Ana sayfa Özel Yazılarım İnternetten Kitap Satın Almak

İnternetten Kitap Satın Almak

70
0

İnternetten Kitap Satın Almak

#BlackFriday, bizdeki adı #patronçıldırdı akımı devam ederken internetten kitap siparişi vermek? isteyenler için yapılan kampanyaya hiç rastlamadım. Acaba kitapyurdu, idefix, v.b siteler bılek firidayın Amerikan oyunu olduğunu ve depolarındaki kitapların yağma edileceğinden mi? korktu. İnsanların, ‘Ahlaksızlar, terbiyesizler, müslüman mahallesinde salyangoz pardon kitap satamazsınız’ diyebilecekleri bir ülkede bunun endişesini taşımak vazgeçmelerine neden olmuş belli ki.

Bu aralar evde okunmayı bekleyen kitaplar olsa bile hala kitapçıları dolaşıp kitap almaktan kendimi alıkoyamıyorum. Bu hastalık sadece bende mi var bilmiyorum ama kitapçıları dolaştığım zaman kendimi mutlu hissediyorum. Kendimi okumasan bile birilerine hediye edersin şeklinde teskin ediyorum. Çok kitap olmasının dezavantajı beğenmediğiniz kitabı bırakıp diğerine başlamak. Bu psikolojiyi doğru kitap tercihlerimle atlattım. Demek istediğim kitabın çok satanlar listesinde olması illa alınıp okunması gerektiği anlamını taşımıyor bana göre.

Çoğunlukla okuyacağım kitapları internetten satın almak yerine, sahaflardan satın almayı tercih ediyorum. Bazen çok satanlar listesinde bulunan kitapları almadan önce incelemek, hayal kırıklığına uğramamak için önemli (yarıda bırakmamak). İnternetten kitap siparişi verip okumadan öylece kenarda bekletmek batıyor bana. Kitabın içini mutlaka karıştırmalıyım. Bazende kitapçılar her ne kadar bana kızsa da alacağım kitaba karar verdikten sonra güvenli kitap siparişi verebileceğim siteleri tercih ediyorum. Sebebine gelince fiyatı çok makul oluyor. Kırk teleye alabileceğim kitabı 32 teleye alabiliyorum.

İnternetten Kitap Almanın Avantajı Nedir?

Tabi her kitabı almadan önce mıncıklayıp, ayraçının olup olmadığını kontrol etmiyorum. Sevdiğim yazarları, daha önce okumadığım bir yazarın kitabını okuduktan sonra kalemini beğendiysem gözüm kapalı diğer kitaplarını da internet üzerinden sipariş ediyorum. Hatta Stefan Zweig ve Oğuz Atay’ın kitaplarından oluşan setleri kitapyurdu üzerinden satın aldım. Şu an kitapyurdunda satışı yok ama o zaman Oğuz Atay setinde bulunan yedi kitabı kitapçılardan tek tek almaya kalksanız yüz seksen teleye denk geliyordu.

Blackfriday’den dert yandık ama kargo ücreti almamaları, kitap satın aldığınız oranda hediye puan kazanmanız veya okumayacağınız kitap olsa bile bir teleden size sunmaları yiğidi öldür hakkını ver dememe sebep oldu.


Kitapyurdu’nun platin üyelere sunmuş olduğu avantajlar için bin iki yüz otuz sekiz puana ihtiyacım var. Demek ki daha çok kitap okumalıyım. Burada puan satın alma sistemi çok hoşuma gitmedi açıkçası. Bunun yerine insanların daha çok kitap almasını teşvik edecek yöntemlerle puan kazanabilmelerini sağlamak daha şık olurdu.

Bu yazıyı kaleme alırken aklıma bılekfiridey kampanyası geldi. Burdan kitapyurdu yetkililerine sesleniyorum beni CEO yapın, aklımdakini paylaşayım. Blackfriday süresince kitapyurdundan verilecek her kitap sipariş puanı iki kat değerli olsaydı hoş olmaz mıydı? Neyse dönelim tekrardan Platin üyelik avantaj ve koşullarına;

-Tüm Kitapyurdu üyeleri 2.500 puan karşılığında Platin üye olabilir.
-Platin Üyelik 1 (bir) ay sürelidir.
-Kitapyurdu indirimlerine ek olarak ürünlerin %80’inde ekstra %10’a varan indirimler uygulanmaktadır.
-Tüm siparişlerden 2 kat puan kazanılmaktadır.
-Her gün verilen Türkiye içi, 25 tele ve üzeri ilk siparişte kargo ücretsiz olmaktadır.
-Bonus, Maximum ve World kredi kartlarına 4 aya kadar taksit imkanı sunulmaktadır.

Yukarıda fikir sahibi olmadığım kitabı mutlaka elime alıp incelemem gerektiğinden bahsetmiştim ama kitapyurdunda satın alacağınız kitapla ilgili okuyan kişilerin yorumlarını da inceleyebilirsiniz. Ayrıca okuduğunuz kitap hakkında sizde yorum yaparak puan kazanabilirsiniz.

Sahafların tek adresi Nadirkitap.com

Kitapkurtlarının en büyük sorunlarından biri baskısı tükenen kitapları piyasadan temin edememeleri. Eskiden sahaf sahaf aradığımız kitabı bulmak için çok dolaşırdık. Son dönemde internet üzerinden kitap satışının artması nedeniyle, Türkiye’nin farklı bölgelerindeki sahaf ve kitapçılardan oluşan Nadirkitap ön plana çıktı. Sistemin işleyişinden bahsedeyim, site üzerinden satın aldığınız kitabın ödemesi Nadirkitap’a yapılır. Satın aldığınız ürün, satıcısı tarafından doğrudan size kargolanır. Sipariş verdiğiniz ürün tarafınıza teslim edildikten sonra bloke edilen tutar satan kişinin hesabına aktarılır.

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir