Ana sayfa Özel Yazılarım Çiftlik Bank Dolandırıcılığı

Çiftlik Bank Dolandırıcılığı

155
0

Çiftlik Bank ülkemizde dolandırıcılık yönteminin ne ilki nede sonuncusu olacak. Daha önce temelinde titan zinciri mantığı olan Jet Fadıl lakaplı Fadıl Akgündüz sahneye farklı senaryolarla çıkarak insanları dolandırdı.

Çaresizliğin, umutsuzluğun yaşandığı ülkemizde ekonomik açıdan sıkıntı yaşandığı dönemlerde bu tip dolandırıcılık olayları çok oluyor. İnsanların çaresizliği, geçim sıkıntısı olduğu için ‘Denize düşen yılana sarılır’ durumu gerçekleşiyor. Bu tip dolandırıcılarla ilgili ağır caydırıcı yaptırımlar, cezalar uygulanmadığı sürece, kandırılan insanlar psikolojilerinin bozulması nedeniyle intihar kaçınılmaz son olacaktır. Devlet, bu safhada olay olduktan sonra değil olmadan önce önlem almalıdır. Televizyonlarda gösterilen dolandırıcılık mağduru olmayın şeklindeki reklamlar yeterli olmuyor. Dolandırıcılara karşı yeterli cezai yaptırımlar olmadığı sürece farklı yöntemler kullanılarak daha çok insan mağdur edilecektir.

“Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaşta” olarak lanse edilen bir kişi insanları yaklaşık 500 milyon dolandırarak yurt dışına kaçtı. Mağdurlar ise fahiş kârları beklerken, yine kandırılmakla kaldı.

Şimdi gelelim Çiftlik Bank’ın kurucusu CEO’su Mehmet Aydın’a ve insanlara neler vaat ettiğine?

Sanal çiftlik oyununa para yatırarak zahmetsizce 1’e 3 oranında kazanç elde edeceğini zanneden dolandırılma hikayeleri Türk toplumunun içinde bulunduğu haleti ruhiyeyi ortaya koymakta. Mehmet Aydın zihni tütsülenmiş insanların zihnindeki geniş otlakları keşfedip vurgun yapması ve ülkeyi terk etmesi şu an medyada ayakta alkışlanacak (marifetmiş) haberlerle karşımıza çıkmakta.

Basına servis edilen haber, reklamlar ile paranızın bir yılda ikiye katlanacağı ve sisteme yakın çevrenizden katılım sağlanması halinde kazancınızın dahada artacak olmasının söylenmesi insanların kandırılmasında en büyük etken.

Ayrıca Türk insanın rahata, kolaycılığa alıştırılması. Alınteri kavramının rafa kaldırılması, kolay yoldan nasıl zengin olurum? mantığının hakim olması mağdur sayısının artmasındaki diğer bir etken.

Kültürel kimliğinden kopmuş, gelenek-görenek ve milli bayramları unutturulmuş toplumlar bu din hurafelerini kullanan titanlara kolay aldanır.

Medyanın bazı kesimleri tarafından Çiftlik Bank’ın olumlu propagandasının yapılması, insanlar üzerinde güven duygusunun oluşmasını sağladı. Çiftlik bank tesislerinin dualarla, bürokratlarla, parti il, ilçe başkanlarının katılım sağlamasıyla açılması. Çiftlik banka ait tesislerin temel atma törenlerinde reise övgüler, Kudüs kırmızı çizgimizdir denmesi ve üye sayısının fazla olması toplumda bu kadar insan saf mı algısını oluşturarak kesinlikle iflas etmeyeceği mantığı ortaya çıktı.

Çiflik bank’a para yatıran mağdurların tesislere gittiğinde yetkililerden Türk halkının pekte yabancı olmadığı bir cevap aldılar. Bende kandırıldım, Allah affetsin.

Kredi çekip, evini-arabasını satarak çiftlik banka yatıran insanları kim affedecek? Borç batağından nasıl kurtulacaklar merak ediyorum.

SPK’nın hazırladığı rapora göre, Çiftlik Bank, 2016-2017 arasında 77 bin 843 kişiden toplam 511.7 milyon TL topladı. 62 bin 877 kişiye 398.3 milyon TL ödeme yaptı. Kalan 113.4 milyon TL Kuzey Kıbrıs’a aktarıldı. Papara dışında G-pay ve Epin gibi ödeme sistemlerinden de Kıbrıs’a yaklaşık 120 milyon TL gönderildiği tespit edilmişti.

Biz bu kafayla hareket ettiğimiz sürece gelen vurur giden vurur. Hatta ellerini açarak dualarla geri dönerler, toplum yine aldanır bunlara.

Hiç bir finans, ekonomi eğitimi almamış bir kişinin CEO olarak bir şirketin başına geçirilmesinin arkasında kimler var? Tosuncuğa bakarak insan uyanır be kardeşim:)

Oysa herkes dolandırabilir sevdiğini,

Kimi bir bakışıyla yapar bunu,

Kimi dalkavukça sözlerle,

Korkaklar öpücükle öldürür,

Tosuncuklar bir gülüşüyle.

Sözün özü, Alınterinizle para kazanmadığınız sürece semer vuran çok olur.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here