En Büyük Atatürk Heykeli


Atam senin İzindeyiz

Dünyanın en büyük liderine dünyanın en büyük heykeli yaraşır diye düşünmüşler ve öylede yapmışlar. Bu dev heykelde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk Ulusunun tarihinde çok önemli bir yeri olan Büyük Taarruz sabahı Afyon Kocatepe’deki unutulmaz görüntüsü betimlenmiş.

Falih Rıfkı Atay fotoğrafla ilgili, “Bir 26 Ağustos Yıldönümü” yazısında şöyle der;

Fotoğraf objektifi, tarihe bu kadar canlı bir eser bırakmamıştır.  

Mustafa Kemal Atatürk Heykeli

Bütün Artvin’e hakim Atatepe’de bulunan bu ihtişamlı heykel sadece Türkiye’nin değil dünyanında en büyük Atatürk heykeli. Dünyanın en büyük Atatürk heykelini yaptıran Sıtkı Kahvecioğlu bayrağımızı da unutmamış.

Atam senin İzindeyiz

Kahvecioğlu Brezilya gezisinde, Rio de Janeiro şehrinin sembollerinden biri olan kurtarıcı İsa heykelini gördükten sonra Artvin’e dünyanın en büyük Atatürk heykelini yaptırma kararı alır. Gürcü heykeltraş, Sıtkı Kahvecioğlu’nun bu hayalini 1 yıllık çalışma sonunda tamamlar.

Mustafa Kemal’in Askerleriyiz

Artvin şehir merkezine 5 km. mesafedeki Atatepede, yüz kişinin çalışmasıyla yapılan ve 22 metre yükseliğe sahip anıt için çelik konstrüksiyon, bakır kullanılmış. Heykelin dış yüzeyi 12 ton bakır ile kaplı ve yaklaşık 60 ton ağırlığında.

Heykelin alt tarafında yemek yiyebileceğiniz mekan bulunmakta, bahçeden Artvin manzarasını izlemek ve fotoğraflamak muhteşem.

Artvin Manzara
Çoruh Nehri

 


Kim Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir