Ana sayfa Analiz Chavez sonrası Venezuela

Chavez sonrası Venezuela

522
0

Chavez sonrası Venezuela’da artarak devam eden ekonomik kriz, temel yiyecek maddeleri, ilaç ve diğer gerekli malzemelere erişimin her geçen gün zorlaşması insani bir felâket haline geldi. Ülkede gerçekleştirilen protesto gösterileriyle birlikte, gıda sıkıntısı, enerji ve su kesintileri, petrol fiyatının düşmesi, muhalefetin Amerika tarafından desteklenmesi Maduro hükümetini çıkmaza soktu. Dünyanın en yüksek enflasyonuna sahip olan Chavez sonrası Venezuela’da, yağma daha yaygın hale geldi. Bu durum ülkede suç oranın artmasına katkı sağladı.

Başkent Caracas'ta yağma edilen bir mağaza.
Başkent Caracas’ta yağma edilen bir mağaza.

Venezuelalılar yeterli miktarda yiyecek satın alacak durumda değiller ve nüfusun neredeyse dörtte üçü geçen zaman zarfında kilo vermiş durumda. Ülke aynı zamanda çocuklarda yetersiz beslenme ve çocuk ölümlerinde rekor düzeyde bir artış yaşadı.

Yeni Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro

2013 yılında kanserle olan mücadelesini kaybeden ”Chavismo” lakaplı Hugo Chavez’in yerine geçici Cumhurbaşkanı olarak seçilen halef Nicolas Maduro en büyük rakibi Radonski önünde Venezuela’nın yeni Cumhurbaşkanı oldu.

Venezuela 2013 Seçim Sonucu
Venezuela 2013 Seçim Sonucu

Muhalefet, Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’yu demokrasinin aşınması ve ülkeyi diktatörlüğe götürmekle suçluyor. Maduro yanlıları ise muhalifleri ülkede savaş ortamı yaratmakla suçluyor.

Ulusal Meclis Rafa Kaldırılıyor

Venezuela Ulusal Meclisi, iktidardaki Sosyalist Parti tarafından kontrol edilmeyen en son hükümet kurumu. Bu parti, 1999’da Hugo Chavez tarafından kuruldu. 2000’lerin ortalarında yüksek petrol fiyatlarının avantajlarından yararlanan sosyalistler sağlık, eğitim ve konut harcamalarını arttırdı ve Venezuela politikasına egemen oldu. Muhalefet, Hükümetin yanlış yönetimi sonucu petrol fiyatlarındaki düşüş neticesinde doğan ciddi bir ekonomik kriz ortamında 2015 seçimlerinden zaferle ayrıldı ve Ulusal Meclisin denetimini ele geçirdi. Muhalefet bu gücü siyasi mahkumları serbest bırakmak, ekonomiyi iyileştirmek ve diğer reformları yürürlüğe koymak için kullanmayı umut etti.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya karşı düzenlenen bir protesto gösterisinden.
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya karşı düzenlenen bir protesto gösterisinden.

29 Mart 2017 tarihinde Yüksek Mahkeme, ülkenin meclisini anayasaya uygun hareket etmediği gerekçesiyle geçici olarak kapatma kararı aldı. Uluslararası arenada bu karar Venezuela’nın demokrasisinin çöktüğü şeklinde algılandı. Başta Latin Amerika ülkelerinin Caracasta bulunan elçilikleri ülkeyi terk etti. Artan baskılar neticesinde alınan bu tartışmalı karar iptal edildi.

7 Nisan’da Venezuela hükümeti, popüler muhalefet lideri Henrique Capriles’ı 15 yıl siyasetten men etti ve gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmasının önünü tıkadı.

Yeni Bir Anayasa İçin Kurucu Meclis

30 Temmuz 2017’de, Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun otokratik bir devlet sisteminin temelini atmasına zemin hazırlayacak ve yeni anayasanın yazılmasında yetkiye sahip olacak Kurucu Meclis üyelerinin seçim işlemi gerçekleştirildi. Muhalefet kesim sandığa gitmeyerek boykot etti. Buda katılımın düşük olmasına ve oy kullananların iktidar yanlısı olduğu anlamına gelmekte. Nicolas Maduro’nun şaibeli zaferiyle sonuçlanan seçim sonrası, Beyaz Saray Venezuela devlet başkanı Maduro’yu diktatör olarak nitelendirmiş ve başta ticari ilişkilerin askıya alınmasıyla birlikte bir takım yaptırımların uygulanacağı yönünde mesaj vermiştir.

Venezuela'nın Yeni Kurucu Meclis Üyeleri
Venezuela’nın Yeni Kurucu Meclis Üyeleri

Muhalifler, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya bağlı yeni Kurucu Meclis üyelerinin, ülkenin şu an yasama organı olan Ulusal Meclisi tek parti otoriter bir sistemle değiştirmek için kullanacağından korkuyor.

Smartmatic Seo’su Kullanılan Oy Miktarı Abartı

2004 yılından beri Venezuela ile birlikte çalışan Smartmatic CEO’su Antonio Mugica, Çarşamba günü Londra’da düzenlenen bir brifingde “Hiç şüphesiz, Ulusal Kurucu Meclis seçimlerine katılımın sayısının manipüle edildiğini biliyoruz. Gerçek katılım ile yetkililerin açıkladığı arasındaki farkın en az bir milyon oy olduğunu tahmin ediyoruz” dedi. İngiliz Smartmatic şirketi 2004’te, Hugo Chavez’in başkanlığı döneminde elektronik oylama makineleri sağlamaya başladı.

30 Temmuz'da Ulusal Kurucu Meclisin seçimlerinde Caracas'ta oy veren seçmen.
30 Temmuz’da Ulusal Kurucu Meclisin seçimlerinde Caracas’ta oy veren seçmen.

Muhalif Liderler Yeniden Göz Altına Alındı

1 Ağustos 2017 tarihinde, Venezuela’nın muhalif liderleri Leopoldo López ve Antonio Ledezma yeniden göz altına alındı. 2014 yılında Maduro hükümetine karşı protesto gösterilerine destek vermek, şiddeti tırmandırmak suçlamalarıyla 10 yıl hapis cezasına mahkum edilen muhalif liderler 3 yıl hapiste kaldıktan sonra 8 Temmuzda cezaları ev hapsine çevrilmişti.

Antonio Ledezma (soldaki) ve Leopoldo Lopez geçenlerde Başkan Nicolas Maduro'nun Venezuela'nın siyasi sistemini gözden geçirme yetkisine sahip bir mecliste oy verme kararını kınayan videolar yayınladı.
Antonio Ledezma (soldaki) ve Leopoldo Lopez geçenlerde Başkan Nicolas Maduro’nun Venezuela’nın siyasi sistemini gözden geçirme yetkisine sahip bir mecliste oy verme kararını kınayan videolar yayınladı.

Lopez ve Ledezma geçtiğimiz günlerde, Maduro’nun Venezuela’nın siyasi sistemini gözden geçirme yetkisine sahip bir anayasa meclisi için oy verme kararını kınayan çevrimiçi videolar yayınladı. Tesadüf mü bilinmez ama Venezuela Yüksek Mahkemesi muhalif liderlerin ev hapsi şartlarını ihlal ettikleri gerekçesiyle gözaltına alındıklarını açıkladı.

Venezuela'nın başkenti Caracas'ta protesto gösterilerinden sahne
Venezuela’nın başkenti Caracas’ta protesto gösterilerinden sahne

04 Ağustos 2017 tarihinde ilk toplantısını gerçekleştiren Kurucu Meclisin başkanlığına, Maduraya yakınlığıyla bilinen eski Dışişleri bakanı Delcy Rodriguez seçildi. Kurucu meclis adına açıklama yapan Delcy Rodriguez, Madura muhaliflerine karşı kararlı olduklarını ve protesto gösterilerini bastırmak için sert tedbirler alınacağını açıkladı.

Venezuela Başsavcısı Görevden Alındı

Ertesi gün Venezuela Başsavcısı Luisa Ortega Diaz, Kurucu Meclisin almış olduğu kararla görevinden alındı. Cumartesi sabahı Ortega Diaz’ın bürosunun etrafı askerler tarafından kontrol altına alınarak binaya girmesi engellendi. Ortega Diaz bu kararı tanımadığını şu cümlelerle açıkladı.

Askerler, Ortega Diaz'ın makamına girmesini engelliyor.
Askerler, Ortega Diaz’ın makamına girmesini engelliyor.

”Totaliter, baskıcı hükümete karşı çıkmaya cesaret eden herkes için nelerin geldiğinin ufak bir örneğidir. Şuan bunu başsavcı için yapıyorlarsa, Venezuela’da yaşayan tüm çaresiz insanların durumunu hayal edin.” dedi. Maduro’nun hedefinde olan Luisa Ortega Diaz anayasayı değiştirecek olan Kurucu Meclis seçimlerinde usulsüzlük yapıldığını iddia etmiş ve Kurucu Meclis’in göreve başlamasını engellenmek için harekete geçmişti. Chavez sonrası Venezuela’da işler yolunda gitmediği gibi komşu ülkelerin baskısı bir takım yaptırımlarla ortaya çıkmakta.

Brezilya’nın Sao Paola kentinde toplanan Güney Amerika Ticaret Bloğu Mercosur, Chavez sonrası Venezuela hükümetinin demokratik normlara uymadığını gerekçe göstererek üyeliğini süresiz askıya aldı.

Venezuela’nın  Rambosu Oscar Perez

27 Haziran 2017 tarihinde el bombalarıyla devlet binalarına helikopterle saldırı düzenleyen pilot Oscar Perez ve beraberindeki yedi saldırgan 16 Ocak’ta düzenlenen operasyonda öldürüldü. Oscar Perez, instagram’da paylaştığı videolarda Venezuela halkına “diktatör Maduro hükümetine” karşı gelme çağrısında bulunmuştu.

Chavez Sonrası Venezuela’da Darbe’nin Ayak Sesleri

06 Ağustos 2017 tarihinde darbe olarak nitelendirilmeyecek fakat buna zemin hazırlayacak nitelikte bir grup silahlı asker, halkı Maduro’ya karşı ayaklandırmak için video yayınladı.

Yüzbaşı Juan Carlos Caguaripano açıklamasında “Bir geçiş hükümetinin derhal kurulmasını talep ediyoruz. Bu bir darbe değildir. Bu anayasal düzenin yeniden kurulması için yurttaşlık görevi ve askeri bir adımdır. Herşeyden önemlisi ülkeyi tamamen yok olmaktan kurtarmaktır.” dedi. Hükümet kanadı açıklamayı yapan askerleri terörist ilan etti ve tutuklandıkları açıkladı. Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, bu terör saldırısına katılanlar için en ağır cezanın verileceğini söyledi.

8 Ağustos 2017, Venezuela Hükümetinin resmi sitelerine siber saldırı gerçekleştiren korsanların hedefinde diktatör Nicolas Maduro var. Ele geçirilen sayfalara ‘Diktatörlüğün sayılı günleri kaldı’ notu bırakıldı. Hükümet yanlısı göstericiler Caracasta Maduro ve Kurucu Meclis lehine destek yürüyüşünde bulundu.

11 Ağustos 2017, Venezuela Ulusal Kurucu Meclisi (ANC) ülkenin ekonomik ve kalkınma sorunlarıyla mücadele etmek için bir Ekonomi Komisyonu oluşturulduğunu söyledi. Chavez sonrası Venezuela’da petrol gelir çeşitliliğini arttırmak, artan enflasyonun önüne geçmek için komisyon bir takım kanun teklifi hazırlayacak. Aynı gün Trump, Venezuela’ya askeri operasyon yapılabileceğinin ihtimal dahilinde olduğunu söyledi.

Seçim Öncesi Siyasi Tutuklular İsyan Etti

İnsan hakları grupları ve Cumhurbaşkanı Maduro’nun eleştirmenleri, yüzlerce siyasi tutuklunun haksız bir şekilde hapsedildiğini söyledi.

Tweetde, ABD büyükelçiliği El Helicoide hapishanesindeki isyan hakkında “çok endişeli” olduklarını söyledi.
“Joshua Holt ve diğer ABD vatandaşları tehlikede” dedi. “Venezuela hükümeti onların güvenliğinden doğrudan sorumludur ve onlara bir şey olursa bize hesap vereceklerdir” dedi. Venezuela hükümeti konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Venezuela, adil olmayan şartlarda Devlet Başkanını Seçiyor

Venezuela’nın devlet başkanı Nicolas Maduro yeniden seçildi.

22 Nisan 2018 tarihinde yapılması planlanan Devlet Başkanlığı seçiminin, muhalefet bloğunun uluslararası gözlemciler konusunda hükümetin taleplerini karşılamadığı, seçime adil şartlarda gidilmediği ve çözüm için uygun adımlar atılmadığını gerekçe göstererek seçimleri boykot edeceğini açıklamıştı. Muhalif bloğun bu taleplerinin karşılanması adına tartışmalı Devlet Başkanlığı seçimi 20 Mayıs 2018 tarihine ertelendi. Seçim takvimine göre yıl sonunda planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimi, sosyalist Maduro tarafından muhaliflerin en zayıf dönemini fırsata çevirip gücüne güç katmak istemesinden öne alındı. Çünkü Maduro’ya muhalif olan herkes kurucu meclisin çıkardığı yasa ile şiddete maruz kalıyor.

Devlet başkanlığı seçimlerini ilk turda kazanan Nicolas Maduro 2025 yılına kadar tahtta kalacak.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, askeri geçit töreni esnasında konuşma yaparken patlayıcı yüklü dronelarla düzenlenen bir suikast girişiminden kurtuldu. Maduro, bu saldırının planlayıcıları olarak muhalefeti ve Kolombiya Devlet Başkanı Santos’u hedef gösterdi.

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir