Ana sayfa Eleştiriyorum Bireysel Silahlanma

Bireysel Silahlanma

48
0

Bireysel silahlanma kapsamında kişiler haklı gerekçe veya özel kaygılarla silahlandıkça toplumda cinayetlerin sayısı son dönemde fazlasıyla arttı. Bireysel silahlanma şiddet amaçlı kullanıldığında insan hakları ihlaline sebebiyet verir. Aynı silah kendi insan haklarını korumak içinde kullanılabilir.

Bireysel Silahlanma Sebepleri

Her yıl şiddet kültürü, töre, bilinçsizlik, dikkatsizlik yüzünden ateşli ve kesici silahlarla işlenen suçlar can, mal kaybına sebebiyet vermekte. Toplumda bireysel silah kullanım alanı ahlak ve hukuk kuralları çerçevesinde açık kapı olmayacak şekilde net ifadelerle belirlenmelidir. Bireysel silahlarla işlenen suçlar kapsamında yargılanan kişilerin cezası ivedi verilmeli, caydırıcılığı azaltan ceza indirimi ve aftan yararlanma imkanı olmamalı. Şimdi kalkıp yıllık iki yüz mermi istihkakını artan cinayetler karşısında azaltmak yerine bine çıkartırsan kaos daha da artmaz mı?

İnsan güven içerisinde yaşama içgüdüsüyle gelebilecek tehlikelere karşı kendini, mülkiyetini korumak,

Düğün, tuttuğu takımın kazanması, asker eğlencesi gibi bireysel/kitlesel mutluluk anlarını kutlamak,

Nefret içeren siyasi ortam ve televizyonlarda dayatılan öfke, kuru gürültü ve uzantısında problemleri konuşmak yerine silahla çözülebileceği,

Yasa dışı faaliyetlerde bulunmak üzere cinayet, işkence maksatlı,

İnternette sürekli silah, savaş oyunları oynayan çocuklar,

Atıcı, avcı kulüplerine üye olanlar bunu gerekçe göstererek,

Şirketlerin kendi güvenliğini sağlamak maksadıyla özel güvenlik şirketlerinden (silahlı) destek alması,

Yoksulluğun artması bireyin silahlanma eğilimini arttırır.

Bireylerin Silahlanmasının Toplumsal Sonucu

Bireysel silahlanmanın bence en vahim boyutu kişinin kendi yaşamına son vermesi. Toplumsal koşulların ve kişinin psikolojisinin iyi olmaması intihar vakasıyla sonuçlanır. Asayişi temin etmek üzere görevlendirilen güvenlik güçlerinin teçhizat, donatımına ayrılacak bütçede artış olması, eğitim ve sağlıkla ilgili konularda tasarrufa gidilmesine sebebiyet verir.

Bireysel silahlanma

Ayrıca toplumda huzurun tesis edilememesi, artan suç oranları karşısında faillerin cezalandırılmaması mafya denilen çetelerin ortaya çıkmasını sağlar. Mağdur kişiler adaletin tecelli etmemesi halinde bu mafya vasıtasıyla intikam alma arayışına girebilir.

Türkiye’de Bireysel Silahlanma

Ne yazık ki ülkemizde silah duello aracı olarak kullanılıyor. Trafikte tartışan iki kişiden hangisi silahını hızlı çekerse hayatta kalan oluyor. Öfke kontrolünü gerçekleştiremeyen erkek aile içi problemlerde silahla eşini vuruyor. Kadına şiddetin son dönemde artmasının en büyük problem sahası ateşli silahların su tabancası gibi kullanılması.

Miras yoluyla veya sonradan alınan ateşli silahlar evde iyi muhafaza edilmezse çocuklar tarafından kurcalanması sonucu ölümlü kazalar ortaya çıkabilir. Küçük çocuklar merak duygusuyla büyüklerinden gördüğü davranışları silah kullanma gibi denemek isterler. Bakkaldan alınan yumurta misali internet üzerinden satılan silahlar üzerinde kontrol olmadığı için her yaş grubundan kişilerin temin etmesi çok kolay. İlkokul öğrencisi okul müdürünü vurabiliyorsa, annesinin kendisine kızması sonucu tetiğe basabilecek cesareti bulabiliyorsa. Oturup toplumsal değerlerimizi nasıl kaybettiğimizi irdelemek gerekir.

Düğün, asker eğlencesi gibi faaliyetlerde maganda kurşunu güzel anları kana bulamamalı. Alkol alınması, silahın aniden ateş alması gibi faktörler insanların ölmelerine sebebiyet verir. Maganda kurşunu kavramı ise rastgele havaya, çevreye ateş açılması sonucu insanların tabiri caizse kim vurduya gitmesine sebebiyet veriyor. Sosyal medya, tek taraflı medya bireysel silahlanmanın zararlarını anlatmak yerine bunu zafer kazanan grup gibi aktarıyor. Bu konuyla ilgili sert yaptırım ve ciddi tedbirlerin ivedi alınması gerekmekte. Bu tür haberleri ilgili holiganların silahlarına el konulduğu ve hapis cezası ile cezalandırıldığı şeklinde duymak istiyorum.

İstanbul’un sokakları, caddeleri dar malum asker uğurlamasında pencereden vücudunu çıkaran ve yan kapıya oturan maganda hedef gözetmeksizin havaya ateş ediyor. Bu merminin nereye gittiğinin farkında bile değil. O esnada pencereden bakan insanın ölmesine veya yorgun mermi şeklinde yaralanmasına sebebiyet veriyor. İnsan hayatı bu bilinçsiz kişilerin davranışıyla son bulacak kadar değersiz değil!!! Oynadıkları oyundan etkilenip ucuz yollu silahlarla birbirlerini vuran yaşı küçük çocuklara ne demeli? Bu çocuklara mı kızmalı yoksa onları yetiştiren anne babalara mı?

Türkiye’de Anlam Veremediğim Olaylar

Pendik’te bir sitenin parkında oynayan çocuklara rahatsız olduğu gerekçesiyle ateş eden ruh hastası bir kızın ölümüne sebebiyet verdi. Bu o.ç insanı yargılamak yerine serbest bırakan hukuk mekanizmasını kınıyorum. Yaşı küçük çocuğun parkta oynamak en büyük hakkı.

Bir başka garip olay Antalya’da arabasını kendine siper eden kaliteli o.ç, susturuculu silahla parkta uçan kuşlara ateş ediyor. Sonra elini kolunu sallayarak arabasına binip gidiyor. Ya arkadaş burası Serengeti değil, insanlar ailesiyle çoluğu çocuğuyla parkta geziyor. Normal insanın yapacağı bir davranış değil bu. Tamam kabul ediyorum bu ülkede insanlar sindirilmeye çalışılıyor, toplumda korku kültürü insanın sinir sistemini bozacak boyuta varıyor eyvallahta bu kadarına da pes doğrusu. Bu kişiler birilerinin akıl vermesiyle, cesaretiyle organize olmuyorlarsa bende adam değilim. He yanılıyorsam da Hitler’in krematoryumları veya Ziklon gazı bu o.ç ler için kesin çözüm. Kaos ortamı artarak devam etsin, insanlar birbirini rahatça öldürsün ki bizde yolumuza bakalım zihniyeti için yorum yapmıyorum.

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir