Ana sayfa Analiz Guam Adası ve Kuzey Kore Bilmecesi

Guam Adası ve Kuzey Kore Bilmecesi

478
0

Guam Adası ve Kuzey Kore Bilmecesi

Kuzey Kore, Guam Adası üzerinden Amerikan üslerini hedef alan füze denemeleri gerçekleştirecek mi? herkesin merak ettiği konu bu. Ben bunun gerçekleşme ihtimalini düşük görüyorum. Her ne kadar Kim Jong-un kendinden emin şekilde krizi her geçen gün tırmandıran demeçleri bunun gerçekleşeceği yönünde olsada, Kuzey Kore’nin ABD’ye meydan okuması yarımadadan topraklarının ve rejimin yok olması anlamı taşımakta. Kuzey Kore’nin bu hamlesine Amerika önleme harekatı icra edileceğini açıkladı.

Güncelleme 15.08.2017 Kuzey Kore yetkilileri, Ağustos ortasında Guam adasının 30-40 km. civarını hedef alan füze çalışmalarını ertelediğini duyurdu.

Hwasong
Hwasong

Amerika-Kuzey Kore Gerilimi Nasıl Başladı?

Amerika’nın Bağımsızlık Gününde, Kuzey Kore Japon Denizi’ne düşen kıtalararası balistik füze denemesi yaptı. Bu haber Güney Kore Genelkurmayı tarafından TSİ 02:40ta basına açıklandı. Kuzey Kore’nin balistik füze teknolojisi geliştirme ve kullanması BM tarafından yasaklanmış olsa da artık Amerika’yı çok rahat vurabileceğinin sinyalini açıkça verdi.

Panghyon üssünden fırlatılan füze
Panghyon üssünden fırlatılan füze 930 km sonra Japon denizine düştü.

Kuzey Kore’nin daha önce 4 füze fırlattığı (tesadüfün böylesi yine Amerika bağımsızlık günü) ve Japonya’nın ‘muasır ekonomik bölge‘ ilan ettiği ekonomik alan, 4 Temmuz 2017’de fırlatılan en ciddi füzeyle tekrar hedef alındı. Kuzey Kore ilk defa başarıyla fırlatıldığını iddia ettiği, kıtalararası balistik füze Hwasong-14’ün denemesinin yapıldığını dünyaya meydan okurcasına duyurdu. Japonya hükümeti, Kuzey Kore tarafından fırlatılan füze denemesini provakasyon olarak nitelendirdi. 7-8 Temmuzda gerçekleşen G-20 zirvesinde ABD Başkanı Donald Trump ve Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’le bu konunun detaylı görüşüleceği açıklandı.

Donald Trump
Donald Trump

Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un aslan yüreği yediğini ve yiğidim seni yakından tanımak istiyorum teklifini tweet atarak duyurdu. (şaka tabiki) Trump Kim Jong’u ima ederek, Bu adamın hayatında yapacak başka bir işi yok mu? Güney Kore ve Japonya’nın bu duruma tahammül edeceğine inanmak zor, belki de Çin Kore üzerindeki gücünü hissettirir ve bu saçmalığa bir son verilir. şeklinde Kore’ye göndermede bulundu.

Airmen
Airmen

Kore’nin füze denemelerine karşılık Amerika, Güney Dakotadan Guam Adasına 2 adet B-1B Lancer savaş uçağı gönderdi. 29 Temmuzda Kore yarımadasında yapılan ortak tatbikatta bu uçaklarda görev aldı. Koreye gerçekleştirilecek olası bir operasyonda Amerika’nın en büyük kozu olacak.

05 Ağustos 2017 tarihinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 2371 Nolu karar gereği Pyongyang yönetimine yaptırımlar ağırlaştırıldı. Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’ye göre, ‘Kuzey Kore’nin bu yaptırım kararını reddettiği ve nükleer araştırma çalışmalarından vazgeçmeyeceğini’ duyurdu. Amerikan istihbarat kaynakları Pyongyang yönetiminin nükleer savaş başlıklı balistik füze ürettiğini yönünde tespitleri doğrultusunda Donald Trump, Kuzey Kore’nin Amerikanın gazap ve öfkesiyle karşı karşıya kalacağını söyledi.

Amerikanın alternatif planı
Amerikanın alternatif planı

Alternatif Planlar

1-SM-3 Önleme füzeleriyle cevap vermek,

2-Japonya füzelerin kendi toprakları üzerinden geçmesi halinde gemiden-havaya atılan Aegis destroyerlerini kullanabileceğini yakın zamanda açıkladı.

3-Guamda konuşlandırılan THAAD savunma sistemi ile etkisiz hale getirmek.

Kuzey Kore hükümeti, hedef ülkenin sadece Amerika olduğunu ve Guam adasında bulunan üslerin hedef alınacağı bir saldırı planı üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Bu saldırının Kim Jong-un emriyle ve ağustos ortasında gerçekleşmesinin muhtemel olduğu ifade edildi.

Kuzey Kore’den fırlatılacak Hwosung füzesinin, Guam adasına 14 dakika içerisinde ulaşacağı değerlendirilmekte. Guam adasının 15 farklı yerinde bulunan siren uyarı sistemi sayesinde halkın medya vasıtasıyla haberdar edileceği ve talimatlara uygun hareket etmesi gerektiği hatırlatıldı. Guam halkına nükleer, kimyasal saldırı esnasında ne yapılması gerektiğiyle ilgili bilgi broşürü dağıtıldı.

Guam Adasının Önemi

1898 yılından beri Amerika Guam adasının hakimiyetini elinde bulundurur. Guam adası Çin, Japonya ve Kore Yarımadası’na olan yakınlığı nedeniyle Washington tarafından hayati bir üs olarak kullanılmakta. Guam adası ve çevresinin Japonya, Güney Kore ile gerçekleştirilen tatbikatlar için uygun bir saha olması,

2013 yılında Kuzey Kore’nin balistik füze tehdidine karşı Guam adasına Abd tarafından, THAAD Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunma sistemi yerleştirildi.

Thaad
Thaad, Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunma sistemi

Pyongyang’dan yaklaşık 3.400 kilometre uzaklıkta bulunan Guam adası, THAAD savunma sisteminin adaya yerleştirilmesiyle Kuzey Kore’nin hedefi haline geldi.

Guam Adasında Bulunan ABD Ordusu

ABD ordusu Kuzey Kore’ye yapılacak olası bir operasyonda savaş uçakları için yakıt, mühimmat ikmali yapabileceği bir üs konumunda.

Anderson Hava Kuvvetleri Üssünde, B52 bombardıman uçakları, savaş uçakları mevcut. Üs içerisinde değeri 1.3 milyar dolar olan 36 ncı Mühimmat taburuna ait dünyanın en büyük mühimmat deposuna bulunur.

Guam Deniz Üssünde , dört adet nükleer güce sahip hızlı saldırı denizaltısı ve iki adet normal deniz altı mevcut.

Guam Nasıl Bir Yer

ABD Donanması ve Hava Kuvvetlerine ait 6000 personelinin olduğu değerlendirilen Guam Adasının, turizmden sonraki en büyük gelir kaynağı ABD askerlerin varlığı. Guam adasının nüfusu 162 bin civarında, ABD ordusu tesisleriyle adanın yüzde 30’nu kaplamakta. Guam adası, senatörlerden oluşan 15 üyeli bir meclise sahip ve Eddie Calvo adlı vali tarafından yönetilmekte. Guam halkının Amerika başkanlık seçimlerinde oy kullanma hakkı yok sadece ön seçimlerde parti delegeleri için oy verebiliyorlar. Guam’ın Temsilciler Meclisinde oy hakkı bulunmayan delegesi var.

1941 yılında ikinci dünya savaşına Pearl Harbor saldırısıyla giren Japonya Guam’ı işgal etti. 1944’e kadar süren işgalden sonra ada 10 Temmuz 1944’te Amerika tarafından geri alındı. Tropikal iklimin olduğu bölgede sıcaklık yaz kış 28 derece.

Kuzey Kore Menzil
Kuzey Kore Menzil

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir