Baksı Müzesi Hakkında Bilgi


Baksı Müzesi

Baksı Müzesi, gurbette çalışıp doğduğu topraklara geri dönmek isteyenleri ve göç dalgasının önüne geçmeyi temsil eden bir karaktere bürünmüştür. Baksı müzesi bir insanın hayal ettiğini herşeye rağmen gerçekleştirmesini yansıtan en iyi örnektir. Baksı Müzesinin Anadolu’nun ıssız bir köyünde inşa edilmesi açıkça bir meydan okumadır aslında.

Kör makas ”Aç Gözünü”, Müze Koleksiyonundan Kemal Tufan

Babaları gurbette çalışan, annesi tarafından köyde büyütülen 8 çocuklu ailenin bir ferdi olarak İstanbul’da okuyan Prof. Hüsamettin KOÇAN, mezun olduğu fakültenin uzun yıllar dekanlığını yapmış ve sanat dünyasında saygın bir yer edinmiştir. İşte bu noktada Baksı müzesi sanatçının gurbetten doğduğu topraklara geri dönmesini temsil eder.

Bir Yerde bir Zaman, Müze Koleksiyonundan Remzi Savaş

Düzgün bir yolu olmayan tepeye kurulan Baksı Müzesinin mimari yapısıda geleneksel yapı duygusuna göndermelerde bulunur. Baksı Müzesinin tepe ışıkları buna en güzel örneklerden biridir. Köydeki toprak damlı evlerin tepeden ışık alan ve damın bir tarafı toprağa yaslı olan bölümü yorumlanarak müzenin inşasına yansıtılmıştır.

Müzeye renk katan geleneksel tepe ışıkları

Bayraktar köyüne müze yapılması fikri köylülerce yadırgandı elbette. Sanat kesimi ise uçsuz bucaksız köyün ortasına müze mi yapılır? şeklindeki eleştirilere Baksı, 2014 yılında almış olduğu ödülle cevap verir.

Kırmızı Düğüm, Müze Koleksiyonundan Seyhun Topuz

Baksı Müzesi Yılın Müze Ödülünü Nasıl Kazandı?

Baksı Müzesi, merkez-periferi arasında kopan köprüleri yeniden kurmak, çağdaş sanatla gelenek arasında irtibatı yeniden güçlendirmesi ve en önemlisi müzeden çok daha fazla karaktere büründüğü değerlendirilerek 2014 yılında Avrupa Konseyi Müze ödülüne layık görülmüş.

Bayburt-İspir yolu üzerinde Bayraktar köyünde kalan Baksı müzesine giderken, Bu kadar uzak yerde müze olur mu? diyeceğinizi şimdiden duyuyorum. İşte Baksı’ya ödülü getiren bu gerekçenin kendisi, sosyal erozyona uğramış bir coğrafyada değişim yaratabileceğine olan inanç.

Baksı Müzesi

Müze ödüllerinin sembolü olan Miro’nun ”Güzel Göğüslü Kadın” heykeli, Bayburt taşı üzerinde Baksı müzesinde bir yıl süreyle sergilenmiş.

Miro Heykeli

Bununla birlikte ana binanın girişine yerleştirilmiş Gitmek mi? Kalmak mı? isimli yan yana yerleştirilmiş iki figür köye geri dönüşlerin kabullenilmesi konusunda tereddütlerin yaşandığını simgeler. Kırmızı olan göç edeni, yani renginin değiştiğini ifade eder.

Gitmek mi? Kalmak mı?

Baksı Depo Müze

Baksı müzesi interdisipliner müze yani belli bir döneme, tekniğe bağlı kalmadan yaratıcı olan herşeyi bir araya getiren kültürel demokrasi ve renklilik ön planda tutulmuş. Müzenin hafıza kısmı bu bölüm. Gelenekle ilgili yazı, resimlere, çömleklere, şifa taslarına rastlayabilirsiniz. Baksı’da sergilenen koleksiyonların çoğu sanatçılar tarafından bağışlanan eserler. Çağdaş sanat bağışlarıyla oluşturulan belkide tek müze Baksı.

Rahmi Aksungur, Müze Koleksiyonundan

Ayağımdaki Diken Sergisi

Prof. Hüsamettin Koçan’ın çocukluğundan itibaren yaşadıklarını günümüz estetiği, bakış açısıyla yansıttığı bir hayat. Eserlerin hepsinde onun bir anısı mutlaka var. Sergiyi Kasım ayına kadar gezebilirsiniz.

Ayağımdaki Diken Sergisinden

Ulaşımın zor olması, iş görüşmeleri, konferans v.b etkinliklerinde gerçekleştirildiği Baksı’da, Ziyaretçiler için sessiz, sakin, huzurlu ortamıyla kalabileceğiniz bir konukevide düşünülmüş.

Baksı Müzesine ulaşım şahsi aracınızla veya 45 km. mesafedeki Bayburt’tan taksi ile gelebilirsiniz. Buraya gelen herhangi bir toplu taşıma aracı yok.

Baksı Müzesi hayata geçirilmeden önce birisi bana bu araziye müze yapıcam deseydi, hadi ordan kuş uçmaz kervan geçmez yerde neyin müzesi diye dalga geçerdim.

Baksı Müzesi bir ütopya ama hayal olmayan, gerçekleşen…


Kim Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir