Ana sayfa Eleştiriyorum İstanbulkart Şimdi Cepte Reklam Eleştirisi

İstanbulkart Şimdi Cepte Reklam Eleştirisi

44
0

En başından içimde kalmadan söylemek istiyorum, bu reklamı izledikten sonra Türkiye’de yaşamıyorum yada otobüs, metrobüs yerine atlı karıncaya biniyorum (sebebini aşağıda açıkladım). Güzel ülkemde Suriyelileri gördükçe ikinci sınıf vatandaş muamelesine maruz kalmam, arka planda çalışan güvenlik duvarı hissiyatım bu reklamdan sonra Türkiye’de değilde paralel evrende yaşıyor düşüncemi pekiştirdi. Bir dakika iki saniyelik İstanbul Kart Şimdi Cepte reklamında, mevzuya yani kompozisyonun ana temasına kırk ikinci saniyede giriliyor.

İstanbul Kart Şimdi Cepte reklamını izlemeyenler için yukarıda paylaştım. Şimdi Erman Toroğlu kıvamında oynat Uğurcuğum diyerek eleştirilerimi paylaşıyorum.

İstanbul Kart Şimdi Cepte Reklam Karakterleri

Reklamın altıncı saniyesine kadar herşey normal giderken birden arabesk müzik çalıyor. Mahmut Orhan Game Of Thrones çalacak değiller ya Türk insanının ruhunu yansıtan ‘Arabeske bağlamak’ kavramı bu olsa gerek. Yetersiz bakiye otobüsün içinde yankı yapıyor resmen çünkü dört saniye kulaklarımızda çınlatılıyor. Bu sesi duyan otobüs ahalisi toplum içerisinde örf, adetlerimize, ahlak yapımıza ters bir hareket yapılmış gibi ayıplarcasına pür dikkat binen kişiye bakıyorlar. Tamam makul cezalar olmadığı için metrobüslerde sapık, tacizci ruh hastası fazlasıyla var ama bulmaca çözen dayı dışında diğer karakterlere ben hiç rastlamadım. Burda otobüs ahalisini biraz detaylandıralım. Sekizinci saniyede ki uzun saçlı arkadaşımız NASA’da araştırma görevlisi. Washington’a gidecekken beşyüz T’yi tercih edip Tuzla’ya taze balık yemeye gidiyor. Yedinci saniyede bulmaca çözen dayı ‘yetersiz bakiye’ yi duyunca gözlük üzerinden bakıyor. Beden dilinde gözlük üzerinden bakmak karşındaki kişinin yargılandığı ve incelendiği hissiyatı verir.

Bizim fakir ama gururlu gencimiz (soru sorarken sesi titriyor) otobüs ahalisine fazla akbil’i olan var mı? diye sorar. Bu soruyu duyan ahali, yirminci saniyedeki tipik Türk insanı telefonla konuşur. Bulmaca çözen dayı anahtar kelimeyi bulur. Nasa’da araştırma görevlisi olan Kamil’de Washington yerine Tuzla’ya gittiğini fark eder. Yirmi üçüncü saniyedeki teyze akbil verip vermemede kararsız kalmış. Belkide ahaliden dolayı cesaret edip veremedi. Yirmi altıncı saniyede el işiyle uğraşan teyze muhtemel torununa patik örüyor. Türkiye gerçeğini yansıtıyor. Duyarsızca, bana dokunmayan yılan bin yaşasın zihniyetiyle olanları vizyona giren film kıvamında seyrediyor. Titrek sesli akbili basarken kalp krizi geçirse o el işini bırakıp bakmaz bile. Fakir ama gururlu gencimiz dilenci olmadığını vurgulamak için bozuk parasını yere düşürüyor. Otuz ikinci saniyedeki teyze yeter artık inde bizde evimize gidelim bakışıyla kem gözüyle titrek kardeşimizi otobüsten indirmeyi başarıyor.

Şimdi konuyu toparlarsak ahlak kaidelerini değersizleştiren, gelenek göreneklerimizden uzak bu reklamda Oğuz Atay’ın deyimiyle ‘İnsanlık Ölmüş’ Olriç kıvamında. Bu reklam kesinlikle bizim kültürümüzü yansıtmıyor. Keşke reklamda otobüse binmeye çalışan kişi birinin yardımı vasıtasıyla otobüse binip cep uygulama sayesinde para yükleyebilseydi güzel olmaz mıydı?. Oğuz Atayın Tehlikeli Oyunlar kitabında geçen aşağıdaki kısım bu reklamın konusunu fazlasıyla özetliyor.

Nihayet insanlık da öldü. Haber aldığımıza göre, uzun zamandır amansız bir hastalıkla pençeleşen insanlık, dün hayata gözlerini yummuştur. Bazı arkadaşlarımız önce bu habere inanmak istememişler ve uzun süre, ‘Yahu insanlık öldü mü?’ diye mırıldanmaktan kendilerini alamamışlardır. Bu nedenle gazetelerinde, ‘ insanlık öldü mü? ‘ ya da ‘insanlık ölür mü?’ biçiminde büyük başlıklar yayımlamakla yetinmişlerdir. Fakat acı haber kısa zamanda yayılmış ve gazetelere telefonlar telgraflar yağmıştır, herkes, insanlığın son durumunu öğrenmek istemiştir. Bazıları bu haberi bir kelime oyunu sanmışlarsa da, yapılan araştırmalar bu acı gerçeğin doğru olduğunu göstermiştir. Evet, insanlık artık aramızda yok.

Sevgilerimle…

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir