Kral Kaya Mezarları, Amasya


Kral Kaya Mezarları, Harşena dağının eteklerinde kayaların oyulmasıyla oluşturulmuş anıt mezarlardır. 23 adet kaya mezarı bulunan bölge aynı zamanda ‘Kral Vadisi’ olarakta bilinir. Kalker kayalara oyularak yapılan bu anıt mezarların arkalarında oyulmuş geçitler bulunur.

Mağaraların etrafı tavaf edilebilmesi, kayalardan sızan suların mağara içine dolmasını engellemek, mezar odasının korunmasını sağlamak için geniş biçimde boş bırakılmıştır.

Kral Kaya Mezarları hapishane ve cezalandırma maksatlı olarak da kullanılmış. VI. Mithridates demiryolu hattının hemen üzerinde yer alan mezara Romalı elçileri hapsetmiştir.

Melik Ahmed Danişmend Gazi pontus devrinden kalma gömüleri 1075 yılında kaldırtmıştır, ayrıca hristiyan keşişlerin bu mağaralarda inzivaya çekildikleri bilinmektedir.

Kral Kaya Mezarlarının en büyüğünün ebatları yüksekliği 15m*8m, derinliği ise 6m’dir. Mezar odasının girişi  diğer mezarlara göre daha yüksektir. “Büyük Kral Mezarı” olarak adlandırılan mağara en batı kısımda bulunur.

krlkaya

Kızlar Sarayı’nın alt kısmında bulunan mezarda blok kayanın oyulmasıyla yapılmıştır fakat etrafı oyulmamıştır. Mezar odasına çıkmayı sağlayan taş merdivenler de bulunmamaktadır. Mezar odasının sağ ve sol kenarında bulunan sütunlar daha sonra kırılmıştır.

Kızlar Sarayı iç kalenin üzerinde bulunan mağaraların altında bulunur ve 1852 yılına kadar kullanılmıştır. Sinop Valisi İsfendiyar Bey’in torunu Doğrak Hatun Selçuklu Sarayına giremeyince Kızlar Sarayı yaptırılmıştır. Kızlar Sarayı uzun bir süre Osmanlı şehzadelerine, hatunlarına ve valilerine hizmet etmiştir. Şu an benim gözümde bakımsızlıktan harap hale gelmiş. 2011 yılında özel firma tarafından tadilatı yapılmak üzere bakımlarının yapılmasına başlanmış.Kral-Kaya-Mezarlari-Amasya-03

Müze Kart  veya 5 tl karşılığında müzeye giriş yapabilirsiniz. Bölgede ayrıca arkeolojik kazılar devam etmektedir. Mezarlara çıkış çok yorucu gelmedi bana ama bazı basamaklar yüksek çıkarken ayağınızın takılmamasına özen gösterin. Şehrin her yerinden görünen Kral mezarlarına Amasya’ya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.


Kim Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir