Ana sayfa Balkanlar Belgrad

Belgrad

241
0

Üsküpten yaklaşık 6 saat yolculuktan sonra sabah 05:00 gibi Belgrad’a ulaşıyorum. Hostel’de kalmak yerine Knez Mihajlova nın arka sokağında 20 Euro ya tek kişilik oda ayarlıyorum. Hava kapalı ve hafiften atıştırıyordu, gece otobüste uyumama rağmen banyodan sonra yatakta 1 saat uyuyakalmışım.

knej

Uyanıp caddeye çıktığımda Fransız sokağından Galatasaray Lisesinin önüne çıkmış gibi oldum resmen dejavuydu. Knez Mihajlova pasajları, dükkanları, ara sokakları, mağazaları ve cadde üzerindeki seyyar satıcılarıyla istiklal caddesini anımsattı bana.
knej1

Belgrad’ın merkezi olarak kabul edilen Kalemeydan, kentin tarihi kalesinin bulunduğu bölgeye verilen ad. Tuna nehrine tepeden bakan dev bir kartal yuvası. Osmanlının etkilerini görebileceğiniz Kalemegdan’da sava ve tuna nehirlerinin manzarası eşliğinde fotoğraflarımı çekiyorum. Ardından kale içinde bulunan kilise, askeri müze ve saat kulesini geziyorum. Kalenin önemi bulunduğu konumdan gelmektedir. Bir tarafta Sava diğer tarafta Tuna nehirleri ile çevrili olması, bu nehirlere yukarıdan bakan kaleye çok önemli bir pozisyon kazandırıyor. Ayrıca kale önünde Sava’nın Tuna’ya karışması eşsiz bir güzellik kazandırıyor. Kalenin kapısından  Belgrad’ın yaya bölgesi başlıyor.

savatuna

Uzaktan ihtişamlı yapıyı ilk gördüğümde cami zannettiğim esasında Helsinki Katedralini anımsatan Aziz Sava Katedrali bizim Ayasofyadan feyz almış gibi görünüyor. Kapısında ve çevresinde bir çok dilenci görebilirsiniz dikkatli olmanızı tavsiye ederim. İçini dolaştığım dönemde  tadilat vardı yinede insanlar ibadetlerini yerine getiriyorlardı.

kilise1

Yine yolumun üzerinde Bizans mimarisini yansıtan Ortodoks kilisesi St. Mark’ı da karelerime ekledim.
kilise

Pekara lar balkan ülkelerinde yaygın olmakla birlikte hamur işine tutkunsanız tam size göre yerler burdan börek ve pizza alarak 2 numaralı tramvaya bindim.

pekara

Şehri genel olarak anlamınız için ring şeklinde çalışan 2 numaralı tramvaya binebilirsiniz. Tramvayların içinde bilet kutuları mevcut ama atanı görmedim ara ara görevli kişiler tarafından araçlarda kontroller yapılıyor haliyle görevli gelene kadar ben çoktan inmiştim.

otobus

Ertesi gün Tito’nun mezarının bulunduğu Çiçek Evi’ni (Kuca Cveca) ziyaret etmek için yola koyuldum. Tito’nun hiçbir zaman alkol kullanmadığını ve konutunun etrafına kendi elleriyle çiçek diktiğini biliyordum. 1974 yılında kabul edilen sistemle “ömür boyu” devlet başkanı seçilen Tito, 4 Mayıs 1980’de Slovenya’da hayatını kaybetti.tito1

Tito’nun, Belgrad’daki cenaze törenine 127 ülkeden yaklaşık 700 bin kişi katılmıştır. Törende 4 kral, 5 prens, 6 parlamento başkanı, 31 cumhurbaşkanı, 22 başbakan ve 47 bakanın hazır bulunduğu cenazede Saddam Hüseyin, Yaser Arafat, Leonid Brejnev, Margaret Thatcher ve Helmut Schmidt gibi liderler de vardı. Bunların resimli hali müze içerisinde sergilenmektedir.

tito

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir