Ana sayfa Analiz Beden Dili ve Anlamları

Beden Dili ve Anlamları

99
0

Beden dili ve anlamları iyi kullanıldığında aslında çok şey ifade etmekte. Sosyal çevremizde insanlarla olan iletişimimizde kelimeler yüzde on, ses tonu yüzde otuz ve beden dili yüzde altmış önem taşır. Beden dili, duygu ve düşüncelerin yansıması olup çoğu zaman söylenemeyenlerin karşı tarafa subliminal aktarılmasıdır.

Beden Dili ve Anlamları

Kanada zirvesinde çekilen fotoğrafın farklı objektifi üzerinden propaganda aracı olarak kullanılan beden dili bizlere ne anlatmakta? Devlet adamlarının fotoğrafçıları sadece en iyi kareyi yakalama peşinde değil ayrıca onların istihbarat, bilgi toplama görevleri de var.

Kanada’da gerçekleştirilen G7 Zirvesi görüşmelerinde fotoğrafçı Jesco Denzel’in çektiği bu resim, Almanya hükümet sözcüsü Steffen Seibert’in Twitter hesabından paylaşmasıyla gündeme oturdu. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in bu karedeki görüntüsü kararlı duruşu sergilerken ABD Başkanı Donald Trump ise inatçı olarak nitelendirilebilir.

Jesco Denzel'in objektifinden
Jesco Denzel’in objektifinden

Şimdi masayı bir çizgi kabul edin ve Merkel himayesinde diğer devlet başkanlarının Trump’ı karşına aldığı açıkça görülmekte. Siz buna meydan okuma veya düello da diyebilirsiniz. Merkel’in ellerini masaya koyması duruma hakim olduğu, gücü elinde bulundurduğu şeklinde yorumlanabilir.

Bu fotoğraftaki en önemli ayrıntı Japonya başbakanı Şinzo Abe ve danışmanlarının Trump’ın karşısında durmaması. Şinzo belli ki Trump ile kurmuş olduğu köprünün yıkılmasını istemiyor. Ellerini bağdaştırması konuyla ilgilenmediğini, bir nevi tarafsız kalmayı tercih ettiği söylenebilir.

Trump’ın Merkel’e bakmaması ise onu kaideye almadığını ve sen ne dersen de ben bildiğimi okurum havasını yaratmıştır. Trump’ın ellerini bağdaştırması memnuniyetsizliği ve ayak ayak üstüne atması bu muhabbetten çözüm çıkmayacağını ve iletişime kapalı olduğunu anlatmakta. Jesco Denzel’in çekmiş olduğu fotoğrafa bu linkten ulaşabilirsiniz.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Sanders’in objekktifinden
Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Sanders’in objektifinden

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve İngiltere Başbakanı Teresa May’in de aralarında bulunduğu diğer devlet temsilcileriyle hararetli ve gergin bir tartışma ortamının olduğu kesin.

Donald Trump’ın oturarak ellerini havaya kaldırması ve diğer insanları çevresinde toplaması var olan bir pazarlıkta son sözü hep ben söylerim algısı yaratmış. Dikkat edilirse herkes evrakları incelemekte. Ayrıca bürokratların kafayı öne eğmesi özgüven eksiliğinden kaynaklanır.

Donald Trump pazarlığı kazanan taraf
Donald Trump pazarlığı kazanan taraf

Diğer insanların düşünceli bakışları ve Trump’ın bıyık altı gülümsemesi bu savaştan galip çıktığını göstermekte. Dikkat edilirse Trump’ın omuzları arkada ve dik durmakta. Bu duruş şekli karşınızdakilere güçlü olan benim mesajı verir.

Donald Trumpın samimiliği
Donald Trumpın samimiliği

Bu karede dostane ve samimi muhabbet ortamı kurulmuş, ama fazlası dominantlığa işarettir. Yani Trump ellerini May’in omzuna atarak gücünü hissettirmek istemiş. May’in elleriyle Trump’a dokunması benimde senden geri kalır bir tarafım yok havası yaratmış. Bu hareketi yapmasaydı nasihat dinleyen bir bayan pozisyonuna düşecekti.

Giuseppe Conte
Giuseppe Conte

İtalya’nın yeni Başbakanı Conte’nin Twittterda paylaştığı fotoğrafta, ABD Başkanı Trump kadraja girememiş. İnsan sevmediği kişiyle aynı karede olmak istemez öyle değil mi? Diğer fotoğraflarda olduğu gibi devlet başkanları belgeler üzerinde kafa yordukları esnada Merkel, Macron ve May dikkatleri üzerlerine çekmiş. Conte’nin kendisi de resmin solunda görülüyor.

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron

Emmanuel Macron paylaştığı bu fotoğrafla takımın kaptanı benim, ara buluculuk görevini ben yürütüyorum demekte. Kırk yaşındaki politikacı argümanlarını, fikirlerini mimikleriyle etkili bir biçimde izah etmeye çalışırken diğer politikacıların onu dikkatlice dinlediği görülüyor. Beyaz Saray’a direnme kararlılığı savaşçı bir söylemden mi ibaret, yoksa gerçek bir iradenin mi göstergesi?

Kanada’da en büyük yedi sanayi devletini bir araya getiren G7 zirvesi öncesinde katılımcıların bir kısmı ABD’nin ekonomi ve dış politikadaki başına buyruk tutumuna sert eleştiriler yöneltti. Meselenin kaynağı Trump’ın Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika’dan ithal edilen çeliğe yüzde 25, alüminyuma yüzde 10 ek gümrük vergisi koymasıyla başladı. AB bu hamleye karşılık bazı ABD mallarına ek gümrük vergisi getirmişti. G7 zirvesi ABD Başkanı Donald Trump’ın, ev sahibi Kanada’ya sert eleştiriler yöneltmesi ve zirve sonunda ortak bildirgeden çekilmesi kriziyle sona erdi.

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir