Ana sayfa Arnavutluk Elbasan, Arnavutluk

Elbasan, Arnavutluk

328
0

Otelimden ayrıldıktan sonra görevliden Rrugë Elbasan’iye gitmem gerektiğini öğrendim. Yaklaşık 40-45 dakika sürecek yolculuğum pekte konforlu olmayan araca yolun bozuk,virajlı olmasıda eklenince katlanılmaz bir hal aldı. İnişli çıkışlı yolların arasında ilerlerken Tiran yazımda bahsettiğim bunkerlara yolda rastladım. Nihayetinde çarşı merkezine yakın bir yerde inip Adlero hostel’in yolunu tuttum.

adlero_hostel

Elbasan’ın uzun bir caddesi üzerinde sağlı sollu cafeler mevcut bunun dışında çok fazla gezip göreceğiniz yer yok. Caddenin sonuna geldiğimde Elbasan stadına çıktım hostelin adresini yolda yürüyen bir çifte sorduğumda soldan devam edip yaklaşık 1 km. daha yürümem gerektiğini öğrendim. Nihayetinde hostelime ulaştığımda çantamı bırakıp bir şeyler yemeye çıktım.

Balkanlar seferinde Fatih Sultan Mehmet tarafından lojistik merkez noktası olarak kullanılmasıyla şehirleşiyor. Roma döneminde yapılan Osmanlı döneminde geliştirilen Elbasan Kalesi, Topkapı’da bulunan Sur içi kalesiyle bire bir örtüşür. Zamanla halk surlar etrafında yaşamaya başlamış.

Kahve kültürü Tiran’da olduğu gibi burda da kültür haline gelmiş, saat kulesi ve bizans döneminden kalma yapılar görülebilir. İsmini şehrinden alan Elbasan tava yiyebilirsiniz ama ben çok beğenmedim açıkçası.

elbasan

Adlero Hostel evli çiftin işlettiği şirin bir yer sabah uyandığımda kahvaltı yapmak için üst kata çıktım. Mesai başlamadan önce insanlar buraya gelip kahve eşliğinde muhabbetlerini ediyorlardı kızları Doriana ile sohbet ettiğimde isminin neden Doriana olduğunu sordum, Arnavut ismi gelmemişti bana. İtalya hayranlığından ileri geldiğini öğrendim üniversiteyi okumak için İtalya’ya gitmek istediğini söylüyor.

Ertesi gün Makedonya’ya geçmek üzere hostelden 3 km. ileride bulunan besmiri benzin istasyonuna kadar yürüdüm. İstasyona geldiğinizde içerideki kişilere Ohri’ye gitmek istediğinizi belirterek gelecek otobüsün saatini size söyleyecekler. 10 euro vererek Ohri gölünün kıyısında bulunan öğrenci şehri Struga Makedonya’ya geçiyorum.

besmiri

Elbasan caddesi üzerinde bulunan aşağıdaki yapıları gün içerisinde gezebilirsiniz.

Elbasan Kalesi
Sultan Camii (Elbasan kale içerisinde)
Azize Meryem Kilisesi (Ortodoks Kilisesi)
Dar Arnavut Sokakları
Elbasan Saat Kulesi (Şehrin tam merkezinde)
Elbasan Etnografya Müzesi (Arnavutluk tarihine ışık tutan çeşitli heykel, silah, araç, gereç müzede sergilenmektedir. Müzeyi Pazar günleri hariç gezebilirsiniz.)

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir