Ana sayfa Analiz IŞİD ve Rakka’da Son Durum

IŞİD ve Rakka’da Son Durum

388
0

IŞİD (ISIS) bağlantılı haber ajansı Amaq’a göre IŞİD (ISIS) teröristleri, Rakka şehrinin güneyinde tertiplenen Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDF) karşı çeşitli eylem gerçekleştirdi. IŞİD (ISIS)bölgede keskin nişancı, intihar bombacısı ve bomba tuzaklı araçları aktif olarak kullanmakta. SDF unsurları şu an için kendi pozisyonlarını korumaya çalışmakta.

Rakka şehrinde son durum
Rakka şehrinde son durum

IŞİD (ISIS), Suriye Arap Ordusu (SAA) ve müttefik birimlerin gerçekleştireceği operasyondan önce, Cumhuriyet Muhafızlarının kontrol ettiği bölgeyi ele geçirme çabasında. Palmyra kırsalında ve güney Raqqah’da IŞİD (ISIS) savunması çökerken, terörist grup üyeleri, Deir Ezzor şehrinde Cumhuriyet Muhafızları askerlerince kontrol edilen alanlara sızmaya çalıştı.

Deir Ezzor son durum
Deir Ezzor son durum

Suriye haritasına bakıldığında Deir Ezzor,  IŞİD tarafından kuşatılan kilit bir nokta. Çok yakın bir zamanda Rus Hava destekli Suriye ordusunun bölgeye operasyon yapacağı kesin. Bugün Humus’un doğusunda kalan El Suhna kasabası IŞİD (ISIS) militanlarından tamamen temizlenerek Suriye ordusunun Deir Ezzor istikametinde taarruza geçmesinin ve kuşatmayı delmesinin önü açılmış oldu. Sekiz bin Suriye ordusu askerinin katıldığı operasyon saatlerce sürdü ve IŞİD (ISIS) El Suhna emiri Ebu Ömer El Tunusi öldürüldü. El Suhna kasabasının ele geçirilmesiyle Suriye ordusunun Deir Ezzor’a batıdan ulaşmasına 55 km. kaldı.

Sukna şehrinde iki tank etkisiz hale getirildi.
Sukna şehrinde iki tank etkisiz hale getirildi.

IŞİD (ISIS) cumartesi günü Sukhna bölgesinde bulunan Suriye Arap Ordusu (SAA) ve müttefiklere karşı saldırı düzenledi. ISIS teröristleri Sukhna ve Deir Ezzor’u birbirine bağlayan yol boyunca saldırdı ve iki SAA savaş tankını imha ettiğini duyurdu. IŞİD, Homs eyaletinin kilit noktası olan Sukhna’yı kaybetti. Bu arada Suriye Ordusu, Sukhna’nın SAA’nın kontrolünde olduğunu ISIS unsurlarınca döşenen bombalı tuzakları kaldırdığını açıkladı.

Suriye Savunma Bakanlığından yapılan resmi bir açıklamaya göre, Cumartesi günü Suriye Arap Ordusu (SAA) ve Tiger Forces’tan gelen özel operasyon birimleri, Doğu Homs kırsalındaki ISIS hatlarının gerisine başarılı bir hava indirme operasyonu gerçekleştirdi. SAA özel operasyon birlikleri Homs Çölü,  ISIS savunma hatlarının 20 km gerisine inerek Khirbet Makman köyünü ve stratejik El-Qadir kasabasını ele geçirdi. SAA, güney Rakka kırsalında 12 km ilerleyerek Rahum köyünü ele geçirdi. Operasyon Rus askeri danışmanların hazırladığı plan dahilinde Suriyeli general Süheyla Hassan emir komutasında gerçekleşti.

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir