Ana sayfa Faydalı Bilgiler Amerika Vizesi Alacaklar Dikkat

Amerika Vizesi Alacaklar Dikkat

315
0

Amerika Vizesi, ülkeye girişlerde tehdit oluşturabilecek kişileri tespit edebilmek için sosyal medya paylaşımlarını incelemeye alma konusu üzerinde yoğunlaşıyor. Gümrük ve Sınır Koruma Dairesi, teklifin kabul olması halinde yabancı yolculardan facebook, twitter hesap bilgilerini talep etme önerisini değerlendiriyor.

Hali hazır sistemde başvuruyu inceleyen memur mülakat, evrak inceleme esnasında ihtiyaç duyarsa kişinin sosyal medya hesaplarına bakabilir. Bu kural son dönemde artan terör eylemleriyle birlikte Meclis’e, zorunlu hale getirilmesi için yasa tasarı olarak sunulacak.

Kongre üyeleri yasama döneminde, sosyal medya içerikleri ile terör bağlantılarının incelenmesi için alınabilecek tedbirler, çıkarılabilecek yasalar üzerinde çalışıyor.

Amerika’nın Sesi isimli sitede yer alan habere göre, teklifte “Sosyal medya içeriklerini toplamak, soruşturma sürecine katkı sağlayacak ve İç Güvenlik Bakanlığı’na olası art niyetli faaliyetler ve bunların bağlantıları konusunda fikir sağlayacaktır. Ayrıca uzmanlara ve dedektiflere, davaları daha iyi inceleme ve araştırmaları kolaylaştıracak yeni bir dizi yöntem sağlayacaktır” deniyor.

Günümüzde dünyanın farklı noktalarında bulunan teröristlerin mutsuz, umutsuz gençleri paylaşım ya da tweetler sayesinde etki altına alarak terör eylemlerine angaje ettiğini belirten Schumer, halkın yetkilileri desteklemesi gerektiğini ifade etti.

Temsilciler Meclisi’nde milletvekili Stephen Fincher, federal cezaevlerinde bulunan suçluların radikalleşmesi ve salıverildiklerinde tehdit oluşturmalarının engellenmesine odaklanıyor. Fincher, cezaevlerinde çalışan kişilerin özgeçmiş araştırmasının bir parçası olarak sosyal medya hesaplarının incelenmesini gerektiren bir yasa tasarısı önerdi.

Eğer tasarı kabul olursa, Amerika Vize başvurusu öncesinde konsolosluk sizden sosyal medya hesaplarınızın hepsini isteme hakkına kavuşacak. Amerika Vize başvurunuzdan önce sosyal medya hesaplarınızı mutlaka gözden geçirin.

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir