Ana sayfa Karabük Safranbolu, Karabük

Safranbolu, Karabük

362
0

Unesco Dünya Kültür Mirası şehirleri arasında hak ettiği yeri alan Safranbolu, geleneksel yaşantıyı bugün bile bize yaşatmaktadır. İlçe merkezinde 18,19 ve 20 inci yüzyılın başlarında yapılmış yaklaşık 2000 geleneksel Türk evi bulunmaktadır. Bunlardan 800 kadarı yasal koruma altındadır. Hangi evden bakılırsa bakılsın manzara kapanmaz. Çok nüfuslu aile yapısında erkek evlat evlendirilince ona ayrı ev açılmaz, gelin eve getirilir. Bu nedenle Safranbolu evlerinin hacmi büyüktür.

yoruk-koyu-sokaklari

Tokatlı Kanyonu

Tokatlı kanyonunda, Türkiye’de tek olan bir yapı Cam Teras bulunmaktadır. Cam terastan kanyonu izlerken kendinizi kuş gibi hissedeceksiniz. Terasın yerden yüksekliği 80 metre ve tabanı kırılmaz camdan yapılmıştır. Kanyona iki farklı noktadan Tokatlı Köyü ve Eski Çarşı’nın Gümüş Mahallesi’nden giriş sağlanır. Kanyon içerisinde çeşitli yürüyüş parkurları, paintball, at binebileceğiniz tesisler bulunmaktadır.

20150411_114433

İncekaya Su Kemeri

1794 yılında Hızar mevkiinden çıkan suların Safranbolu’ya ulaştırılması için Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Güvenlik nedeniyle köprüden geçişler yasaklanmıştır. 116 m. uzunluğunda 6 kemerli görkemli yapıdır.

IMG_6409incekaya

Bulak Mencilis Mağarası

Bulak Mencilis Mağarası, Fransız dağcı Mencilis tarafından keşfedilmiştir. 6 km. uzunluğa sahip mağaraya ulaşmak için 150 basamak çıkmanız gerekmektedir. 400m. si gezilebilir durumda olan mağara birbirine bağlı 3 kattan oluşmuştur. Bulak mağarası Astım ve Bronşit Hastalarına iyi gelmektedir. Mağaranın sıcaklığı her dönem 15 derece olup değişmemektedir.

02md

Cinci Han

1645 yılında Kazasker Hüseyin Efendi tarafından yapılan ve kervansaray olarak kullanılan Cinci han, 2004 yılında restore edilerek otele çevrilmiş. Eski çarşının içinde kalan Cinci han 2 katlı olup kapıları küçüktür. En üst kata çıktığınızda gözetleme kulesinden Safranbolu evlerinin manzarasını izleyebilirsiniz.

3

Kaymakamlar Evi

Zamanında Kışla Komutanı Yarbay Hacı Mehmet Efendi’ye ait olup günümüzde müze haline getirilmiştir. Safranbolu evlerinin prototip örneğini oluşturur. Evin girişinde zemin katta ev işleri, günlük yaşantı, çamaşır burada yıkanırmış. Haremlik ve selamlık olmak üzere evin iki ayrı girişi bulunmaktadır.

6abd287e4cd74f8ea2ff3d4c27368b72

Yörük Köyü

Son dönemde turistik önem kazanan gerçek bir Türkmen köyüdür, köyde yaşlılar ve emekliler haricinde kimse kalmamış. 140 nüfüsa sahip olan köy ahalisi, konakların avlu kapılarına bağladıkları iplere attıkları düğümlerle haberleşiyor. İp yerde salıksa evde olduğunu belirtir. Tek düğüm ev sahibinin kısa sürede döneceği anlamına gelir. Atılan düğüm sayısı ne kadar çok olursa geç geleceğini ifade eder.

20121231-1515-img-111

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir