Warning: Use of undefined constant DISABLE_WP_CRON - assumed 'DISABLE_WP_CRON' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/iqukesfi/public_html/wp-config.php on line 2

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/iqukesfi/public_html/wp-config.php:2) in /home/iqukesfi/public_html/wp-content/themes/jannah/framework/classes/class-tielabs-styles.php on line 957
S-400 Füze Savunma Sistemi | Keşfialem

S-400 Füze Savunma Sistemi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti başkenti Lefkoşa’da boş bir araziye Suriye’den geldiği değerlendirilen füze düştü.

Tam da ülkemizde S-400 füze savunma sisteminin alımıyla ilgili polemikler devam ederken yavru vatana menzil dışına çıkan füzenin düşmesi elbette tesadüf değil.

”Aba altından sopa göstermek” bu hadisenin özeti değil mi? Demek istediğim ülkenin sınır hattı ateş hattına dönmüşken bu füzelerden biri Türkiye topraklarına da ya düşerse? Kıbrıs’a düşen bu füze S-400‘lerin alımını meşrulaştırmak için yapılmış bir hamle.

İkinci Dünya Savaşından sonra Sovyetler Birliği tarafından üretilen S-400, günümüzde Rusya tarafından modernize edilerek kullanılmaktadır. S-400 tasarım itibariyle farklı füzelerle donatılabiliyor ve fiyatı ABD’nin Patriot sistemlerinden iki kat daha az maliyetli. S-400 uçak, taktik balistik füze ve 27 kilometre irtifaya kadar insansız hava araçlarını da imha edebiliyor.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri alımı konusunda kararlılığı, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Türkiye’yi cezalandırmak maksadıyla üç yaptırım paketi üzerinde çalışma yaptığı bilinmekte. Rusya tercihi siyasi bir hamle ve ABD’ye karşı kullanılacak olması bu konunun çekiciliğini arttırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu