Ana sayfa Faydalı Bilgiler Amerika Vize Reddi İtiraz Dilekçesi

Amerika Vize Reddi İtiraz Dilekçesi

224
0

Amerika Vize Reddi İtiraz Dilekçesi

Amerika vize reddi ile ilgili hususları ana başlıklar halinde sıralayarak anlatmaya çalıştım. Vize reddi almanız halinde bunun nasıl çözülebileceği ile ilgili nasıl bir yol izleyeceğiniz yazının devamında bulunmakta. Amerika’ya ziyaret amacına göre birçok farklı vize çeşitleri bulunmaktadır. Amerika’ya seyahat amacına uygun vize başvurusunda bulunmamanız vize reddine sebebiyet verebilir. Konsoloslukta gerçekleştirilen mülakat esnasında sorulara net cevap vermemiş olmanız ya da mülakat esnasında normalin dışında bir heyecan, tedirginlik Amerika vize reddi almanızdaki sebepler olabilir.

Form, Evrak Eksikliğinden Kaynaklanan Amerika Vize Reddi

Amerika vize başvurusu esnasında formda yer alan soruları eksik, hatalı doldurma veya sunulan evrakların yeterli olmaması (destekleyici) halinde karşılaşılan Amerika vize reddi tipidir. Yeniden yapacağınız başvuruyla vize başvurunuzun onaylanma oranı yüksek olacaktır. Bu gibi hatalardan vize reddi almamak için formda belirtilen soruları tek tek okuyarak cevaplayın.

Finansal Yetersizlik Sebebi ile Amerika Vize Reddi

Amerika vize başvuru safhasında, belirttiğiniz seyahat süresi dahilinde masrafların siz ya da sponsorunuz tarafından karşılanacağını kanıtlamanız gerekir. Konsolosluk çalışanları aşağıda belirttiğim kriterler dahilinde sizi maddi açıdan değerlendirir.

  • Son iş yerinde çalışma süresi
  • Maaş / toplam tatil bütçesi oranı
  • Birikim / toplam tatil bütçesi oranı
  • Birikimin hangi aralıkta ve nasıl yapıldığı

Hatalı Bilgi ve Sahtecilik Kaynaklı Amerika Vize Reddi

Amerika vize başvurusu esnasında formda ya da başvuru ile birlikte verdiğiniz evraklarda kasten yapılmış bir hata ya da sahte evrak sonucu alınmış vize reddidir. Bu vize reddi hiçbir şekilde düzeltilemez! Bazı başvurularda isteyerek olmasa da büyük hatalar yapılabilmekte ve bu durum konsolosluk gözünde sahtecilik olarak algılanabilmektedir. Bu sebeple başvurunuz esnasında doldurduğunuz bilgileri tekrar tekrar kontrol ederek emin olmalısınız.

Ülkeyle Bağlarının Yeterli Görülmediği Durumlarda Amerika Vize Reddi

Amerika vize görevlilerinin tek amacı, sizin Amerika’ya yapacağınız seyahat sonrası ülkenize dönüp dönmeyeceğinizi anlayabilmektir. Bu durumda cevapladığınız her soru, topladığınız her destekleyici evrak bunu kanıtlar nitelikte olmalıdır.

Ülkeye olan bağlılık kavramı; Türkiye’de bulunan aile bağlarının, sosyal bağların ve iş hayatının toplamıdır. Örneğin, başvuru yaparken çalışmayan ve bekar bir bireyin Amerika vizesi alabilmesi oldukça zor olacaktır. İstikrarlı bir iş hayatınız, kurulu bir düzeniniz varsa bu Amerika vize görevlisinin gözünde iyi bir intiba bırakacak ve vize onay şansınız yüksek olacaktır.

Amerika’da Yasal Süreden Fazla Kalındığında Alınan Amerika Vize Reddi

Daha önce Amerika seyahati yapmış bir kişinin, yasal oturma izni olan 180 günden (bazı durumlarda daha az da olabilir) resmi bir vize uzatma başvurusu yapmadan daha fazla kalınması durumunda, sonraki vize başvurusunda verilen vize reddidir. Bu vize reddi için 2 farklı senaryo mevcuttur:

  • Amerika’da yasal vize uzatma başvurusu yapmadan 6 ay ila 1 yıl arası kaldıysanız, bu tarihten sonra 3 yıl başvuru yapamazsınız.
  • Amerika’da yasal vize uzatma başvurusu yapmadan 1 yıldan fazla kaldıysanız, bu tarihten sonra 10 yıl başvuru yapamazsınız.

Genellikle turistik başvurulardaki Amerika vize reddi yukarıda belirtilen maddeler ile açıklanır. Yaygın olarak görülen diğer bir vize reddi türü de öğrenci vizesi reddidir.

Amerika Öğrenci Vize Reddi

Amerika öğrenci vizesi reddi, turistik başvuru reddinden daha farklıdır. Çoğunlukla vize reddi sebebi, neden eğitim alınacağını ve bunun getirisini iyi açıklayamamaktan kaynaklanır.

Amerika Vize Reddi Aldım Tekrar Başvuru Yapabilir Miyim?

Yukarıda vize reddi nedenlerini ve yapılan yanlışları sıralamaya çalıştım. Peki vize reddi aldıktan sonra Amerika vizesi alma ihtimalim tamamen bitmiş midir? Tabi ki hayır. Vize reddine neden olan sebebin bir vize danışmanı tarafından analiz edilmesi ve sonucunda bu nedenin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Tavsiyem vize danışma şirketlerinden destek almanız.

Örneğin; hiç yurt dışına çıkmadan ilk seyahatinizi Amerika’ya gerçekleştirmek isteyip red almışsanız kolay vize alabileceğiniz bir ülkeye seyahat etmelisiniz.

DS-160 formunda red nedeninizi iyi irdelemeli ve o nedeni ortadan kaldırdığınızı ispatlar evrakları ortaya koymalısınız. Bekarken başvurmuş ve mülakatta vize memuru “Türkiye’ye yeterli bağlılığınız yok” demişse evlendiğinizi belirtir evlilik cüzdanınızı ikinci başvuruda kesin olarak yanınızda götürmelisiniz.

Son olarak ikinci mülakata giderken ilk görüşmedeki gibi heyecanlı hareket etmemeli, daha rahat olmalısınız çünkü artık bütün süreci biliyorsunuz. Mülakata heyecan yapmadan DS-160 formundaki evrakları tam hazırlayarak gönül rahatlığı ile girmelisiniz. Ve sonra da vize memurundan vizeniz onaylandı yazınızı alıp pasaportunuzu teslim etmelisiniz.

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir