Ani Harabeleri


Ani Harabeleri, Karsa 40 km. uzaklıkta Ermenistan sınırında yer alan bir Orta çağ şehridir. Anadolu’ya İpekyolu üzerinden girişte ilk durak olması nedeniyle bir ticaret merkezi olan antik kentin geçmişi M.Ö 5000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Tarihi boyunca Urartular, İskitler, Karsaklılar, Sasaniler ve Arapların hakimiyetini gören şehir en parlak dönemini 977-1020 yılları arasındaki Ermeni Krallığı döneminde yaşamış.

Aşağıdaki fotoğrafta sınırda Ermenistan askerlerinin nöbet tuttuğu kulübeleri ve bayraklarını çıplak gözle görebilirsiniz.

Ani Harabelerinden Ermenistan

Ani’nin çağlar boyunca yerleşim yeri olarak kullanılmasının iki önemli nedeni var.

1-Güvenlik: Ani güneydoğusundan geçen Arpaçay vadisi ve kuzeybatısındaki Alacasu vadisi ile doğal olarak korunan platoda yer alır.

2-Su kaynağı: Şehrin su gereksinimini debisi yüksek olan Arpaçay’ın karşılaması.

Şehrin coğrafi ve stratejik konumu bölgede söz sahibi olmak isteyen milletlerin Ani’ye hakim olmasını zorunlu kılmış bu nedenle şehir sık sık el değiştirmiştir. Kiliseler, camiler, hamamlar, saraylar, ticaret yapıları, konutlar Ani’de yaşamış Pagan, Hristiyan ve Müslüman halklardan günümüze ulaşan kentin çok kültürlülüğüne tanıklık eden maddi kalıntılardır. Deprem ve Moğol istilası sonrasında harabeye dönen kadim şehir yüz yıllar içerisinde yaşanmaz hale gelmiş.

Aslanlı Kapı

Şehri çevreleyen dış surlar Ermeni kralı Aşhod tarafından 964 yılında yaptırılmış. 1064 yılında Alparslan’ın Ani’yi fethinden sonra takviye edilmiştir. Surların ana giriş kapısı iki bölümden oluşan Aslanlı kapıdır. Aslanlı Kapı ismini içteki burçlar arasında duvarın üst kısmındaki Aslan kabartmasından almaktadır.

Aslan Figürü

Fethiye Camii (Meryem Ana Kilisesi)

Şehrin güneyinde Arpaçay vadisinin üst düzlüğünde yer alan kilisenin inşasını 2. Sembat 980 yılında başlatmış, Kral Gagik’in karısı 1001 yılında tamamlatmıştır. Mimarı Ayasofya’nın kubbesini de onaran Tridat’tır.  Şehir Büyük Selçuklu imparatoru Alparslan tarafından 1064 yılında ele geçirildiğinde fethin anısına ilk cuma namazı kılınmış ve Fethiye isminde camiye dönüştürülmüştür.

Fethiye Camii

Mhp Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve beraberindeki heyet 1 Ekim 2010 tarihinde cuma namazını bu camiide kılmıştır. Kilisenin akustiği çok hoşuma gitti. Gezim esnasında konservatuar mezunu kişilerin çalmış olduğu enstrümanlarla bunu doğrular nitelikteydi.

Fethiye Camii

Kilisenin üç farklı giriş kapısı mevcut. Batıda Halk kapısı, güneyde Patrik kapısı ve doğudaki kapı ise Kral kapısıdır. Şehrin en görkemli yapısı olan Katedralin kubbesi yıkılmıştır.

Fethiye Camii Duvar

Yukarıdaki fotoğrafta kilise kemerli dar ve yüksek pencereler ile aydınlatılmıştır. Pencerelerin içeri doğru genişlemesi ise daha çok ışıktan faydalanmak için yapılmıştır.

Ebul Manucehr Camii

Ebul Manucehr camii, Anadolu’da inşaa edilen ilk Türk camisi özelliğine sahip olup şehrin güneybatısında Arpaçay’a bakan yamacın kenarında yer almaktadır. Yapının kuzeybatı köşesinde sekizgen gövdeli minare yükselmektedir. Orta Asya Türk minarelerinin geleneğini sürdüren minarenin kuzey cephesinde kûfi hatla yazılmış Besmele mevcuttur.

Ebul Manucehr Camii

İç mekan 3 sahan ve 12 bölüme ayrılmıştır. Arpaçay’a bakan dört büyük pencerenin sunduğu manzara büyüleyici.

Arpaçay manzara

Fotoğrafta görünen İpekyolu Köprüsünün kemer kısmı tamamiyle yıkılmış ve günümüze iki yakadaki büyük boyutlu ayakları ulaşabilmiştir. Ermenistan ve Türkiye sınırını oluşturan Arpaçay nehri üzerine düzgün kesme taşlarla inşa edilen köprü manzaralı fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

Surp Amenap’rkitch kilisesi

Şehrin doğusunda yer alan kilise cephesinde bulunan inşa kitabesine göre İmparator Simbat adına 1035 yılında inşa ettirilmiştir. Yapının tek girişi güney cephede bulunmaktadır. Her ne kadar Kilisenin duvarları 1912 yılında sağlamlaştırılsa da güney cephesi 1957 yılında yıkılmıştır.

Surp Amenap’rkitch Kilisesi

Abughamrents (Polatoğlu) Kilisesi

Günümüze sağlam durumda ulaşan Abughamrents (Polatoğlu) kilisesi üç basamaklı platform üzerinde kurulmuştur. Oyma tekniği ile yapılmış Güneş saati güney cephe duvarında dikkat çekmektedir. Kilisede apsis bulunmaması bende anıt mezar olarak kullanıldığı sonucunu doğurdu.

Polatoğlu Kilisesi

HAVARİLER KİLİSESİ (KERVANSARAY)

1031 yılında Ani’nin Selçuklular tarafından fethinden sonra kubbe ve taç kapı gibi eklerle Kervansaray haline getirilmiş. Yapının mimari özellikleri ve süslemeleri ağırlıklı olarak Selçuklu geleneğini yansıtır.

Kervansaray

Ani bir dünya ama dünya bir Ani değil. Yedi kapılı şehir Ani.

Ani Harabelerine Ulaşım

1-Ani’ye ulaşım Kars merkezde Gazi Ahmet Muhtar paşa konağının önünden hareket eden belediyeye ait araçlarla, hafta sonu hariç.

2-Araba kiralamak bir diğer alternatif bu sayede Çıldır gölünüde görmüş olursunuz. Kışın araba kiralayacaksanız fena hava şartlarında araba kullanma gibi bir tecrübenizin olması gerekmekte.

Çıldır Gölü Yolu

3-Taksiciler ile sıkı pazarlık yaparak Ani Harabelerine gelebilirsiniz. Şehir merkezinde mutlaka farklı taksicilerden fiyat alın. Taksi ile ulaşımın sağladığınızda sizi harabe girişinde bekleyeceğinden normalin çok üstünde fiyat teklif edeceklerdir.

4-Şehir merkezinde bulunan esnaf kendi araçlarıyla makul fiyata götürebilir.


1
Kim Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
cem Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
cem
Ziyaretçi
cem

Ulaşım olarak Ocaklı köyüne giden minübüsler de var, köy halkının alışveriş ihtiyacını karşılamak üzere günde 2 sefer oluyor. Kars eski otogardan daha sağlıklı bilgi alınabilir.