksiyle 10 euroya gidebilirsiniz. Haftanın her günü(Pazartesi hariç) saat 09-13 arası manastırı ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti iki euro, öğrenciler bir euro.

Nea Moni Manastır girişinde bulunan Timios Stavros Mabedinde Chios katliamında hayatını kaybedenlerin kemikleri muhafaza edilmektedir.

Milarakia, Yel Değirmeni
Milarakia, Yel Değirmeni

Milarakia olarak bilinen ve günümüzde kullanılmayan yel değirmenlerini özellikle akşam görmenizi isterim. Merkezde turistlerle akşam yemeği yerine, yerel halkın tercihi olan ve yel değirmenlerinin muhteşem ışık manzarasını seçmek iştah açıcı. Milarakia Tris Mili restaurant bu konuda sizi fazlasıyla memnun edecektir. Benim sizlere tavsiyem Yunan rakısı Uzo ve Feta peynirinin muhteşem uyumunu deneyin. Taksiyle merkeze iki km. uzaklıkta olan mekana 3 euroya gelebilirsiniz.

Sakız Adasında Mekanlar Pahalı mı?

Her şeyden önce fiyatların Türkiye’ye nazaran makul olduğunu söyleyebilirim. Adada yaşayan insanlar her ne iş yapıyorsa samimi, güler yüzlü ve iyi niyetli. Demek istediğim gönül rahatlığıyla istediğiniz cafe, bar, restaurantı tercih edebilirsiniz. Adaya özel farklı aromasıyla Fresh Chios Beer, bira sevenler tarafından çokça tercih edilecek, dark versiyonunu sevenler için Smoked Robust Porterı şiddetle tavsiye ederim.

Fresh Chios Beer
Fresh Chios Beer

Sakız Adasını, kuzey ve güney olmak üzere farklı rota çizerek gezebilirsiniz. Daha çok güney rotada bulunan köyler turizm bakımından daha canlı ve tercih edilen.

Sakızı Adası Güney Rotam

  • Sakız Adası Merkez-Armolia (20 km)
  • Armolia-Pyrgi                     (5,5 km)
  • Pyrgi-Olimpi                       (7 km)
  • Olimpi-Mesta                      (4 km)
  • Mesta-Lithi                         (24 km)
  • Lithi-Elinda Beach               (10 km)
  • Elinda-Nea Moni Manastırı    (18 km)  ve dönüş.

Armolia Köyü

Köyde yaşayan yerel halk seramik üretim geleneğini geçmişten günümüze kadar taşıyabilmişler. Köyde seramik üreten birçok atölye var. Köyde bulunan taş ev, kemer gibi yapılar zarar gördüğünden zaman içerisinde yeniden inşa edilmiş. Bizanslılar dönemine ait ve gece ışıklandırılan Apolichnon Kalesi sakız üreten köylerin yönetim merkezi olarak kullanılmış.

Armolia Köyü
Armolia Köyünde sıradan bir atölye

Yol üzerinde Pyrgi Köyüne varmadan Mavra Volia plajına uğrayın. Çünkü bu plajda kum yerine volkanik patlama sonucu oluşmuş siyah çakıllar var, suyu harika.

Mavramolia Plajı
Mavra Molia Plajı

Pyrgi Köyü

Adını köy merkezinde bulunan ve günümüzde hasar görmüş gözetleme kulesinden alır. Köyün giriş, çıkış olmak üzere iki kapısı var. Geçmişte sakız ticaretinin kalbi olması ve istila tehlikesine karşı yapılar birbirine yakın, dar olarak inşa edilmiş.

Pyrgi dar sokaklar
Pyrgi dar sokaklar

Armolia köyüne nazaran orta çağ kültürünü fazlasıyla yansıttığı söylenebilir. Fotoğraf tutkunları mutlaka köye uğramalı özellikle beşiktaşlıların hayran kalacağı siyah-beyaz geometrik desenli evler müthiş. Bu desenler duvarların kazınmasıyla ortaya çıkmış

Pyrgi Desenli Evler
Pyrgi Desenli Evler

Prygi’nin simgesi, Damla sakızı nasıl toplanır?

Yaprak dökmeyen sakız ağacı (nemi sevmez ve bol sulama ister) Ada ekonomisini başlı başına ayakta tutmakta. İklim koşulları gereği Ada’nın güney kısmında bulunan köylerde yetişmektedir. Prygi Köyü bunların en meşhuru.

Sakız Ağacı
Sakız Ağacı

Damla sakızını toplamak oldukça meşakkatli bir iş. Ağustos ayının başında ağaçlara çentik atma işlemi on beş gün sonra yere akan reçinelerin toplanmasıyla son bulur. Toplama işleminden önce ağacın zeminine beyaz killi toprak dökülmekte. Toprağa düşen reçinenin serin yerde donması sağlanmakta. Ardından temizlenen reçineler fabrikalara teslim edilmekte.

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir