Ana sayfa Balkanlar Ohrid Gölü

Ohrid Gölü

291
0
Ohri manzarası

Ohrid gölü, Arnavutluk ve Makedonya arasında kalan Balkanların en eski krater gölüdür. 1980 yılında Unesco Dünya Kültür miras listesine dahil edilen Ohrid gerçekten büyüleyici bir yer.

Arnavutluktan Makedonya’ya Geçiyorum

Arnavutluk Elbasan’dan direk Ohrid’e araç olmadığından mecbur sınıra en yakın nokta Struga’ya geçtim. Struga enerjisi yüksek daha çok üniversite öğrencilerin oluşturduğu cıvıl cıvıl bir şehir. Struga’da bir gece kaldıktan sonra sabah erkenden minübüsle Ohrid’e geçtim. Ohrid meydanda indikten sonra kalabileceğim bir yer aramaya başladım, göl tarafına yürüdüğümde pazarlık sonucu 15 euro ya kalabileceğim tek kişilik oda buldum. Konaklama olarak birçok alternatif bulunuyor ama ben göl manzaralı, sabah uyandığımda gölü görebileceğim oda tercih ettim. İkinci kat soldaki odada kalıyorum.

IMG_0860
Harikulade göl manzaralı odam var.

Ohrid Gölü

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]“Makedonya’nın İncisi” olarak lanse edilen Ohrid, muazzam dinginliği, sessizliği ve gölden inci çıkartıldığı için bu lakabı fazlasıyla hak etmiş. Ohrid gölünün kenarında yürürken hafif yağmur sonrası gök kuşağı şehrin üzerinden beni selamlıyor.[/box]

IMG_0883
Ohri gölünün kıyısından Ohri manzarası

Ohrid’nin işlek caddesi olan “Ohridski” caddesi üzerinde mağaza, hediyelik eşya ve inci kolye satanlar ağırlıkta, döviz bürosu ve cafeler bulunuyor. Göl kenarında bulunan teknelerden pazarlık yapmak koşuluyla saatlik, yarım saatlik göl turu yapabilirsiniz. Kişi başı 5-10 euro dan fazla vermeyin.

IMG_0955
Kaneo Kilisesi

1447 yılında yapılan ve kayaların üzerinde bulunan Kaneo Kilisesini tekne turundan sonra görebilirsiniz. Ohrid kalesinde ise şehrin tamamını görebileceğiniz güzel kareler yakalayabilirsiniz.

IMG_0979
Ohrid Kalesinden

Ohrid kalesinden (kaleye giriş ücretli), göl kenarında kahve içmek üzere dönüyorum. Yol üzerinde Romalılar döneminden kalma ve faal olarak kullanılmakta olan Antik Amfi tiyatro ile karşılaşıyorum.

IMG_0958
Romalılar döneminden kalma Amfitiyatro

Ortodoks kilisesi olan St. Clement Katedralide Ohrid gezninizde görülmesi gereken mekanlardan. Ohrid’te yaklaşık 365 tane kilise olduğu söyleniyor.

IMG_0972
Saint Clement

Otelime 30 m. mesafede olan “el yapımı kağıt atölyesi (handmade paper workshop)” hediyelik eşya almak üzere uğradım. 14 üncü, 15 inci yüzyılda kağıt baskısının nasıl yapıldığını sizlere anlatacaktır. Türkiye’den geldiğimi öğrenince bana kağıda baskılı Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN portresini gösterdi. Gerçekten muazzam bir çalışma olduğundan aldım, ücret 5 euro.

IMG_0952

Ohride gelmişken Bitola (manastıra’da) gitmek istiyordum. Ertesi gün merkezden 3 km. uzaklıktaki terminale gidip Bitola’ya gitmek üzere biletimi aldım. Fotoğrafı Üsküp’e gitmeden önce çekmiştim.

otobüs

Manastır gezim tamamlandıktan sonra akşam Ohrid’in meşhur köftecisinde yemeğimi yedim. Ertesi sabah Ohrid gölünün etrafında yürüyüş yaptım, harikulade rahatlatıcı ve dinlendirici oldu. Gürültünün, korna sesinin olmadığı yürüyüş esnasında insanların birbirine selam vermesi, güler yüzlü olması gezime ayrı bir hava katmıştı.

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir