Ana sayfa Analiz Afrin Operasyonu Başladı

Afrin Operasyonu Başladı

762
1

Afrin operasyonu, Bir gece ansızın gelebiliriz sözü Kıbrıs Barış Harekatı öncesinde yaşanan bir hadiseyi aklıma getirdi. Rumlar mücahitlerin moralini bozmak için sınıra yakın yerlerde Bekledimde gelmedin şarkısını çalarak psikolojik üstünlük kurmaya çalışır. Kıbrıs Türkü Bayrak Radyosu vasıtasıyla, Bu kadar yürekten çağırma beni-Bir gece ansızın gelebilirim… şarkısıyla cevap verir.

Afrin, Suriye’nin kuzeybatısında bulunan üç kantondan biri, diğer kantonlar Cezire ve Kobani. Suriye tiyatrosu bir bulmaca haline geldi. Her gün televizyon kanalları, gazeteler ve haber siteleri, Suriye’yi kimlerin kontrol ettiğini gösteren renkli haritalar yayınlıyor. Bu haritalar, Beşar Esad rejimi, ılımlı muhalefet ve Daesh tarafından kontrol edilen alanları farklı renklerde göstermekte. Haritalara dayalı siyasi ve askeri durumla ilgili analiz ve tahminler birbirini izliyor. Borsadan daha fazla dalgalı olan bölgede siyasi, askeri hesaplar en ince ayrıntısına kadar hesaplanmak zorunda.

Bölgede söz sahibi olan devletler çıkarları, menfaatleri doğrultusunda pozisyon almaya devam ediyor. Bugün müttefiği olan unsurun yarın düşmanı olması muhtemel. Yakın zamanda TSK’nın üst düzey komuta kademesi belirlendi, harekatı icra edecek personelin yer değişikliğide tamam. Zihnen Afrin operasyonu başladı. Orta hakemin düdüğü çalmasını bekliyoruz. Şaka tabi, biz bu Suriye çıkmazının neresindeyiz onu sorguladım.

Afrin Operasyonu Yakın

29 Haziran 2017 tarihinde Rus ordusu, Kafr Jina Khybar kampındaki birliklerini güvenli bölge Nubl’e kaydırdı. Resmi olarak henüz onaylanmasa da, Rus ordusuna ait unsurların bölgeden çekilmesi Afrin’i kontrol eden YPG’li teröristlere karşı yapılacak askeri harekat için zımnen bir onay olarak görülüyor.

Afrin Neden Önemli

Yukarıda bahsettiğim haritalara iyi bakıldığında, Suriye’nin kuzeyinde muhalefet tarafından kontrol edilen iki büyük stratejik bölge var.

İdlib ve Jarablus-Azaz-el-Bab hattı. Hatay ve Kilis sınırının güneyinde bulunan ve Karkamış’a kadar uzanan Afrin bu hattın tam ortasında yer almakta. Afrin, Fırat Kalkanı operasyonu ile güvence altına alınan bölgeleri (Jarablus-Azaz-el-Bab) İdlib’ten ayırır.

PKK terör örgütünün Suriye kanadı olan Demokratik Birlik Partisi (PYD) Afrin’de varlığını sürdürmesi, Türkiye’nin güney sınırında tehdit oluşturmakta. Afrin, terörist grup PYD militanlarının ve intihar bombacılarının eğitildiği ve eylem için Türkiye’ye gönderildiği bir merkez haline geldi. Suriye sınırına yakın Hatay’da yakalanan beş intihar bombacısı ile Gaziantep’te patlayıcı maddeyle yakalanan sekiz terörist Afrin kamplarında eğitilmiş.

Afrin, İdlib eyaletinde El Kaide üyesi Tahrir el-Şam militanlarına karşı gelecekte yapılacak her türlü askeri harekat için ideal bir yaklaşma istikameti. Analizlerime göre Suriye ordusu enerji kaynaklarının çok olduğu Humus, Deyrezor ve Palmira üçgeninde yoğunlaşmış durumda, senaryoya Amerikanın devam eden Rakka operasyonuda eklenince İdlib‘e acil koduyla operasyon yapılacağını düşünmüyorum. Zaten Türkiye’nin İdlib’te desteklediği unsurlar El Kaide bağlantılı Hayat Tahrir el-Şam’ın (HTŞ) saldırıları neticesinde Hama kentine çekilmek zorunda kaldı. Hayat Tahrir el-Şam, başta İdlib olmak üzere Suriye’nin kuzeyinde nüfuzunu pekiştirmekte ve kendini yeniden şekillendiren siyasi anlaşmalarda fiilen bir muhatap olarak konumlandırmaya çalışmaktadır.

10.08.2017 (Güncelleme), HTŞ militanlarının kontrolü ele geçirmesine Türkiye’den cevap, Cilvegözü (Bab Al-Hawa) sınır kapısı insani yardım malzemeleri haricinde geçişe kapatıldı. Bu şu anlama geliyor, yakın zamanda İdlib’e operasyon düşünmüyoruz. Amaç, El Kaide unsurlarını ekonomik anlamda zayıflatmak ve ılımlı kanadı güçlendirmek. 7-8 Temmuzda Tahran’da gerçekleştirilen Astana mutabakatında, El Kaide’nin varlığından rahatsız olan Amerika’nın YPG ile bölgeye operasyon yapacağı gündeme gelsede, Türkiye’nin bu durum karşısında Rusya ile sıkı pazarlık yaptığı ve buna müsaade etmeyeceği sonucuna vardım. Amerika destekli PYD operasyonu kürt koridorunun tamamlanması anlamı taşır.

PYD terör örgütü hakimiyet alanını genişletmek istiyor.
PYD terör örgütü hakimiyet alanını genişletmek istiyor.

10.08.2017 (Güncelleme) Fırat Kalkanı harekatında Türkiye’ye destek veren Ahrar al-Sham grubu, Ablah cephesinde YPG/SDG birliklerinin sızma teşebbüslerini engellediklerini açıkladı. Ablah muhaliflerin kontrolünde, PYD hakim olduğu araziyi genişletme çabasında.

Bölgede keşif uçuşları devam etmekte. Tahran zirvesinde alınacak kararlar İdlib hakkında bize detaylı bilgi verecektir.

İdlib keşif uçuşu
İdlib keşif uçuşu

Afrin Operasyonu Amacı

Özgür Suriye Ordusu (FSA) birlikleriyle gerçekleştirilecek harekatın ilk hedefi yeni bir koridor açmak.

Rojava’nın Afrin ile irtibatını kesmek,

Stratejik önem taşıyan Tell Rifaat ve Menagh Askeri Hava üssünü ele geçirmek.

Bu kapsamda operasyonun Azaz, Kaljibrin ve Mare hattında başlamasını ve PKK/PYD terör örgütünün işgal ettiği bölgelere doğru ilerlemesini bekliyorum. Bu hat tutulmazsa Afrin’de bulunan terör örgütü üyeleri Fırat’ın doğusundan ikmal, personel takviyesi sağlayacaktır. Afrin’in batısında Türkiye’nin destek verdiği unsurların bulunması ve sınıra yakın olması hasebiyle çok fazla destek görme şansı yok.

Afrin operasyonuyla, Türkiye’nin İdlib bölgesindeki “de-escalation bölgesini” kuzeyden güvence altına alacak ve hayali Kürdistan devletinin kurulma tehdidini bertaraf edecektir. Bu kapsamda Jarablus-Marea (90km.) şeridindeki bölgeye asker, silah, araç sevkiyatı sürmekte.

De-escalation, Güvenli Bölge
De-escalation, Güvenli Bölge

Afrin’e operasyon bölgede kalıcı barışın sağlanması ve huzurun tesisi için gerekli. Yaklaşık 240 km. lik Karkamış-Afrin-İdlib hattının kontrol edilmesi, Türkiye’nin gücünü ve caydırıcılığını tüm dünyaya kanıtlamak demek. Kilis sınırına yakın Azaz, YPG tarafından sıklıkla bombalanmakta. Azaz bölgesindeki Özgür Suriye Ordusu (FSA) birlikleri Türkiye desteği olmadan işin içine girme taraftarı değil. Sınırdaki bu çatışma ortamı ve belirsizlik, Suriyeli mültecilerin evlerine dönmelerini engellemekte.

Afrin operasyonunda en yoğun çatışma Tell Rifaat kentinin çevresinde olacak gibi görünüyor. PYD nin şehrin etrafında 30 kilometrelik hendek, engellerle üçlü savunma hattı yaptığı bilinmekte. Yakın zamanda Afrin çevresinin top atışları ile ateş altına alınmasının nedenide bu. PYD/YPG, Tell Rifaat’ın batısından geçen 214 nolu Halep-Azez-Afrin karayolunu, lojistik hattının kesilmemesi için mutlaka savunacaktır.

Afrin-Halep yolu
Afrin-Halep yolu

Türkiye Sınırında Kürt Koridoru

Türkiye’nin güney sınırında bulunan kantonların birleşerek, Kürt devleti kurma hayali Amerikanın en büyük projesi. Kantonlara şiddetle karşı çıkan Türkiye uluslararası arenada her fırsatta bunu dile getirdi. Fırat Kalkanı ve müteakip icra edilecek askeri operasyonlarla bunun gerçekleşmeyeceğini tüm Dünya’ya kanıtladı. Afrin harekatı, bölgenin engebeli bir yapıya sahip olması ve bol zeytin ağacının varlığı Türkiye açısından tahdit edici faktör olacaktır.

1
Düşüncelerini Benimle Paylaş

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Takipçi
 
en taze yorum
en çok tartışılan
1 meraklı yorumcu
Kumaş Türleri son yorum yapanlar
  Yorumları takip et  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Kumaş Türleri
Ziyaretçi

Ortadogudaki bu karmaşık duruma bizleri de çekmek isteyenler var. Biz Türkiye olarak bu konuda çok dikkatli davranmalıyız.