Ana sayfa Balkanlar Manastır, Bitola

Manastır, Bitola

285
0
Bayrak kardeşliği

Makedon kültürüne ait eserlerin sergilendiği Manastır müzesinin ikinci katında Mustafa Kemal Atatürk’ün okuduğu sınıfı, kaldığı yerleri görüp, Eleni Karinte’nin Atatürk’e yazmış olduğu aşk mektubunu okuyabilirsiniz. Her ülkeden ziyaretçilerin anı defterine yazmış olduğu duygu dolu mesajları okuyunca Mustafa Kemal ATATÜRK’ün gerçek bir dünya lideri olduğunu hissedeceksiniz.

Manastır şehri Abdülhamid’e karşı Meşrutiyet taraftarlarının yoğun olarak yaşadığı bir yerdi. Mustafa Kemal’in Manastır Askerî İdadisindeki bazı öğretmenleri de Meşrutiyet yanlısı fikirlerden etkilenmiş İttihat ve Terakki Cemiyetine Üye olan subaylardı. Bu durum ordu ve memleket meselelerinin Manastır İdadisinde konuşulmasına neden oluyordu. Mustafa Kemal İdadide memleket meselelerini öğrenme imkânı buldu.

Çok kültürlü yapısıyla dikkat çeken Manastır, aynı zamanda 3. Ordu’nun merkeziydi. 3. Ordu’nun Manastır’da bulunmasıyla birlikte şehir gelişmiş ve birçok eğitim kurumu açılmış.

Atatürk’ü ilk aşkı Eleni Karinte’nin yazdığı mektup:

“Çok seneler geçti, ben halen her gün içerisinde senden haber bekliyorum. Herhangi bir zamanda mektubumu alırsan, beni hatırla ve kâğıttaki gözyaşlarımı görebileceksin. Yıllar ve olaylar geçiyor, seninle ilgili çok şeyler konuşuluyor. Mektubumu okurken, başka kadını seviyorsan, mektubumu kopar ve kendine sor: inanabiliyor mu ki, Manastırlı bir Eleni Karinte, bir günlük tanıdığı ve âşık olduğu adama bütün ömrünü harcamıştır? Ve benim seni sevdiğim kadar, o kadını o kadar seviyorsan, kendisine hiçbir şey söyleme, senin kadar mutlu olmasını diliyorum. Fakat balkondaki kızı hatırlıyorsan ve başkasını sevmiyorsan, seni beklediğimi ve ömrüm boyunca bekleyeceğimi bilmeni istiyorum.

Döneceğini, beni unutmayacağını biliyorum. Babam vefat etti. Beni senden ayırdığından tam bir yıl geçti, beni eve kapattı ve bir ay çıkmama izin vermedi. Ağladım, biliyorum ki tüm kilitleri ve hapisleri boşuna harcadı.

Beni evlendirecekleri adamı sadece bir kez gördüm ve kendisi bana onu sevebileceğimi sordu. Ben kendisine, ‘Hayır, ben sadece ilk aşkımı seviyorum’ dedim. Ve artık kendisini görmedim. Babam beni hiç bir zaman affetmedi ve ben de kendisini affetmedim. O zamanlardaki gibi artık genç ve güzel değilim… Tüm ömür bir gün içerisinde!

Ebediyen seni seven ve seni bekleyen, senin Eleni Karinte.”

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir