Ana sayfa Özel Yazılarım Rusya’da Gezilecek Görülecek Yerler

Rusya’da Gezilecek Görülecek Yerler

80
0
İkinci Kremlin

Rusya gezinizde mutlaka görmeniz gereken Dünyaca ünlü Kızıl meydan, Rus medeniyetinin başlangıç noktasıdır. Bugün her yıl kızıl ordu törenlerine ve milyonlarca turiste ev sahipliği yapar. Sahte Çar I. Dmitry burada asılmıştır. Özellikle Çarlık döneminde alınan kararların çoğu buradan halka duyurulurdu. Kızıl meydanda bulunan yapılar ilk bakışta aşk kavramına çok uygun. Bu yazımda daha çok bilinmeyen Altın Halka rotası üzerinde bulunan destinasyonlardan bahsettim.

Kremlin Sarayı: Bugün devlet işlerinin görüldüğü yer olan Kremlin, tarih boyunca önemli bir yer olmuş ve Rusya döneminde kullanılmıştır. UNESCO Dünya Kültür Miras Listesinde bulunan Kremlin sarayı kale anlamına gelmekte. Rusya’nın bir çok şehrinde bu tarz yapılara rastlansa da en ünlüsü Moskova’da bulunmakta. Turistlerin olmazsa olmaz duraklarından olan Kremlin sarayı, ülkenin yönetim merkezi konumundadır.

Aziz Vasili Katedrali: Aziz Vasili Katedrali, Korkunç Ivan döneminde yaptırılmıştır. Bugün aşırı derecede meşhur olan bu katedral turistlerin başlıca gezdikleri yerler arasında. Korkunç denmesinin sebebi ise mimarların bu yapının bir benzerini daha yapmamaları için gözlerinin kör edilmesidir.

Gum Alışveriş Merkezi: Tarihi bir yer olmamasına rağmen dıştan bakıldığında tarihi görülmesi yapıyı ilginç kılmıştır.

Milli Tarih Müzesi: Tamamen kırmızı tuğlalar ile yapılmış bu bina dikkatleri üzerine çekmekle birlikte içinde beş milyona yakın eser bulundurmaktadır.

Moskova

Rusya gezisinin en keyifli yanı iyi gözlemlediğinizde zenginlik-yoksulluk, komünizm-kapitalizm, sovyet anıtları-devasa gökdelenlerin çelişkili mücadelesine şahit olacaksınız. Balkan ülkelerinde sıkça görülen yeni şehir yaratma profili Rusya’da tamamlanmış gibi görünüyor. Şaşkınlık içerisinde olan Lenin heykeli bundan nasibini almış ki yeni Moskova’da gökdelenleri selamlıyor. Dünyanın en eski ve gelişmiş metrolarından biri olan harikulade tasarımlara sahip Moskova metrosu ile istediğiniz noktaya rahatça ulaşmanız mümkün.

St. Petersburg: Çar döneminin sihri

St. Petersburg, Rusya yönetiminin ilk merkezi tabiri caizse ilk göz ağrısı. Barok döneminin izlerini fazlasıyla hissettiren şehir Neva nehri kıyılarına demir atmış. Ermitaj Müzesi, Çar Petro Sarayı, Kışlık Saray ve benzer mekanlar turistlerin beğenisini kazanıyor. Haziran ayında güneşin batmadığı ve şehrin büyülü bir ışığa büründüğü Beyaz Geceler’de bu coşku daha da artıyor.

Altın Halka: Adeta bir Rus masalı

Bence Altın Halka’yı oluşturan sekiz şehri görmeden dönmek Rusya’da çok şeyi kaçırdığımız anlamına gelir. Rusya tarihine ışık tutan ve tarihinin en önemli olaylarına ev sahipliği yapan antik şehirler Rus mimarisinin eşsiz örneklerini barındırır.

Altın Halka’yı oluşturan sekiz şehir; Sergiev Posad, Pereslavl-Zalessky, Rostov Veliky, Yaroslavl, Kostroma (Kosturma), İvanovo, Suzdal, Vladimir adeta açık hava müzesi niteliğinde. UNESCO koruması altında olan bu şehirlerde eski Rus kültür ve sanatına ait pek çok anıt bulunuyor.

Rusyanın el değmemiş doğal tabiat güzelliği ve Volga kıyılarının çekiciliği başlı başına görülmeye değer manzaralar. Altın Halka rotasında tarih ve doğanın tadını doya doya çıkarmak mümkün.

Aziz Sergius Lavra Manastırı
Aziz Sergius Lavra Manastırı

UNESCO dünya miras listesindeki Rus Ortodoks Kilisesinin merkezi Aziz Sergius Lavra Manastırı, Sergiyev Posad şehrinin başlıca simgelerinden.

Susaninskaya Meydanında bulunan yangın kulesi.
Susaninskaya Meydanında bulunan yangın kulesi.

Antik Kostroma şehrindeki Susaninskaya Meydanında bulunan tarihi yangın kulesi.

Uspenskiy (Meryem’in Ölümü) Katedrali
Uspenskiy (Meryem’in Ölümü) Katedrali

Altın Halkanın resmi olmayan başkenti Yaroslav’daki en eski yapı Spaso Preobrajenskiy Manastırı ve Uspenskiy (Meryem’in Ölümü) Katedrali.

İkinci Kremlin
Rostov’da bulunan ikinci Kremlin Sarayı

Rostov şehrinde bulunan ikinci Kremlin adeta görenleri büyülemekte.

Vladimir’in Altın Kapısı.
Vladimir’in Altın Kapısı.

Rusya tarihinin en önemli şehirlerinden biri olan Vladimir’in Lubyanska meydanında bulunan Altın Kapı.

Suzdal şehrindeki ahşap sanat eserleri müzesi.
Suzdal şehrindeki ahşap sanat eserleri müzesi.

UNESCO’nun koruması altında birçok antik mimari eser bulunduran Suzdal şehrindeki ahşap sanat eserleri müzesi.

Aziz Yakolevskiy Manastırı
Aziz Yakolevskiy Manastırı

Yaroslav Bölgesindeki Büyük Rostov şehrinde bulunan Aziz Yakolevskiy Manastırı.

Kaliningrad: Savaşın geride bıraktıkları

İkinci Dünya savaşında Almanlar tarafından tahrip edilen Kaliningrad kenti Rusya’nın batısında yer alıyor. Alman filozof Immanuel Kant, 1945 yılına kadar adı Königsberg olan bu kentte doğmuştur. 14’ncü yüzyıldan kalan ve restore edilen Königsberg Katedrali kentin simgelerinin başında gelmekte.

Kamçatka: Aktif volkanlar ve kaplıcalar

Esiden yasak bölge olan ve halen kabilelerin yaşadığı Kamçatka Yarımadasında trekking gezileriyle doğanın şaşırtıcı güzelliği keşfedilebilir. Adada bir çoğu aktif olan üç yüzden fazla volkan var. Bölgenin çevre ırmaklarında yaşayan on bin kadar bozayı da bulunuyor. Yarımadada Moğol ve Sibiryalı göçmenlerin karışımından oluşan insanlar yaşamakta.

Volga: Avrupa’nın en uzun nehri

Rus şarkıları ve şiirlerinde adı sıkça geçen Volga, Rusya’nın beşiği olarak bilinir. Üç bin beş yüz metrelik kıyı hattı boyunca büyük yolcu gemileriyle yolculuk yapan turistlerin keşfe çıktığı küçük kentler vardır. Dünya Kupasına ev sahipliği yapan toplam on bir kentten beşi de Volga çevresinde bulunuyor: Kazan, Samara, Saransk, Nijni Novgorod ve Volgograd.

Volgograd: Tarih sahnesi

İkinci Dünya Savaşının kaderini belirleyen ve çetin muharebelerin yaşandığı eski adı Stalingrad olan Volgograd. Bu muharebede hayatını kaybeden yedi yüz bin Rus vatandaşının anısına dikilen Ana Yurt anıtı görülmeye değer. Alman-Rus harbi esnasında tahrip olan kent 1950 ve 1960’lı yıllarda yeniden inşa edilmiş.

Trans-Sibirya Expresi: Amaç varmak değil, yolculuğun kendisi

Dünyanın en uzun demir yolu olan Trans-Sibirya hattının uzunluğu 9 bin 288 kilometredir. Moskova’dan Vladivostok’a kadar giden klasik güzergah yolculuğu 7-9 gün sürüyor.

Sibirya: Kışın soğuk, yazın sivrisineği bol

Rusya yüz ölçümünün dörtte üçüne denk gelen Sibirya bölgesinde insana sonsuz gelen stepler, tundralar ve Tayga’daki kara ormanlarla kaplıdır uzanıyor. Buradaki halk toplulukları, Buryatlar, Evenkler, Tuvalar gelenek-göreneklerini ve konukseverliklerini korumuşlardır.

Baykal Gölü: Her yiğidin harcı değil

Sibirya’nın güneyinde yer alan Baykal Gölü dünyanın en yaşlı ve en derin tatlı su göllerinden. Baykal gölünün çevresi gezmek için iyi fakat gölde yüzmek için aynı şeyler söylenemez. Su sıcaklığının 10 derece olduğu bu gölde yüzmek her yiğidin harcı değil.

Soçi: Karadeniz’deki kaplıca merkezi

Yaz aylarında sıcaklığın 24 derece civarında olduğu, sub-tropik iklime sahip Soçi Rusya’nın yaz başkenti konumunda. Kafkas dağları ve deniz kenarında palmiyelerin yükseldiği sahil görülmeye değer. Soçi, Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan ülkenin en güneydeki kenti.

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir