Ana sayfa Faydalı Bilgiler Amerika Vize Mülakatında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Amerika Vize Mülakatında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

252
0
Amerika vize mülakatı için randevu aldığınız konsolosluğa ya da büyükelçiliğe geldiniz, peki bundan sonra ne yapmanız gerekiyor?Dizüstü bilgisayar, telefon, tablet gibi elektronik eşyalar, içecek/parfüm gibi sıvılar, çakmak ve yanıcı sıvılar, bavul ve benzeri çantalar içeri alınmamakta. Bu tip eşyaları aracınızda ya da evinizde bırakarak gitmenizde fayda var. Konsolosluğa geldikten sonra yapılması gerekenler:

  • Randevu saatinden yarım saat önce orada olmanızı tavsiye ederiz.
  • İçeri girmeden önce güvenlik kontrolünden geçeceksiniz.
  • Güvenlik kontrolünden sonra, evraklarınızı ve pasaportunuzu teslim ederek bir sıra numarası alacaksınız.
  • Alacağınız sıra numarasından sonra bekleme salonunda sıranızın gelmesini bekleyecesiniz.
  • Numaranız yandığında, gişe şeklinde mülakat penceresine giderek parmak izi verilecek.
  • Parmak izi verildikten sonra tekrar bekleme salonuna geçerek mülakat için numaranızın tekrar yanmasını bekleyeceksiniz.

Amerika vize mülakatında sorulan sorular, vize başvuru türünüze değişiklik gösterir. Genel anlamda gidiş sebebiniz nedir, kaç gün kalacaksınız gibi çok yaygın şekilde sorulan sorular yanında sizin başvurunuza özgü sorular da sorulabilir. Amerika vize görüşmesinin amacı, sizin Amerika’ya gittikten sonra geri döneceğinizi kesin şekilde anlamaktır. Ülkede bulunan bağlayıcılığınız vize onay sürecinin en önemli bölümüdür. Örneğin üniversite 2. sınıf öğrencisinin ülkesine geri dönerek okulunu bitirme zorunluluğu gibi.

Amerika dil okulu vize görüşmesinde sorulan sorular, klasik bir Amerika vize mülakatı ile aynı olmayacaktır. Öncelikle yukarıda verilen tüm diğer örnekler, göçmen olmayan vizelerden biri olan B1/B2 Amerika vizesi için verilmişti. Bu durumda ise Amerika öğrenci vizesi olan F1 vizesi için başvuru yapılmalıdır. Peki en büyük farklılıklar nelerdir?

Amerika öğrenci vizesi mülakatı öncelikle Amerika’da eğitim alınacak okulun üzerine yoğunlaşacaktır. Aynı zamanda bu eğitim sonrasında ülkenize dönüş yapıp yapmayacağınız ve bu eğitimin size katkısı sorgulanacaktır.

Üniversite eğitimini yeni bitirmiş olan Selin hanımın 6 ay süresince Boston’da İngilizce dil eğitimi alacağını varsayalım. Amerika vize görüşmesinde sorulan sorular şunlar olacaktır?

  1. İlk etapta Selin hanımın Türkiye’de aldığı eğitim ile ilgili sorular sorulacaktır. Hangi bölümü bitirdiniz? Mezuniyet dereceniz nedir gibi? Bu durumda Selin hanımın okuldan alacağı transkripti yanında götürmesi zorunludur (opsiyonel değil).
  2. İkinci olarak Amerika’da okuyacağı okul, program ve konaklama detayları sorulacaktır (Bu aşamada I-20 belgesi, Sevis ödendi dekontu ve konaklama bilgileri yanında olmalıdır).
  3. Son olarak tüm eğitimi finanse eden kişi ile ilgili sorular olasıdır. Finanse eden kişinin iş ve banka bilgileri ile ilgili belgelerin yanınızda olmasına özen göstermelisiniz.
Amerika Birleşik Devletleri vize başvuru süreci, bazı püf noktalara dikkat edildiğinde çok kolay bir şekilde sonuçlanır. Aşağıda belirtilen maddeleri mutlaka inceleyin.
1. Mülakata hazırlanarak gidin

Tıpkı bir sınavda ya da iş görüşmesinde olduğu gibi, vize mülakatlarında da sorulabilecek sorulara hazırlıklı gitmek özgüven sağlar. Bu, hem sıkça sorulan sorulara doğru cevaplar vermeyi hem de özgüvenli duruş sayesinde mülakatı yapan kişinin güven duymasına yardımcı oluyor.

2. Eksik ya da gerçeği yansıtmayan bilgiler vermeyin

Eksik ya da yanlış bilgiler sağlamak o anki vize başvurusunu zorlaştırmak ve en iyi ihtimalle süreci uzatmanın yanı sıra, daha sonra başvurulacak vizeleri de olumsuz etkiler. Bunun ötesinde, bu tip bir bilgilendirme hukuki işlemler başlatılmasına kadar kötü sonuçlara neden olabilir.

3. Eksik evrakla gitmeyin

Vize başvurusu için gerekli evraklar isteneceği için daha önceden bu konuda dikkatli davranıp tamamlamak oldukça önemli. Ayrıca evrakların en düzenli biçimde ve önem sırasıyla ilgililere sunumu iyi bir izlenim için şart.

4. Vize başvuru ücretini yanınızda bulundurun

ABD konsolosluklarında vize başvuru sürecinde ödeme en başta gelen işlemler arasında. Başvuru yapmadan önce ödemeyi yapmak ya da ödenecek ücreti hazırlamak vize sürecinin ilk adımında sorun yaşamamak için hayati önem taşıyor.

5. Gereksiz verilen fazla bilgiler

Vize mülakatlarında sorulan soruların cevaplarından fazlasını söylemek sorun yaratabilir. Birçok kişi vize mülakatlarında akıllıca davrandığını düşünerek fazla özgüvenli bir biçimde gereksiz detaylı cevaplar verebiliyor. Buda başvuran kişinin aleyhine işleyebilecek daha fazla soruya sebep olabiliyor.

6. Tutarsız cevaplar vermeyin

Vize evraklarında yazılı olan bilgilerle mülakatta verilen cevapların birbiriyle uyumlu olması gerekiyor. Sorulan sorulara tutarlı ve net cevaplar vererek, herhangi bir şüphe uyandırmayacak bir tavır işleri kolaylaştır.

7. Konsolosluk memuru ile tartışmayın

Mülakat sırasında yapılacak en yanlış davranışlardan biri konsolosluk memurları ile tartışma yaşamak. En basit tartışmanın bile vize sürecine etkisi olabileceği düşünülerek hareket edilmesi gerekir. Olumsuz bir durum ya da hata yapıldığı hissedildiğinde sakin ve kibar biçimde iletişim sağlanmalı.

8. Kötü iletişim kurmak

İngilizce’ye çok iyi hakim olmamak ya da yabancı bir dilde iyi iletişim kuramamak vize mülakatlarında kötü bir etkiye neden olur. Bu tip bir durumla karşılaşmamak için tercüman talep etmek ya da mülakata Türkçe girme seçeneğini kullanmak mümkün.

9. Gergin gözükmek

Konsolosluk memurunun evraklar ve mülakat sonucunda vize için olumlu ya da olumsuz bir karar vereceğini mülakata başlanan andan itibaren unutmamak gerekiyor. Vücut dili, anlık tepkiler, tutarlı cevaplar endişe halini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
  Yorumları takip et  
Bildir