Ana sayfa Faydalı Bilgiler Paulo Coelho’nun Seyahat Tüyoları

Paulo Coelho’nun Seyahat Tüyoları

232

Simyacı’nın dünyaca ünlü yazarı Paulo Coelho’nun seyahat tüyolarını biliyor muydunuz? Paulo Coelho seyahat edenlere hangi tavsiyelerde bulunuyor hep birlikte okuyalım.

Müzelerden uzak durun

Tarihini ve kültürünü tam anlamıyla bilmediğiniz şehrin geçmişini irdelemek yerine şu an varolduğu konumu araştırmak daha ilginç değil mi? Müze ziyaretlerinde ne görmek istediğinizi bilmeniz gerekir yoksa daha sonra ne olduğunu hatırlayamadığınız önemli nesne olarak aklınızda yer edinecektir.

Barlara takılın

Müzeler şehrin atmosferinin ortaya çıktığı yerler değildir ama barlarda bunu yakalayabilirsiniz. Bu noktada gece klüplerinden bahsetmiyorum yerel halkın bir kadeh içki içerken sohbet ortamının oluştuğu mekandan bahsediyorum. Ne kadar saçma olursa olsun birileri sohbet başlatıyorsa mutlaka sizde dahil olun.

Maceracı olun

En iyi rehber seyahat acentasında çalışmayan yerli halktır. Sokakta konuşmak istediğiniz kişiye soru sorun (Meydan nerede? Terminal nerede?) Eğer o kişiden yanıt alamazsanız başkasını deneyin, eminim  gün sonunda en iyi yol arkadaşını bulmuş olacaksınız.

Yalnız, evliyseniz eşinizle seyahat edin

Ülkenizden tam manasıyla uzaklaşmak için rehberli gruplara dahil olmamak, kendi dilinizin konuşulmadığı bir atmosfer olması gerekir. İlk etapta zor olacaktır belki ama alışınca kendinizi yerel halk gibi hissedeceksiniz.

Karşılaştırma yapmayın

Ülkelerin herhangi bir hususunu karşılaştırmayın (fiyatlar, hijyen, yaşam standartları, ulaşım altyapısı) Amacınız insanların nasıl yaşadığını, onlardan ne öğrenebileceğinizi, gündelik yaşantılarında sorunlarla nasıl baş ettiklerini ortaya çıkarmak.

Fazla alışveriş yapmayın

Paranızı kendinize yük edecek malzemelere harcamamanız gerekir. Daha çok sosyal aktivitelere tiyatro oyunu, sinema, restoranlar, gezilere harcamak ülkeyi tanımak adına daha faydalı olacaktır.

Dünyayı kısa sürede görmeye çalışmayın

Bir haftada dört-beş şehir görmek yerine, şehirde dört-beş gün kalmak daha mantıklıdır. Bir şehri keşfetmek, detayları yakalamak, yerel halk gibi olmak zaman alır.

Seyahat bir maceradır

İnsanların keşfetmediği sıradışı rotaları tercih edin. Uzağı yakınlaştırmanın ve yeni şeyler bulmanın özgürlüğünü yaşayın.

Düşüncelerini Yorum Yaparak Paylaş

Please enter your name here
Please enter your comment!