Warning: Use of undefined constant DISABLE_WP_CRON - assumed 'DISABLE_WP_CRON' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/iqukesfi/public_html/wp-config.php on line 2

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/iqukesfi/public_html/wp-config.php:2) in /home/iqukesfi/public_html/wp-content/themes/jannah/framework/classes/class-tielabs-styles.php on line 957
Merkez Bankasına Saray Darbesi | Keşfialem

Merkez Bankasına Saray Darbesi

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya tek adam rejimi tarafından görevden alındı. İktisatçılara göre ekonomik kriz ortamında böyle bir kararın alınması piyasaları olumsuz etkileyecek.

Eski Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya “İhtiyat Akçesi”nin hazineye devri konusunda tek adam rejimi ile fikir ayrılığı yaşadı. Damat tarafından istenmeyen ve istifa etmesi istenen eski başkan koltuğu bırakmayınca görevinden alındı.

Ülkemizde son dönemde geleneksel devlet anlayışından uzak davranış biçimi suçu başkasının üzerine yüklemek. Murat Çetinkaya döneminde faiz %7.5’dan %24’e çıktı. Günah keçisi ilan edilen eski başkan sarayın tekmesini yedi.

25 temmuz günü merkez bankası tarafından açıklanacak faiz kararı öncesi koltuğundan edilen Çetinkaya’dan, saray beş puanın üzerinde bir faiz indirimi talep ettiği ve bunun da kabul görmediği gerçeği yatıyor. Değişmeyen gerçek 8 Temmuz haftası döviz fırlayacak, borsa çakılacak, faizler yeniden tırmanacak. Bu şartlar altında merkez bankasının 25 Temmuz’da açıklayacağı faiz oranını çok merak ediyorum.

Bu tartışmaların odağında PPK’den sert faiz indirim kararı beklenmekte aksi takdirde tek adamın otoritesi bir kez daha sarsılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu