Ana sayfa Balkanlar Kalemeydan Parkı, Belgrad

Kalemeydan Parkı, Belgrad

387
0

Tarihte bir çok ülke tarafından kuşatılmak istenen kalemeydan parkı stratejik olarak Belgrad’ın en hakim noktasında, şu an park olarak kullanılan kale içerisinde tarihi eserlere, hanlara, hamamlara dokunulmamış.

Genel olarak Balkan ülkelerinde yeniden yapılanmaya gidildiği doğrudur, turizm açısından tarihi değeri olan unsurlara dokunulmamasının en büyük sebebi potansiyel turistleri ülkeye çekebilmek.

IMG_1216
Sol taraf Sava, sağ Tuna ortada birleşiyorlar

Şehir merkezini dolaştıktan sonra Knez Mihailova caddesinin bitiminde bulunan parkta oturarak gün batımı eşliğinde Tuna ve Sava nehirlerini, Yeni Belgrad (Novi Beograd) manzarasının tadını çıkararak güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kaleye giriş için herhangi bir ücret ödemek zorunda değilsiniz. Park içerisinde Sultanahmet’te açılan ufak tezgahlar gibi hediyelik eşya alabileceğiniz alanlar mevcut.

İstanbul Kapısı

İstanbul Kapısı

1750 yılında inşa edilen kapı kalenin güneydoğu kısmında yer alır. Kalenin Osmanlı’nın kontrolünden çıkması esnasında şehrin anahtarları Prens Mihailo’ya bu kapı önünde teslim edilmiş. Kapı bayağı sağlam ayrıca demir ile güçlendirilmiş.

Askeri Müze

Askeri müze 22 Ağustos 1878 tarihinde Prens Milan Obrenovich’in verdiği emir ile kurulmuştur. Müzenin aynı zamanda açık hava müze özelliğide bulunmaktadır. Müze içerisinde tarihsel olarak Osmanlı dönemi dahil, 1 inci-2 inci Dünya Savaşını kapsayan Sırbistan’ın tarihsel sürecini anlatan silah, üniforma, bayrak, flama, v.b tarihi özelliği olan materyaller sergilenmektedir. Müze girişi ücretli.

Victor Anıtı

1928 yılında Sırp krallığının Osmanlı İmparatorluğundan kurtarılmasının 10. yılı anısına Ivan Meštrović tarafından yapılmıştır. 14 metre yüksekliğinde bulunan heykel bir elinde kuş diğerinde kılıç olan bir adamı temsil etmekte.

IMG_1344Heykel öncelikle Terazije Meydanına koyulmuş fakat heykelin çıplaklığı sebebiyle halk tarafından kaldırılması istenmiş çözüm olarak dikkat çekmeyecek bir noktaya şimdiki kalemegdan parkına taşınmış.

Damat Ali Paşa Türbesi

Mora Fatihi Damat Ali Paşa Avusturyalılara karşı 1716 yılında Petrovaradin Muharebesinde yaralanarak Belgrada yetiştirilmeden yolda şehit olmuştur.

damatalipasa
Damat Ali Paşa Türbesi

Defterdar Kapıcıbaşı Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilen türbede 4 pencere, 1 kapı, 1 mihrap vardır, kesme taşlar kullanılmış ve altıgen şeklinde tasarlanmıştır.

Birinci Dünya Savaşında top atışlarına maruz kalan türbenin kubbesi zarar görmüş, Avusturya tarafından onarımı yapılmıştır.

Anahtar Teslim Anıtı

1876 tarihinde Sultan III. Abdülaziz’in Belgrad, Smederevo, Sabac ve Kladovo kalelerinin anahtarlarını Knez’e teslim ettiği anın kabartmasıdır. Belgrad’ın bağımsızlığının 100 üncü yılında 1967 tarihinde park içerisine konulmuştur.

IMG_4053
Anahtar Teslim Anıtı

Belgrad konulu yazımda farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir