Ana sayfa Faydalı Bilgiler Pasaport Kontrolü

Pasaport Kontrolü

1852
0

Türkiye’den yurt dışına çıkışlarda ”yurt dışı çıkış harcı pulu” almanız gerekmektedir. Check-in işleminizi müteakip hava alanı içerisinde bulunan veznelerden 15 tl karşılığında temin edebilirsiniz. Pasaport kontrol noktasında ilgili memur çıkış pulunu soracaktır. Yedi yaşından küçük çocuklar, oturum izni olanlar ve çifte vatandaşlar bu kritere tabi değildir. Pasaport polisi, pasaport kontrolü esnasında ülkeye girmeleri, çıkmaları sakıncalı olan kişileri tespit ederek geri çevirir/mevzuata uygun olarak işlem yapar.

Pasaport kontrol noktasına tek gelmeniz, aile ile seyahat ediyorsanız toplu pasaport getirmemeniz gerekmektedir. Kontrol esnasında başınızda şapka, gözlük bulunmaması, elinizde cep telefonu ile konuşurken işlem yapmamanız uygun olacaktır.

pasaportkontrol
Pasaport Kontrol Noktası

Pasaport memuru ülkeye geliş maksadınızı, ne kadar süre ve nerede kalacağınızı size sorabilir? İlla soracak diye bir şey yok direk damgayı vurupta geçebilirsiniz. Siz yinede her ihtimale karşı kalacağınız otelin rezervasyonunu, dönüş biletinizi yanınızda hazır bulundurun.

İngilizce bilip bilmemeniz çok önemli değil şu ana kadar İngilizce bilmiyor diye ülkeye alınmayan duymadım. Barkodu okuttuklarında herhangi bir olumsuz durum yoksa damgayı vurur geçerler. Herkese dedektif gibi soru sormaya kalksalar hava alanında oluşabilecek kuyruğun uzunluğunu siz düşünün.

Türk Pasaportunun İmajı

Aslında bunu ülkelerin para biriminin değeriyle doğru orantılı olduğunu söylesem abartmış olmam, sebebi sınır kapılarında Amerikan, İngiliz vatandaşına yaklaşımları sorgulayıcı boyutta olmazken Türk vatandaşına ise şüpheyle yaklaşılıyor. Tıpkı yeşil pasaportun, bordoya olan üstünlüğü gibi.

Sınır Kapılarında Pasaport Kontrolü

Sınır kapılarından otobüs ile geçiş yapmanız durumunda benim başıma Arnavutluktan-Makedonya’ya geçerken geldi. İzbandot gibi Makedon polisi hepimizi araçtan indirip pasaportlarımızı topladı ardından bagajlarımızın açılmasını istedi. Şüphelendikleri kişileri sorgu odalarında üst araması dahil detaylı kontrol ediyorlar. Diğer sınır geçişlerinde polis otobüse binerek pasaport üzerindeki fotoğraf ile sizi karşılaştırıyor. Damgalanan pasaportlar muavine verilerek otobüs içerisinde bizlere dağıtıldı.

Bazı sınır kapılarında ise otobüsten inerek polis kontrol noktasına kendi pasaportunuzla gitmeniz gerekir. Çok sık rastlanan bir durum değil ama uygulamada halen var. Şahsi aracınızla geçiş yapacaksanız, arabadan inmeden, camdan pasaportunuzu uzatır ve sonrasında damgalanmış bir şekilde geri alırsınız. Polisin şüphelenmesi durumunda aracı kenara çekip arama yapabilir.

Pasaport Kontrolünde Nelere Bakılır?

Pasaport ile şahıs eşleştirmesi yapılır, pasaportun geçerlilik süresine bakılır. Pasaportun orijinalliği, bilgilerin tahribata uğrayıp uğramadığı teyit edilir, müteakiben uçuş kartınızın kontrolünü müteakip çıkış damgaları vurulur. Ülkemizde bulundukları sürece kendi ihtiyaçlarını giderecek yeteri miktarda para ibrazında bulunamayan yabancılar ülkeye alınmaz. Adli makamlar, interpol tarafından aranan yabancılar hakkında mevzuat gereği hukuki işlem yapılır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Gürcistan’a gidecek ziyaretçilerin TC Kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanlarını ibraz etmeleri gerekmektedir.

Benim vizem var ülkeye rahat girerim diye bir husus yok. Her ne kadar konsolosluk takdir edip vizeyi size vermiş olsa da ülkeye alınmama ihtimaliniz var. Şahsi fikrim Ye kürküm ye misali, insanlar geldikleri gibi karşılanırlar. Yani sınırı geçene kadar ayıya dayı dememiz gerekir. Kıyafetlerin temiz ve ütülü olması saç, sakal tıraşının yerinde olmasında fayda var.

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir