Ana sayfa Eleştiriyorum Ayağını Yorgana göre Uzatmayan bir Toplum

Ayağını Yorgana göre Uzatmayan bir Toplum

49
1

Hazırcılığa alış(tırıl)an Türk insanı ter akıtmak yerine armut piş ağzıma düş misali herşeyin kolayına kaçarak zengin olma derdinde. Toplumda hal böyle olursa dolandırıcılık, ahlaksızlık, tefecilik, stokçuluk bir resmiyet kazanan meziyet haline dönüşür. Yapanın yanına kar kalmaz derler ama gördüğüm kadarıyla haklı haksız pozisyona, haksız arsız kıvamına gelmiş. Öküzün aptalı kasabın bıçağını yalarmış derler. Cahil, cühela toplumun gerçeği işte bu sözün altında fazlasıyla yatıyor.

Gelirle Orantılı Para Harcamamak

Eskiden banka önünden geçen kişilere kredi verenler şimdi gece sistemlerindeki dolar kur değişikliğini önleyemiyor. Lüks sefası, sıcak para insanların elini kolunu bağlamakla birlikte donuna kadar borçlandırdı. Alınan ev, araç kredilerinin taksitleri ödenemediğinden bankalar tarafından haczedildi. Kenarda kıyıda parası olmayan insanlar kredinin tamamıyla ev almaya çalıştı. Hiç bir geliri olmayan sadece işsizlik maaşı alan kişilere sorgulamadan kredi veren zihniyet sonun başlangıcı oldu. Bu kişiler kek ve püskevit yemekten artık bıktı. Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete. Sosyal medyada elektrik, su faturalarıyla ulusa sesleniş konuşması yapan vatandaş kardeşim. Sonun başlangıcında senin rolün ne? Çünkü özlem, sevgi konuşması değil sitem ve öfkeni kusuyorsun. Şimdi sakinleş, kemerini bağla ve yaslan geriye!!!

Üretim olmadan Tüketen Toplum

Tarım ve hayvancılık ülkesi Türkiye, bugün yurt dışından büyükbaş hayvan ithal ediyor, şimdi hepimiz gururlanalım mı?. Gelen hayvanların durumu ortada çoğu limana varamadan mundar oluyor. Sonra neymiş efendim şarbon vakası şu ilde görüldü. Tedbir olarak hayvanlar karantinaya alınıyor. İnsanların cebinde kırmızı et alacak para yok ki. Senaryo gereği şu markette etler toplatıldı, bir müddet et almayın haberleri sosyal medya ve gündemin ana konusu haline getiriliyor. Aklı selim kişilerde kırmızı et yerine tavuk yemenin daha sağlıklı olduğunu söylüyor. Tamam canım bende yedim. Tıp.

Daha kırmızı et yiyemeden bir bakıyorsun patates, soğan kara borsaya düşmüş. Ya bu ülkede insanlar çuvalla patates alabiliyorken şimdi kilosu yedi sekiz liradan satılıyor. Şimdi soruyorum sizlere, ne oldu patates cenneti Niğde’ye?? Ey #Amerika uğraşma artık Niğdeli hemşerilerimle. Son dönemde stokçular yüzünden fiyatı korkunç derecede artan patates, soğan başarılı operasyonlarla fiyatların pazarda düşmesine vesile oldu:). Eskiden zehir tacirlerine göz açtırılmazken şimdi işi gücü bırakıp soğan tacirlerinin peşine düştük.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Bugün devletin bilançosu, kasası, gelir-gider denge ve düzeyi belki tarihinde hiç olmadığı kadar güçlü” dedi. Sizce de öyle değil mi?

Milli Değerlerin Özelleştirilmesi

Milli değerlerimiz, kurumlarımız, fabrikalarımız ve en önemlisi emekçi insanların ekmek kapısı özelleştirildi. Üretim olmadan kişilerin refah seviyesi nasıl artacak merak ediyorum, ekonomi okumadım hiç anlamam enflasyon rakamlarından hem sizene ben hep yirmi telelik benzin alıyorum. İthalata dayalı ekonomi modeli iklim, hava şartlarının olumsuz olmasından kaynaklı yetiştirilmeyen ürünler için mantıklı. Antepin, Siirt’in Şam fıstığınıda mı yemiyeaah dediğinizi duydum sanki. Bırak yemeyi, bir dönem baklavaya koymaya korktular. Dövize dayalı ithal ekonomi modeli corcun para birimiyle doğru orantılı olarak arttığından alım gücün azalıyor.

Yorum kısmından fikirlerinizi paylaşmayı ihmal etmeyin. Sevgilerimle.

1
Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Takipçi
 
en taze yorum
en çok tartışılan
1 meraklı yorumcu
Ali Güneş son yorum yapanlar
  Yorumları takip et  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ali Güneş
Ziyaretçi
Ali Güneş

Eskiden zehir tacirlerine göz açtırılmazken şimdi işi gücü bırakıp soğan tacirlerinin peşine düştük. Aynı düşüncede olduğum birine rastlamak ne kadar güzel. Başarılar dilerim güzel yazıyorsun severek okudum.