Ana sayfa Analiz Brexit Süreci ve Türkiye (Ankara Anlaşması)

Brexit Süreci ve Türkiye (Ankara Anlaşması)

404
0

Brexit Süreci ve Türkiye, 1963 yılında imzalanan Ankara Anlaşması sayesinde Bulgaristan, Romanya ve Türk Vatandaşlarına İngiltere’de iş kurma, yerleşik vize alma, vatandaşlık başvurusunda bulunmasına müsaade etmektedir.

Brexit Süreci Hakkında Bilgi

Birleşik Krallığı (BK) oluşturan devletler İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dır. 1 Ocak 1973’te Avrupa Birliğine dahil olan Birleşik Krallık, Schengen bölgesi üyesi değildir. Bu Schengen vizesi ile İngiltere’ye giriş yapamayacağınız anlamını taşır. 23 Haziran 2016’da, Birleşik Krallıkta yapılan referandum neticesinde Avrupa Birliğinden ayrılma yönünde karar alındı.

Birleşik Krallığı oluşturan ülkelerin Referandum Kararı.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Avrupa Birliğinden ayrılmayı düzenleyen Lizbon Antlaşması’nın 50 inci maddesini hükümet olarak yürürlüğe koyup süreci başlatacakları yönünde açıklamalarda bulundu. Muhalifler, Hükümetin Avrupa birliğinden çıkış sürecini başlatacak olan 50 inci maddeyle ilgili tek başına karar verme yetkisinin olmadığını ve konunun yargıya taşınmasını sağladılar.

BR-EXIT’in açılımı

BR: Britanya

EXIT: İngilizcede Çıkış anlamına gelir. 

24 Ocak 2017 tarihinde Yüksek Mahkeme, İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılma sürecini başlatmadan önce Parlementonun onayının alınması gerektiğini hükmetti. Ayrıca mahkeme İskoçya, Kuzey İrlanda’nın Avrupa Birliğinde kalma yönünde oy vermelerine rağmen Brexit’i kendi meclislerinde Hayır yönünde gündeme getiremeyeceklerinin altını çizdi.

29 Mart 2017 tarihinde müzakere sürecini başlatan mektup Avrupa Birliği Konseyine ulaştırıldı. Sürecin en az 2 yıl sürmesi ve halen Avrupa Birliği gölgesi altında olan İngiltere’nin kendi yasalarını oluşturma süreci doğdu.

İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılmak istemesinin gerekçeleri

İngiltere AB sürecinde para politikalarında bağımsızlığından vazgeçmemiş olması yani bir anlamda euro bölgesine dahil olmak istememesi, kendi para birimi Sterlini kullanmakta ısrar etmesi,
İngiltere’nin Avrupa’dan ayrı bir ada olması, İngiliz dış politikasının Avrupa’da genel olarak çelişki, çatışmalarda kendi menfaatleri doğrultusunda kullanmak isteyen bir aktör olması,
Mülteci sorunu çerçevesinde İngiltere’ye göçmenlik başvurusunda artışların olması ve küçük girişimcilerin bu durumdan etkilenmesi,
İngiltere Avrupa birliği ile olan ilişkilerinde her zaman marjinal olmuştur. Amerika ile olan özel ilişkileri, rejimi, kendi ölçü birimini kullanması, geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olması,
Avrupa Birliğinin oluşumunu, Almanya ve Fransa tarafından hayata geçirilen çekirdek proje olarak görmesi,
Tarihin her döneminde İngiltere, vücudun burada ama beynin başka yerde özdeyişine uymuştur. İngiltere hiç bir zaman Avrupa Birliğinin gelişmesi, iyileşmesi yönünde adım atmamıştır.

İngiltere Geleneklerine Çok Bağlı Bir Ülke

İngiltere Parlementosunun Açılması Geleneğe Bağlılığın Bir Sembolü

Dünyada Monarşi ile yönetilen ülkelerin büyük kısmı gelişmiş ülkelerdir. İngiltere’de siyaset en başından beri ticari çıkarlar üzerine kurgulanmıştır. Bu şirket mantığı, İngiliz geleneklerini sürdürmeyi çok önemsemektedir. Her sene tekrarlanan İngiltere Parlementosunun açılışından bir seramoni bu geleneğin en önemli göstergesidir. İngiltere’de Monarşi hala çok büyük destek görmektedir.

Yapılan ankete göre İngiltere Monarşi ile yönetilmekten memnun

İngiltere kendi ölçü birimi olan ”İmperial” (İmparatorluk) sistemini kullanmaktadır. Feet , İnch kavramları aslında zamanında bizim kültürümüzde olan ve günlük yaşantımızda zaman zaman kullandığımız kelimelerle benzerlik gösterir.

İngilterenin hala kullandığı İmperial ölçü birimi.

Sırra kadem basmak deriz gündelik konuşmalarımızda, kadem kelimesi İngilizce’de feet kelimesinin karşılığıdır. Günümüze ulaşan mimari eserler metre sistemi ile değil arşın sistemi kullanılarak ortaya çıkmıştır. Biz ne yazık ki geçmişte kullandığımız kendimize ait ölçü ve tartı sistemimizi çok iyi bilmemekteyiz. Hatta bu ölçü birimlerinden Endaze, Çanakkale cephesine yaşları 15 ila 19 arasında değişen Tokatlı kahramanlara ithafen söylenmiştir.

Çanakkale Hey On Beşli Türküsü

Aslan yarim kız senin adin hediye
Ben dolandım sen de dolan gel beriye
Fistan aldım endazesi on yediye

Endaze: Osmanlı döneminde kullanılan 65 santim uzunluğunda bir ölçü birimi.

Brexit Süreci ve Türkiye

Avrupa Birliğinden resmi olarak çıkılmadığı sürece Ankara Anlaşmasının hükümleri iki ülke arasında geçerliliğini koruyacaktır. Bu sürecin en az 2 yıl süreceği değerlendirilmektedir. Avrupa Birliğinden resmi olarak ayrıldıklarında başvuru kabul etmeyeceklerdir. Hali hazırda bu haktan yararlananlar için kazanılmış hak statüsü gereğince yeni bir düzenleme yapılacaktır.

Ankara Anlaşması Vizesi

Türk Vatandaşlarına 2000-3000 sterlin teminat göstererek İngiltere’de iş kuracaklarını beyan etmeleri doğrultusunda ilk adım atılır. Ankara Anlaşması vizesi ile 1 yıllık vize alırsınız. Bu vize sayesinde yerleşik yaşama hakkına sahip olursunuz. 1 yılın sonunda müracaat etmeniz halinde 3 yıllık vize daha verilir. Toplam 4 yıl çalıştıktan sonra süresiz oturum için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu sayede kendi işinizle birlikte başka bir yerde çalışabilirsiniz.

Bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri İngiltere’ye götürebilirsiniz. İngiltere’ye yerleştikten 5 yıl sonra İngiltere Pasaportu almaya hak kazanırsınız. Ankara anlaşması vizesine başvuran kişiler 37 yaşına kadar askerliği tecil ettirebilir. Ankara Anlaşması vize başvurusu yapmadan önce bu konuya vakıf, tecrübeli personelden destek almanızda fayda var. Aksi halde, Ankara anlaşması vize başvurunuza kolay ret gelebilir. Ret almanız halinde 28 gün içerisinde itiraz etme hakkına sahipsiniz. İtiraz süreciniz mahkeme yerine komisyon tarafından karara bağlanır.

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir