Ana sayfa Faydalı Bilgiler Hindistan Vize Başvurusu

Hindistan Vize Başvurusu

278
0

Hindistan Vize Başvurusu, resmi web sitesi üzerinden online olarak yapılmakta. Unutmadan Hindistan Kapı Vize uygulaması bulunmamakta. “Hindistan vize istiyor mu?” sorusunun cevabı Umuma Mahsus Pasaport (bordo), Hususi Pasaport (yeşil) ve Hizmet Pasaport (gri) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurusunda bulunmak zorunda. Sadece Diplomatik Pasaport (siyah) sahipleri 90 gün süreli olarak vizeden muaf tutulur. Hindistan vize başvuru formu, Türkçe değil sadece İngilizce ve online olarak doldurulmakta.

Hindistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Adım adım Hindistan vize başvurusu nasıl yapılır? şimdi bundan bahsedelim.

Hindistan Vize Başvurusu online olarak yapıldığından bağlantı linkine tıklayarak sol üst köşede bulunan ‘Regular Visa Application’ kısmına tıklıyoruz. Hindistan Vize Başvuru formunu büyük harfler kullanarak dolduruyoruz.

Online Hindistan Vize Başvuru Formu
Online Hindistan Vize Başvuru Formu

Hindistan Vize Başvuru formunu doldururken olası olumsuz durumlara karşı (bilgisayarın donması, sistemin gitmesi v.b) veya formu daha sonra doldurmak isterseniz ‘Save and Exit’ yani kaydet ve kapa yaparak sistemin size vereceği “Temporary Application ID” numarasını kaydediyoruz. Çünkü bu numara ile işlemlerinize “Complete Partially Filled Form” menüsünü kullanarak kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Hindistan Vize Başvuru Formu
Hindistan Vize Başvuru Formu

Hindistan Vize Başvuru formunun son aşamasında, sisteme güncel fotoğraf yüklenilmesi istenmekte, yüklemediğiniz takdirde Hindistan Konsolosluğuna gittiğinizde sizden tekrar başvuru yapmanız istenecektir. Bu adımdan sonra sistem size biometrik parmak izi alınması ve tavsiye olarak doldurmuş olduğunuz Hindistan vize başvuru formunun ıslak imzalı çıktısını teslim etmek üzere randevu tarihi verecektir. Hindistan turistik vizesi için vize talep dilekçesi yazmanıza gerek yoktur.

Hindistan Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 1. Online Hindistan Vize Başvuru formunun çıktısı ıslak imzalı.
 2. Vesikalık bir adet fotoğraf tercihen 5×5 cm ebatlarında,
 3. Seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olan pasaport,
 4. Nüfus cüzdan ve pasaportun fotokopisi (arkalı-önlü),
 5. En az 5.000 TL bakiyeli banka hesap dökümü,
 6. Orijinal ikametgah belgesi (E-devlet ya da muhtarlıklardan alınan belgeler kabul olmuyor),
 7. Otel rezervasyonları ve uçak bileti,
 8. Güncel Hindistan Vize ücreti nakit olarak 103 Dolar.
  Güncel Hindistan Turist Vize Ücreti
  Güncel Hindistan Turist Vize Ücreti

  Hindistan Vizenizin ret olması halinde harç bedeli iade edilmemektedir.

Hindistan Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Hindistan vize başvurusu, Hindistan Konsolosluklarına başvurmayı müteakip en az 2 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Başvurunuzu seyahatinizden en az on beş gün önce yapmanızda fayda var. Hindistan Konsolosluğu vize departmanı, hafta içi Pazartesi-Cuma günleri Saat: 10:00-11:30 arasında vize müracaatlarını kabul etmektedir. Aksi bir durum olmadıkça (evraklarda eksiklik v.b) müracaat ettiğiniz günün akşamı Hindistan vizenizi almış olursunuz. Randevu günü evraklarınızı teslim ettiğinizde size vizenizi alacağınız gün ve saati belirten fiş verecekler.

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir