Ana sayfa Rize Pokut Yaylası

Pokut Yaylası

353
0

Pokut yaylası tırmanışına başlamadan önce dinlendiğim Şenyuva köyünde kahvaltı yaptıktan sonra yola koyulma vakti gelmişti. Çamlıhemşin-Zilkale istikametinde Şenyuva köyünü geçtikten sonra (çinçiva cafenin 50 m. yol ayrımı var) tabelası olmayan yol ayrımından patika yolu yürümeye başladım. Tabela olmamasının nedenini Pokut yaylasına çıkınca sordum. Aldığım cevap Pokut yaylasını keşfedince bende ayrı bir anlam kazandı ve bir o kadarda üzülmeme sebep oldu. Nedeniyse sözde doğa tutkunlarının çevreye atmış olduğu çöpler. Hane halkı yaylayı, doğayı gerçek anlamıyla seven ziyaretçilerin gelmesi için tabela koyulmadığını ifade ettiler. Sözü uzatmadan Üç km. sonra Dovor mahallesi karşıma çıktı. İşte gerçek macera Dovor mahallesinden sonra başladı.

dovor_mahallesi

Çinçiva ile Dovor Mahallesi arasındaki mesafe 3 km. civarı. Dovor’dan sonra çeşme olmadığından yanınıza takviye su almanızda fayda var. 750-800 m. olan rakımdan bulutların üzerine 2100 m. rakıma tırmanacaktım. Pokut yaylasına kiralık 4×4 jeep tarzı araçlarla da çıkabilirsiniz kış şartlarında bu kural geçerli değil tabiki. Yolda kayalıklardan sızan buz gibi soğuk sulardan içip ara ara kendime geliyorum. Sırt çantamın mmuhteviyatı (çadır, uyku tulumu, şahsi eşyalarım) dahil yaklaşık 20 kilogram ağırlıkla birlikte fotoğraf çeke çeke 3 saat 45 dakika yürüyerek Pokut yaylasına vardım.

salpokut_tabela
Dovor Mahallesi

Tırmanış esnasında çok dik rampalar yok ama yaklaşık 20-30 viraj döndüğüm kesin, bu viraj dönüşlerinde dikkat edin karşınıza Ayı çıkabilir. Tek yürümek elbette zordu vahşi hayvan tehlikesi, yol arkadaşımın olmaması engel değildi bana yakalamış olduğum kareler bütün enerjimi toplamama, motive olmama fazlasıyla yetti. Zirvede beni ilk Sal yaylası karşıladı ardından 15 dakika sonra Pokut yaylasına ulaştım.

pokut_yol
Tırmanırken çektiğim bir fotoğraf

Pokut yaylasında beton yapı göremezsiniz, genel olarak evlerin altı taş, üstü ahşap olarak inşaa edilmiş ve malzeme olarak kestane kullanılmış. Ahşap işlemeciliği sade, gelişigüzel inşa edilmemiş. Yayla insanları buraya piknik, çevreye zarar verecek boyutta mangal yapan insanların gelmesini istemiyor.

pokut_tırmanış1
Bulutların seviyesine yaklaşmışım

Pokut yaylasında çadır kurmak hane ahalisinin kararıyla yasaklanmış fakat niyetinizi belli ettikten sonra çevreyi kirletmemek şartıyla müsaade ediyorlar. Önce yayla evinde muhabbet eşliğinde öğle yemeği, kuzinede pişen kestane ve çay beni kendime getirdi. Öyle bir an geliyor sislerin arasında kalıp bulutların üzerinde yaşadığınızı hissediyorsunuz.

sal_yaylası
Pokut yaylasından Sal yaylası

Ertesi gün niyetim Pokut’tan Samistal yaylasına devam etmekti. Havanın yağmurlu ve sisli olması ayrıca rotanın tamamiyle ormanlık bölge, ağaçla kaplı olması yolumu kaybetmem anlamına geliyordu (sisten dolayı GPS de çalışmayacaktı). Tek olmam ve vahşi hayvan tehlikesiyle karşılaşma ihtimalimin yüksek olması nedeniyle rotamı değiştirip Palovit, Gito, Çat istikametine çevirmek üzere geri döndüm.

pokut_yaylası
Çadırımı kurduğum bölge

Pokut Yaylasında kalabileceğiniz 2 adet yayla evi mevcut, kapasiteleri az olduğundan gitmeden önce mutlaka aramanızda fayda var. Harikulade insanlarla tanışıp yöresel yemekleri ve kuzinede kestane yemek için yaylalar sizi bekliyor.

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir