Ana sayfa Analiz Kuzey Akım 2 Projesi Nedir?

Kuzey Akım 2 Projesi Nedir?

93
0

Rusya ve Almanya arasında Kuzey Akım projesine ek olarak yeni paralel hattın yapılması planlandı. Rusya’nın Ukrayna’yı bypass ederek Almanya üzerinden Avrupa’ya enerji ithal etmesi tepkilere neden oldu. Washington, Avrupa Birliği ülkeleri özellikle Slovakya bu durumu ihanet olarak belirtti. Slovakya başbakanı Robert Fico yaptığı açıklamada, Gazprom şirketi ve ortakları arasında imzalanan Kuzey Akım 2 Projesinin Slovakya ve Ukrayna’yı milyarlarca dolar zarara uğratacağını ifade etti.

Avrupa Birliğinin (AB) beraberliğini bozmayı amaçlayan “siyasi bir proje” olduğunu ileri sürerken, Polonya da söz konusu projeye Avrupa güvenliğine yöneltilmiş “yeni bir hibrit silah” olduğu gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Madalyonun bir diğer yüzü incelendiğinde projenin hayata geçirilmesiyle Amerika, Ukrayna hükümeti üzerinden Rusya ile AB arasındaki doğalgaz sevkiyatına müdahale edemeyecek. Amerika bu projenin altına imza atan firmalara yaptırım uygulamak zorunda.

Almanya açısından bu husus irdelendiğinde Rus enerjisine kısmen bağımlı olduğu görülmekte çünkü doğalgazın yüzde 75’i Rusya’dan geliyor. Yani Alman vergi mükellefleri bir anlamda Rusya’nın, hem Ukrayna ve Gürcistan’da yürüttüğü savaşları hem de genel anlamda silahlanmasını finanse ediyor. Rusya jeopolitik ve enerji bakımından sorunlu olan bölgede Kuzey Akım 2 projesi sayesinde önümüzdeki yıllarda enerji ihracatı kapasitesini ikiye katlayacak.

Avrupa Birliği ülkelerinin enerji üretimi konusunda yeni alternatifler aradığı bir dönemde, Rusya enerji piyasasında daha fazla söz sahibi olacak.

Rusya, Kuzey Akım 2 projesiyle Ukrayna ve Polonya gibi ülkeleri görmezden gelerek, yeni yapılacak hatla Almanya’ya göndereceği gaz miktarını ikiye katlayacağı ve Batı Avrupa ülkeleri üzerinde siyasi otoritesini güçlendireceğinden endişe edilmekte.

2050 yılına kadar yüzde 80 oranında yenilenebilir enerji kaynaklarına geçmeyi planlayan Almanya’nın, bu süreci sorunsuz bir şekilde yönetebilmek için Rus gazına ihtiyaç duyduğu ve bu yüzden de Kuzey Akım 2 projesini desteklediği belirtiliyor. Almanya bu projede Ukrayna’nın transit ülke pozisyonunu koruması gerektiğini ifade etmekte.

Baltık Denizi’nin altından bin 230 kilometre boruyla Rusya’nın Narva Körfezinden Almanya Greifswald kenti yakınındaki Lubmin kasabasına doğalgaz götürecek olan projenin maliyeti yaklaşık 10 milyar avro ve yılda ortalama 55 milyar metreküp gaz taşıması öngörülüyor.

Gazprom’un yanı sıra Shell, OMV, Engie, Uniper ve Wintershall gibi şirketlerin ortak olduğu projeye karşı çıkan ABD, Polonya, Estonya, Letonya, Litvanya, Ukrayna ile Danimarka, Avrupa’nın Rusya’ya enerji bağımlılığının artacağını ve bunun yerine Avrupa’nın gaz kaynaklarını çeşitlendirmesi gerektiğini savunuyor.

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir