Ana sayfa Giresun Kümbet Yaylası, Giresun

Kümbet Yaylası, Giresun

400
0

Belli ki aradığın yerdir Cennet, İşte karşında duruyor Kümbet. Giresun’a 60 km. mesafede bulunan çamlarla kaplı Kümbet Yaylasına ulaşım iki türlü sağlanabilir.

558828_10151567647082760_332390843_n-300x171
1)Dereli yolunu kullanarak Güdül-Yüceköy istikametinde asfalt yol takip edilir. Kotana deresi üzerinde köprüyü geçmeyi müteakip soldan devam edilir.
2)Şebinkarahisar istikameti kullanılarak İkisu-Uzundere hattı takip edilir.

Asfalt demek Kümbet’in turistik hale gelmesine büyük katkı sağlamakla birlikte bir o kadar da doğallığını yitirmesi anlamına geliyor. Yayla evlerini genel olarak ahşap biliriz lakin Kümbet’in betonlaşma eğilimi beni hayal kırıklığına uğrattı.indir

Sağlık ocağı, bakkal, kahve bulunan Kümbet yaylasında günübirlik geziye gelenler dilerlerse kuzu etini alıp kendileri pişirebilir ya da yayla çarşısında bulunan kasaplarda pişirtebilirler. Et yemiyorsanız ev yapımı tulum peynirini fırından taze çıkmış ekmekle birlikte kahvede çay eşliğinde yiyebilirsiniz.

Kümbet Yaylası’nın her köşesinde piknik yapılabildiği gibi Orman Bölge Müdürlüğüne ait olan Salon Çayırı Piknik Alanında günübirlik piknik yapmak mümkündür. Karadeniz’in gür ormanları arasında saklı bir cennet olan Salon Çayırı Piknik Alanı Kümbet Yayla Merkezine 1 km. mesafededir.

indir (1)

Kümbet Yaylası’na bağlı olan Aymaç Mevkii eşsiz doğa manzarası ve piknik alanı olarak yöre halkına ve misafirlere hizmet vermektedir. Ormanların kıyısında bulunan Aymaç Mevkii Kümbet Yayla merkezinin yaklaşık 2 km. kuzeybatısındadır. Her yıl Temmuz ayının ikinci Pazar gününde düzenlenen Kümbet Yayla Şenlikleri, Aymaç Mevkiinde kutlanır.

Kümbet yaylasında 6 adet motel ve Orman Genel Müdürlüğüne ait 3 adet yayla evi bulunmaktadır. Yayla evlerinde kalmayı düşünmeden önce; önceden Giresun Orman işletmesi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Ayrıca yaylanın her yanı çadır kurup kamp yapmak için de çok uygundur. Dilerseniz kamp kurarak da konaklayabilirsiniz. Bunların yanı sıra 32 Bungalo ev, motel ve tesisleriyle Koçkayası Orman İçi Dinlenme Tesisleri de hizmet vermektedir.

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir