Ana sayfa Özel Yazılarım İnsan Mutlu Olmak için Ne Yapmalı?

İnsan Mutlu Olmak için Ne Yapmalı?

31
0

İnsan Mutlu Olmak için ne Yapmalı? çok klişe bir soru değil mi? Bu sorunun cevabını veren birçok kişisel gelişim kitabı var. Hepsinde aynı tema hiç bir şeyi kafana takma, sevdiğin işi yap (bu kısmı detaylandırıcam), evrene pozitif enerji sal (ben enerji yerine azot gazı salıyorum) hayatında olumlu şeyler gerçekleşsin gibi örnekler çoğaltılabilir.

İnsanın Mutlu Olabilmesi için Para Şart

Çok sevdiğim hatta karikatürlere bile konu olmuş söz var. ‘Hayat çok sıkıcı, Hayat sıkıcı değil paran yok Şevket’. Şimdi bana muhalefet olanlar mutlu olabilmek için illa para şart mı? diye soracak. Evet bence cebinde para olacak asgari ücretle çalışan birinin heleki üç, dört çocuğu varsa nasıl mutlu olmasını bekliyorsun? Bebekte boğazda kahvaltı yapmak onun için lüks tabiki, hadi geçtim hafta sonu piknik malzemesi alacak parası bile yok.

Hayat çok sıkıcı
Hayat çok sıkıcı

Çalışan insanın iş, yaşam stresini atabilmesi önemli. Evdeki tartışmaları en aza indirebilmek başka bir tabirle sosyalleşmek adına dışarıda bir lokantada yemek yemeli, hafta sonu sinemaya gidebilmeli, yurt dışı, içi turlara katılarak yeni yerler keşfetmeli ki evde ufak tefek meseleler büyük sorunlara dönüşmesin. Bunları yapabilmek için para ilk temel şart, yoksa evde kös kös oturup teve kumandası krizi yaşarsın.

Şimdi gelelim sevdiğin işi yap kısmına. İnsanların yüzde kaçı Dünya’da sevdiği işi yapabiliyor? Hele ki Türkiye gibi liyakatin, beyin göçünün afsdghj (bu kısımla konuyu dağıtmanın anlamı yok). Hee g.t kılı olursan önlenemeyen yükselişin olur ayrı bir konu. Ama bunun okulu var mı? Hangi bölümden mezun olmak gerekiyor? Yüksek lisans, doktora v.s bu konular çetrefilli. Ekmek kapısı diyip üniversite mezunu kişiler iş bulamadığı için hamallık yapıyor. (Alın teri olduğu için hamallıkta kutsal, maksadım hamallığı rencide etmek değil). Atanamayan öğretmen intihar ediyor. Hademe okul müdürü oluyor, müdür boğazından geçen ekmekten olmamak için başka kurumda işin ehli olmadığı konuda çalışmak zorunda kalıyor. Şimdi bu şartlar altında anan baban zengin değilse yani sana hazır bir iş kurmadıysa nasıl mutlu olabilirsin?

Ben artık kişisel gelişim kitaplarında yazan mutlu olmanın sırları, mutlu olmanın formülü temalarını yemiyorum. Çünkü bu hususlar Kimya literatüründe geçen ‘NŞA’ Normal şartlar altında geçerli olabilecek kavramlar. Belkide paranoya oldum ben ‘NŞA’ kavramı benim için Serengeti kanunlarına döndü. Güçlünün zayıfı ezdiği, parası olanın adaleti bile satın alacak kadar kudretli olduğu, g.t kılı (yalaka) olanın karar verici olduğu, katilin suç işlemeyi meslek haline getirdiği bir atmosferde ‘NŞA’ yerine Serengeti kavramını kullanmak yerinde olsa gerek.

İnsanın mutlu olabilmesi için gamsız olması ilk şart, her şeyi kendine dert etmeyeceksin. Kuruntular içini ne zaman kemirmeyi bırakırsa kazanan taraf sen olacaksın. Her şey evlenme aşamasında birbirine evet diyene kadar güllük gülistanlık değil miydi? Seçtiğin eş bile aslında rulet oyununda kırmızı, siyah gibi yüzde elli şans. Eski bağlılık, saygı kalmadı bakın son dönemde sebepsiz boşanma gerekçeleri ve oranları çok arttı. Evlenmeden önce melek, karizmatik bulduğun insan imzadan sonra canavara dönüşebiliyor. Mutlu olabilmek için ev ortamında huzur olması  önemli bir kriter. Yüzde elli şansın var bunun için.

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir